6 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 19. 1. 2021
Dobre napísaný motivačný list vám môže aj viac násobne zvýšiť šancu, že práve vás pozvú k pohovoru.
6 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list

Zdroj: Shutterstock

To, že pri hľadaní práce zaváži dobre spracovaný životopis, už vie väčšina uchádzačov.  Niektoré firmy požadujú aj motivačný list. Priložiť ho k životopisu môže byť pre vás výhodné, aj keď ho spoločnosť priamo nepožaduje.

Aký je rozdiel medzi životopisom a motivačným listom

To je otázka mnohých uchádzačov. Veď stačiť by mal aj životopis. Väčšinou áno.  Avšak štruktúrovaný životopis v kombinácii s motivačným listom je omnoho lepšia kombinácia.

Životopis by mal byť stručný, tabuľkový a obsahovať pár informácií o vašich skúsenostiach, pracovných úspechoch a dosiahnutom vzdelaní.  Rozhodne by ste sa v životopise nemali rozpisovať.

Životopis je prvá vec, ktorú si potenciálny zamestnávateľ prečíta. Nechce však nad ním stráviť veľa času. Obzvlášť vtedy nie, ak sa na jedno miesto hlási väčší počet uchádzačov.

Na základe životopisov sa urobí „prvé sito“, z ktorých sa vyberú uchádzači s najlepším hľadaným profilom.

 

Prečo napísať motivačný list

Pri tomto užšom výbere už dostáva priestor motivačný list.  Jeho hlavnou funkciou je dať vám priestor na to, aby ste vlastnými slovami uviedli, prečo vás zaujíma daná pracovná pozícia a prípadne „vypichli“ dôležité veci z vášho životopisu.  Dobre napísaný motivačný list môže byť vašou pozvánkou k pracovnému pohovoru.

Tip: 9 tipov ako uspieť na pracovnom pohovore

O čom a ako písať do motivačného listu

1. Oslovenie

Ak posielate životopis a motivačný list konkrétnej osobe (napr. personalistovi) , nezabudnite na oslovenie: napr. Vážená pani Nová, Vážený pán Kováč,. V prípade, že reagujete na ponuku, kde je kontaktný všeobecný email na personálne oddelenie spoločnosti uvádza sa: „Vážená pani, vážený pán,“

Príklad: 

Vážená pani Kováčová,

na internetových stránkach Vašej spoločnosti som si všimol, že hľadáte obchodného zástupcu pre región východného Slovenska....

alebo

Vážená pani, vážený pán,

v inzercii denníka ABC som našla vašu ponuku na pozíciu kaderníčky.....

2. Obsah motivačného listu

Mal by byť napísaný tak, aby zaujal potenciálneho zamestnávateľa či personalistu; prečo práve vy ste vhodný kandidát.  Zo svojho životopisu by ste práve tu mali zdôrazniť tie body, ktoré práve súvisia s danou pozíciou. 

3. Stručne, prosím, stručne a prehľadne

Obdobie romantizmu už máme za sebou. Vlastnými slovami v tomto prípade totiž neznamená kvetnate a zo široka opísať jednotlivé predchádzajúce pozície či román zo študentských čias.

Rozsah by nemal byť väčší ako jedna strana (A4). Určite nezabudnite na odseky. Vyvarujte sa opakovania a nikdy si nevymýšľajte.  Píšte hlavne o svojich silných stránkach.

4. Prečo práve táto spoločnosť

Ak uvediete dôvody, prečo chcete pracovať pre danú spoločnosť, vysiela to zamestnávateľovi signál, že ste si čo to o ňom zistili.  Určite to však neznamená, že od slova do slova odpíšete vety z ich internetových stránok.

5. Nepokazte si prvý dojem

Vec, ktorá určite pokazí prvý dojem, sú gramatické chyby.  Nie ste si istí, či je to napísané správne bez chýb? Využiť môžete funkciu opravy textu, ktorá je súčasťou „Office“ programov počítača, prípadne požiadajte známeho o kontrolu.

Na internete sú dostupné aj pravidlá slovenského pravopisu, alebo v slovníku synoným môžete nájsť vhodnejšie slovo.

6. List = email

Motivačný list môžete poslať dvoma spôsobmi.  Buď ho napíšete samostatne a pripojíte ho ako prílohu spolu so životopisom v e-maily.  Alebo omnoho častejšie sa však motivačný list vkladá priamo do tela e-mailu.

Osnova, ako má motivačný list vypadať (štruktúra)

  1. Oslovenie, adresát
  2. Pozícia, o ktorú sa uchádzate (zmienka o tom, kde ste sa o nej dozvedeli)
  3. Prečo  máte záujem o danú pozícii (schopnosti, skúsenosti súvisiace s pozíciou)
  4. Vaše časové možnosti, kedy môžete nastúpiť
  5. Žiadosť o pracovný pohovor, resp. o pozvanie na prijímací pohovor
  6. Krátka informácia o prílohách (životopis, diplomy, výpis z registra trestov a pod.)

Anketa

Meníte často zamestnanie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok