6 tipov, ako ochrániť svoju chatu alebo chalupu pred zlodejmi

19.05.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Máte chatu alebo chalupu a bojíte sa, že vám ju vykradnú? Nedajte im šancu a skúste overené tipy na zabezpečenie.


Chalupy a chaty sa v letných mesiacoch často stávajú našimi prechodnými bydliskami. Zlodeji však sú ochotní využiť každú chvíľu, počas ktorej tam nie sme. Nielen v zime, ale aj v lete je potrebné myslieť na dostatočné zabezpečenie. V opačnom prípade vám nemusí pomôcť ani poistenie

Kriminalisti tvrdia, že väčšina zlodejov sa o vykradnutie chalupy pokúša 10 minút. Ak neuspejú, vzdajú to a pôjdu o dom ďalej. Keď im teda vykradnutiu objektu maximálne znepríjemníte, máte veľkú šancu, že vaše víkendové sídlo prežije zimu bez ujmy.

Každé dvere potrebujú zámok

Majitelia chalúp a chát sa častokrát sústreďujú len hlavné dvere a na bočné či zadné zabúdajú. Chránia ich menej kvalitnými alebo zastaranými zámkami. Práve to sú tie miesta, kde sa lupiči najčastejšie dostávajú dovnútra. Kvalitnú cylyndrickú vložku kúpite za pár desiatok eur, v skutočnosti je však jej hodnota vysoká, zlodejom dá zabrať.

 

ako zabezpečiť chalupu pred zlodejmi?

Zdroj: Pixabay

Ako zabezpečiť okná?

Najbežnejší a zároveň najbezpečnejší prvok ochrany okien sú mreže. Ak sa vám tento spôsob nepáči, alebo ho považujete za nevkusný, ešte stále môžete použiť ako alternatívu uzamykateľné okenice alebo bezpečnostné fólie. Fólia ma veľkú výhodu v jednoduchej inštalácií na všetky typy skiel. Nezabudnite na všetky okná, aj tie pivničné, alebo vetracie. 

Ak máte obmedzený rozpočet a rozmýšľate, akú ochranu majetku zvoliť, všetci bezpečnostní experti vám poradia, aby ste sa zamerali na dvere a okná. Ak dobre zainvestujete do týchto dvoch položiek, máte na 99% vyhraté.

Hodnotné vybavenie viete tiež zabezpečiť

Máte na chalupe drahú kosačku, gril alebo napríklad audio reproduktory? Ak nebudete na chate či chalupe dlhšiu dobu, umiestnite všetky veci na jedno bezpečné miesto a uzamknite ich k sebe alebo k niečomu pevnému raťazovou či lankovou zámkou. 

Využite moderné výdobytky

Technológie idú napred vo všetkých oblastiach a inak tomu nie je ani v prípade stráženia majetku. K zabezpečeniu dnes môžete využiť elektronické poplašné zariadenie, ktoré pri narušení priestoru na pozemku spustí alarm, automaticky odošle SMS správu alebo dokoncia priamo zašle signál bezpečnostnej službe, ktorá môže okamžite privolať hliadku či políciu. 

Služba ochrany objektov umožňuje pripojiť chalupu priamo na pult centrálnej ochrany polície. Túto spoplatnenú službu vám sprostredkuje každé krajské riaditeľstvo policajného zboru, pričom výška poplatku je stanovená po bezpečnostnej obhliadke nehnuteľnosti. Väčšinou sa mesačný poplatok pohybuje okolo 20 eur. Najväčšou výhodou tejto služby je rýchlosť, s akou vie policajná hliadka zakročiť

Taktiež si môžete na pozemok umiestniť bezpečnostnú kameru, prípadne viac kamier a pohyb na pozemku sledovať v reálnom čase napríklad cez váš smartfón, tablet alebo počítač. Nestojí to vôbec veľa peňazí, ako kedysi.

Kontakty na susedov sa vám môžu zísť

Máte dobré vzťahy so susedmi na vašej chate či chalupe? Máte o jeden bod navyše oproti zlodejom. Práve prítomnosť iných ľudí v okolí vášho pozemku ho môže ochrániť. Množstvo zlodejov si lup rozmyslí, ak im hrozí, že budú prezradení. Susedia si vedia vzájomne postrážiť pozemok i chalupu, stačí mať kontakt na tých, čo sa zvyknú zdržiavať v okolí a môžete o kúsok pokojnejšie spávať.

Náhradné klúče nenechávajte na pozemku

Aj keď toto vám môže prísť ako z amerického filmu, skutočnosť je taká, že množstvo ľudí necháva kľúče od chaty ležať ukryté niekde na pozemku pre prípad, že by po ceste na chalupu kľúče zabudli doma. Toto je veľmi nebezpečné a zlodejom dávate do rúk všetky esá. Takto vykradnutý pozemok totiž poisťovňa môže vyhodnotiť ako pokus o poistný podvod, prípadne cieľovú sumu vôbec nevyplatí - majetok je potrebné mať dostatočne zabezpečený.

Najmä na vidieku sú zvyknutí starí ľudia si nechávať kľúče pod rohožkou, alebo pod spomínaným kvetináčom. Pre zlodeja nie je nič ľahšie, ako si tieto obvyklé skrýše skontrolovať a potom mu už jeho „práci“ nič nebráni ceste.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h