Kupujete záhradu? Na tieto veci si dajte pozor

27.05.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


S príchodom príjemného jarného počasia prichádza chuť ísť na chatu či záhradku. Nemáte záhradu a chcete si ju obstarať? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe záhradky pozor.


Ak máte rodinný dom, určite máte aj peknú záhradku a máte „o zábavu“ postarané. Ak však bývate napríklad v byte, túžite mať záhradu a balkónové sadenie rastlín a zeleniny vám nestačí, vhodnou alternatívou môže byť kúpa záhrady niekde v okolí.

Kúpiť pozemok alebo priamo záhradu?

Prázdny pozemok viete pár rýchlymi úpravami zmeniť na plnohodnotnú záhradu. Na druhej strane, kúpiť záhradu po niekom, kto sa už o ňu nevládze alebo nechce starať môže byť ešte lepšie. Na internete môžete nájsť množstvo inzerátov na kúpu záhradky. Pri výbere si starostlivo ustrážte niekoľko dôležitých vecí.

Výhodou záhrady je, že si nevyžaduje striktné pravidlá pri jej rozmeroch. Sadenie rastlín, stromov a kvetín je pomerne flexibilná vec. Dôležitá je najmä dispozícia a to, koľko slnečného svitu padá priamo do záhrady. To je dôležitejšia vec ako to, či má sused kamenný múr alebo pletený. 

 

tipy ako kúpiť dobrú záhradu

Zdroj: Shutterstock

Otázky, ktoré si treba položiť pred kúpou záhrady

Vzdialenosť od vášho bydliska. Plánujete tam chodiť každý deň alebo niekoľkokrát za týždeň? Záhradka by mala byť ľahko a najmä rýchlo dostupná pešo, na bicykli, pri najhoršom autom do 30 minút. V opačnom prípade sa stanete rukojemníkom cestovania a dopravných zápch.

Vybavenosť záhradky. Je na pozemku všetko, čo tam má byť? Najdôležitejší je samozrejme prívod vody, výhodu majú tí, ktorí majú priamo na pozemku studňu. Potom vám závlaha a kvalita vody nebudú robiť vrásky na čele. 

Čo plánujete sadiť na záhrade alebo prečo ju vlastne kupujete? V tomto by ste mali mať od začiatku jasno. Ak si chceme naplniť predstavy o budúcej záhrade, treba si všetko dobre zvážiť a najmä naplánovať. Majte jasno v tom, aké materiály a rastliny použijete. Už na začiatku si ujasnite, či pôjde o záhradu čisto okrasnú alebo aj úžitkovú, prípadne ekologickú. Populárne sú tiež záhrady ktorú sú minimálne náročné na starostlivosť. Sú totiž akýmsi rozšírením klasického obytného priestoru. V nich sa počas sezóny oddychuje, varí, kúpe, hrá.

Nachádza sa záhrada uprostred mesta alebo na okraji? Zvážte jej oplotenie. Nechcete predsa, aby vám tie rajčiny, ktoré si tak starostlivo pestujete, niekto ukradol. Ak na pozemku neplánujete schovávať drahú elektroniku, či záhradné stroje, kosačku a pod. nepotrebujete riešiť špeciálne zabezpečenie majetku.

Je už na pozemku záhradný domček? Ak nie, mali by ste jeho kúpu zvážiť. Vyjde vás na pár stoviek eur, avšak v prípade zlého počasia alebo vašej neprítomnosti tam môžete skladovať veci potrebné k fungovaniu záhrady. Najlacnejší zoženiete približne už od 200 eur.

Prístupová cesta je dôležitá. Najmä vtedy, ak sa potrebujete na záhradku dostať autom alebo iným dopravným prostriedkom. Ak záhrada nemá dobrú prístupovú cenu, malo by to byť zohľadnené v jej cene.

Zmluvu si dobre prečítajte

Ak si myslíte, že na záhradke resp. pozemku, ktorý si idete zaobstarať budete môcť stavať ako sa vám zachce, ste na omyle. Ak hľadáte pozemok vhodný na výstavbu, ako prvé by ste sa mali skontrolovať územnoplánovaciu informáciu (UPI) pre predmetné parcely, nakoľko tá je pre vás smerodajná. O vydanie UPI môže požiadať na príslušnom stavebnom úrade ktokoľvek. 

Ak vám ju majiteľ nevie predložiť, môžete sa zastaviť na príslušnom stavebnom úrade a dôkladne sa oboznámiť s územným plánom obce.

Ak plánujete na pozemku len záhradný domček a zvyšok si vypestujete, nepotrebujete riešiť žiadne povolenia. Na katastri by mala byť táto parcela vedená ako záhrada. 

Tak ako pri kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti, aj pri záhrade treba byť obozretný. Najmä o právnom stave danej nehnuteľnosti musíte vedieť všetko. Pri kúpe potrebujete mať k dispozícii titul nadobudnutia – teda zmluva, na základe ktorej ju súčasný vlastník nadobudol. Musíte si skontrolovať list vlastníctva, ťarchy, vecné bremená.

Pri kúpno-predajnej zmluve treba zahrnúť všetky veci, ktoré sa týkajú samotného pozemku, ale aj jeho prípadného príslušenstva. Ak idete kupovať, zmluvu by mal pripraviť predávajúci. Vašou úlohou a povinnosťou je skontrolovať všetky jej náležitosti. Podpis odporúčame urobiť za prítomnosti notára.

Ak toto všetko bez problémov zvládnete, môžete si užívať pokoj a chvíle strávené na vašej novej záhrade.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5