Uvoľňovanie opatrení sa zrýchľuje: otvárajú sa reštaurácie, hotely, kostoly i kaderníctva

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 5. 5. 2020
Aj keď pri spustení 1. fázy uvoľnenia opatrení avizoval premiér, že pôjde k pozvoľnému uvoľňovaniu a že rozmedzie medzi jednotlivými fázami bude najmenej dva týždňe, včerajšie rozhodnutie krízového štábu svedčí o opaku. Od stredy sa tak už omnoho viac priblížime k normálnemu životu.
Uvoľňovanie opatrení sa zrýchľuje: otvárajú sa reštaurácie, hotely, kostoly i kaderníctva

Zdroj: Shutterstock

Čo všetko je už od stredy 6. apríla povolené?

Už od stredy môžu svoje služby ponúkať ubytovne, hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia pre hostí aj len na pár dní. Povoľuje sa krátkodobé ubytovanie.

Má to však svoje obmedzenia. Raňajky, obedy a večere sa dajú podávať len na izbu. Zatiaľ nie je možné, aby si hostia zašli do hotelovej reštaurácie. Ak má však hotel či ubytovňa vonkajšiu terasu, jedlo môžu hostia konzumovať aj na tejto vonkajšej terase. Tiež musí byť dodržaná 24 hodinová "pauza" medzi ubytovaním nových hostí. Ak sa hosť odubytuje napr. v 10 hodin ráno v pondelok. Do tej istej izby sa ďalšia osoba ubytuje až v utorok po desiatej hodine. Ubytovať je možné len v izbách vybavených vlastným WC a kúpeľňou.

 

Jedlo si vychutnáte na vonkajších terasách

Práve zlúčením tretej fázy s druhou si konečne môžeme vychutnať jedlo v reštaurácii. I keď len na vonkajšej terase. Nápoje a jedlá si buď môžete zakúpiť u výdajového okienka a zjesť/vypiť doma alebo sa môžete posadiť za stôl na vonkajšej terase. Ak to pochopiteľne počasie dovolí. Opäť platí, že je potrebné dodržiavať rozostupy medzi zákazníkmi a dbať na zvýšenú dezinfekciu a hygienu dotykových plôch po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť najviac dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi. 

Dotykové plochy na WC sa musia dezinfikovať každú hodinu, musí byť k dispozícii i dezinfekcia na ruky a jednorázové utierky. Sušiče rúk na WC sú zatiaľ zakázané.

Mnohé mestá chcú výjsť v ústrety reštauráciám a ďalším stravovacím zariadeniam tým, že si momentálne nebudú účtovať poplatky.

Tip: Kto (ne)musí byť v karanténe

Uvoľňovanie opatrení: 2. a 3. fáza

Zdroj: Shutterstock

Kaderníctvo, pedikúry a manikúry, masáže, kozmetika či solária

Akonáhle boli vyhlásené jednotlivé fázy uvoľňovania opatrení, práve kalendáre kaderníkov sa začali okamžite plniť. Aj tu však platí, že musia byť osoby objednávané na určitý čas, aby sa eleminoval kontakt medzi jednotlivými zákazníkmi. Tiež je potrebné po každom zákazníkovi vydenzifikovať kreslá a ďalšie plochy. Pracuje sa zásadne v rúšku. Mnohé kaderníctva ponúkali svojim zákazníkom aj kávu či iné nápoje. To momentálne nepôjde. Kávičku si budete musieť vypiť doma.

Zájsť si môžete aj na masáž, či športovú a rekondičnú rehabilitáciu. Zatiaľ však len formou suchej procedúry.

Objednať si môžete už aj taxík

Od stredy je možné opäť využívať taxislužby. Zveziete sa len takým taxíkom, ktorý má oddelený priestor za vodičom (napr. nejakou fóliou, plexisklom a podobne). Tiež sa v taxíku nemá používať klimatizácia v zadnom priestore, kde sedí zákazník. Po každom zákazníkovi je potrebné vydenzifikovať dotykové plochy v aute, predovšetkým kľučky a podobne.

Väčšina predajní sa otvorí

Nakúpiť už budete môcť takmer vo všetkých predajniach, ktoré majú prístup z ulice a nie sú v obchodnom centre. Zákazníci si v predajni musia udržovať dvojmetrové odstupy. V predajni nejsmie byť viac zákazníkov než 1 na každých 25 metrov štvorcových a musia mať k dispozícii dezinfekciu rúk.

Zákazník si už bude môcť vyskúšať odev, avšak si musí predtým dezinfikovať ruky a skúšané odevy musia zostať následných 24 hodín nepoužité.

Koniec bohoslužieb bez verejnosti

Konečne je verejnosti povolená účasť na bohoslužbe. Musia však byť dodržané prísne podmienky:

  • sedenie v každej druhej lavici
  • dodržovanie dvojmetrového odstupu
  • vynechanie podávania rúk
  • sväté príjímanie len do rúk, nie do úst
  • pravidelné vetranie kostola
  • dezinfekcia lavíc a ďalších dotykových plôch

Vláda ďalej odporúča zaviesť v nedeľu jednu samostatnú omšu vyhradenú pre seniorov

Ďalšie povolené aktivity

Od stredy si zájdete už aj do Zoo, múzea, galérie, knižnice či výstavnej siene. Taktiež sa budú môcť konať svadby pri dodržaní podmienok.

 

Anketa

Suhlasíte s opatreniami, ktoré zavádza vláda na zmiernenie šírenia epidémie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok