6 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list

19.01.2021 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Dobre napísaný motivačný list vám môže aj viac násobne zvýšiť šancu, že práve vás pozvú k pohovoru.


To, že pri hľadaní práce zaváži dobre spracovaný životopis, už vie väčšina uchádzačov.  Niektoré firmy požadujú aj motivačný list. Priložiť ho k životopisu môže byť pre vás výhodné, aj keď ho spoločnosť priamo nepožaduje.

Aký je rozdiel medzi životopisom a motivačným listom

To je otázka mnohých uchádzačov. Veď stačiť by mal aj životopis. Väčšinou áno.  Avšak štruktúrovaný životopis v kombinácii s motivačným listom je omnoho lepšia kombinácia.

Životopis by mal byť stručný, tabuľkový a obsahovať pár informácií o vašich skúsenostiach, pracovných úspechoch a dosiahnutom vzdelaní.  Rozhodne by ste sa v životopise nemali rozpisovať.

Životopis je prvá vec, ktorú si potenciálny zamestnávateľ prečíta. Nechce však nad ním stráviť veľa času. Obzvlášť vtedy nie, ak sa na jedno miesto hlási väčší počet uchádzačov.

Na základe životopisov sa urobí „prvé sito“, z ktorých sa vyberú uchádzači s najlepším hľadaným profilom.

 

Prečo napísať motivačný list

Pri tomto užšom výbere už dostáva priestor motivačný list.  Jeho hlavnou funkciou je dať vám priestor na to, aby ste vlastnými slovami uviedli, prečo vás zaujíma daná pracovná pozícia a prípadne „vypichli“ dôležité veci z vášho životopisu.  Dobre napísaný motivačný list môže byť vašou pozvánkou k pracovnému pohovoru.

Tip: 9 tipov ako uspieť na pracovnom pohovore

5 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list

Zdroj: Shutterstock

O čom a ako písať do motivačného listu

1. Oslovenie

Ak posielate životopis a motivačný list konkrétnej osobe (napr. personalistovi) , nezabudnite na oslovenie: napr. Vážená pani Nová, Vážený pán Kováč,. V prípade, že reagujete na ponuku, kde je kontaktný všeobecný email na personálne oddelenie spoločnosti uvádza sa: „Vážená pani, vážený pán,“

Príklad: 

Vážená pani Kováčová,

na internetových stránkach Vašej spoločnosti som si všimol, že hľadáte obchodného zástupcu pre región východného Slovenska....

alebo

Vážená pani, vážený pán,

v inzercii denníka ABC som našla vašu ponuku na pozíciu kaderníčky.....

2. Obsah motivačného listu

Mal by byť napísaný tak, aby zaujal potenciálneho zamestnávateľa či personalistu; prečo práve vy ste vhodný kandidát.  Zo svojho životopisu by ste práve tu mali zdôrazniť tie body, ktoré práve súvisia s danou pozíciou. 

3. Stručne, prosím, stručne a prehľadne

Obdobie romantizmu už máme za sebou. Vlastnými slovami v tomto prípade totiž neznamená kvetnate a zo široka opísať jednotlivé predchádzajúce pozície či román zo študentských čias.

Rozsah by nemal byť väčší ako jedna strana (A4). Určite nezabudnite na odseky. Vyvarujte sa opakovania a nikdy si nevymýšľajte.  Píšte hlavne o svojich silných stránkach.

4. Prečo práve táto spoločnosť

Ak uvediete dôvody, prečo chcete pracovať pre danú spoločnosť, vysiela to zamestnávateľovi signál, že ste si čo to o ňom zistili.  Určite to však neznamená, že od slova do slova odpíšete vety z ich internetových stránok.

5. Nepokazte si prvý dojem

Vec, ktorá určite pokazí prvý dojem, sú gramatické chyby.  Nie ste si istí, či je to napísané správne bez chýb? Využiť môžete funkciu opravy textu, ktorá je súčasťou „Office“ programov počítača, prípadne požiadajte známeho o kontrolu.

Na internete sú dostupné aj pravidlá slovenského pravopisu, alebo v slovníku synoným môžete nájsť vhodnejšie slovo.

6. List = email

Motivačný list môžete poslať dvoma spôsobmi.  Buď ho napíšete samostatne a pripojíte ho ako prílohu spolu so životopisom v e-maily.  Alebo omnoho častejšie sa však motivačný list vkladá priamo do tela e-mailu.

Osnova, ako má motivačný list vypadať (štruktúra)

  1. Oslovenie, adresát
  2. Pozícia, o ktorú sa uchádzate (zmienka o tom, kde ste sa o nej dozvedeli)
  3. Prečo  máte záujem o danú pozícii (schopnosti, skúsenosti súvisiace s pozíciou)
  4. Vaše časové možnosti, kedy môžete nastúpiť
  5. Žiadosť o pracovný pohovor, resp. o pozvanie na prijímací pohovor
  6. Krátka informácia o prílohách (životopis, diplomy, výpis z registra trestov a pod.)


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5