Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

28.05.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Mnohé rodiny, ktoré rozdeľovala hranica sa konečne aspoň na pár chvíľ môžu opäť navštíviť.  Bez testu a karantény.  Má to však podmienku, celý pobyt za hranicami nesmie trvať viac ako 48 hodín.


Ako prejsť cez hranicu bez testu

Aby ste nemuseli po návrate zo zahraničia stráviť čas v domácej (prípadne štátnej karanténe) a ani ste sa nemuseli preukazovať  testom na covid-19, musíte svoj pobyt za hranicami obmedziť na 48 hodín.

Vycestovať takto môžete do týchto krajín:

  • Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko a Švajčiarsko

Okrem cestovných dokladov musíte mať so sebou Tlačivo o prekročení štátnej hranice.  Nájdete ho na stránkach ministerstva zahraničných vecí, alebo si ho priamo môžete stiahnuť aj tu:

Tlačivo je štvorjazyčné (slovenčina, angličtina, nemčina, maďarčina)

Toto tlačivo si musíte nechať potvrdiť od príslušníka policajného zboru. Okrem vášho mena a priezviska sa uvádza dátum a čas prekročenia hranice a hraničný priechod.

 

Cestovanie na 48 hodín z a do Českej republiky

Kedže Slovensko je malá krajina, veľa Slovákov pracuje v zahraničí. Len v Českej republike prechodne alebo trvalo žije 300 až 400 tisíc Slovákov.  Mnoho z nich sa od uzavretia hraníc na Slovensko nevrátili ani nemali možnosť navštíviť svoju rodinu. 

Ak sa rozhodnete vycestovať z Českej republiky, potrebujete stále toto isté Tlačivo o prekročení štátnej hranice.  Česká republika nevydáva svoje tlačivá. Kontrolu na hraniciach robia až Slováci – príslušníci slovenskej polície. 

Cestovanie na 48 hodín z a do Maďarska

Podobne aj ak cestujete do Maďarska, prípadne z Maďarska, postačí vám toto viacjazyčné tlačivo od Ministerstva vnútra SR. 

Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

Zdroj: Shutterstock

Cestovanie do zahraničia

Aj keď Slovensko umožňuje vycestovať bez testu a karantény na 48 hodín až do 8 krajín, musíte sa zaujímať aj o špecifiká týchto krajín.  

Na tento 48 hodinový spôsob cestovania bez karantény a testu zatiaľ pristúpili z našich susedov len Česká republika a Maďarsko.

Poľsko predĺžilo zákaz vstupu cudzincov na svoje územie až do 12. júna.  Od 4. júna sa však karanténa neuplatňuje ak cestujete do Poľska kvôli štúdiu alebo kvôli pracovným povinnostiam. Na hranciach sa však musíte preukázať pracovnou zmluvou alebo dokladom o štúdiu.

Rakúsko otvorilo všetky svoje priechody so Slovenskom, Českom a ďalšími susedmi už 17. mája. Kontroly prebiehajú námatkovo. Účel cesty do Rakúska nie je nutné dokazovať, avšak sa musíte preukázať testom na covid-19 s negatívnym výsledkom nie starším ako 4 dni.

Cestovať bez omedzení medzi Poľskom, Slovenskom, Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom, prípadne i Nemeckom by mohlo byť možné už od 15. júna.  Ministri zahraničných vecí a vlády jednotlivých krajín i naďalej rokujú. Termín 15.6.2020 sa však javí ako veľmi pravdepodobný.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo