Absolventská prax 2020: od júla vyšší plat. Za 20 hodín týždenne, len 140 eur mesačne

16.06.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Mzda - spravodajstvo


Skončili ste školu a nepodarilo sa vám nájsť zamestnanie, lebo všetci očakávajú prax v odbore? Skúsenosti môžete získať formou absolventskej praxe, veľa peňazí však neočakávajte.


Ak nechcete zostať rodičom na krku aj po škole, určite by bolo vhodné, aby ste svoj čas trávili aj inak ako len prezeraním inzerátov a "chodením" po pohovoroch. Chce to niečo robiť a získavať skúsenosti. Keď sa nedarí nájsť ani vhodnú brigádu, pomôcť by mohol ištitút tzv. absolventskej praxe.  Jeho zmyslom je totiž podporiť čerstvých absolventov stredných a vysokých škôl zapracovať sa v odbore, ktorý študovali.

Najviac 20 hodín týždenne, môžete aj dovolenkovať

Cieľom praxe nie je nahradiť plat ani sociálnu dávku ale získať prax a skúsenosti v odbore.  Absolvent preto nepracuje na plný úväzok. Týždenne môže odpracovať najviac 20 hodín a celá prax môže trvať od 3 do 6 mesiacov.

Absolventská prax sa môže absolvovať len raz a v prípade, že bola dohodnutá na kratšiu dobu ako 6 mesiacov, nie je možné si ju dodatočne predĺžiť. Počas praxe absolvent školy taktiež nemôže pracovať na dohodu o práci mimo pracovného pomeru.

Po dvoch odpracovaných mesiacoch má absolvent nárok aj na voľno - maximálne 10 dní.  O tieto dni voľna sa však zníži aj odmena.

 

Bez úradu práce to nepôjde

Na absolventskú prax môže nastúpiť absolvent školy, ktorý je vedený v evidencii úradu práce najmenej jeden mesiac. Takže ak uvažujete o tomto projekte, musíte sa zaregistrovať na úrade práce aj v prípade, že nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti

Ako vyplýva z názvu, musí sa jednať o absolventa školy, ktorý je mladší ako 26 rokov veku a od ukončenia školy neubehlo viac ako 2 roky. Taktiež sa to týka len absolventov dennej formy štúdia, teda maturantov, prípadne osôb s výučným listom a študentov bakalárskych a magisterských programov vyučovaných v prezenčnej formne (nie večerné, ďiaľkové či iné distančné štúdium).

Absolventská prax 2020: Výška platu, podmienky

Zdroj: Shutterstock

Výška odmeny za absolventskú prax

Úrad práce vypláca absolventovi školy mesačný paušálny príspevok vo výške 65 % sumy životného minima

Výška príspevku sa od 1. júla 2020 zvýši na 139,64 eur.  Oproti júnu ide o zvýšenie o celé 3 eurá. 

Z výšky príspevku je teda zrejmé, že peniaze určite nie sú motiváciou. Skutočne ide o spôsob ako získať prax. Aby ste čo najviac minimalizovali náklady na cestovné a nájom, je vhodnejšie hľadať si absolventskú prax niekde v okolí svojho bydliska.

Ako sme už vyššie uviedli. Odmena sa kráti za dni voľna.  Menej dostanete vyplatené aj v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti, či z dôvodu ošetrovania člena rodiny alebo iné dni, kedy by ste boli neprítomní.  Neprítomnosť zistí úrad práce z výkazu dochádzky, ktorú zamestnávateľ na úrad odosiela.

Vybavte si absolventskú prax aj sami

Zamestnávateľ, ktorý má záujem o absolventa resp. chce umožniť absloventskú prax vo svojej prevádzke, dáva dopyt na úrad práce.

Oveľa častejšie sa však vypláca aj osobná iniciatíva absolventa, ktorý osloví firmu či podnik a dohodne sa s ním na absolvovaní praxe. Nezriedka sa stáva, že po úspešnom absolvovaní praxe príde od zamestnávateľa aj pracovná ponuka.

Absolvent počas praxe stále spadá pod úrad práce a zostáva v evidencii uchádzačov o zamestnanie.  Písomnú dohodu o absolventskej praxi má zamestnávateľ uzatvorenú so študentom  a tiež druhú dohodu s úradom práce.

 Absolventská prax - tlačivá a formuláre

  • Absolventská prax - žiadosť študenta
  • Absolventská prax - žiadosť zamestnávateľa
  • Absolventská prax - vyhlásenie o neprevádzkovaní SZČO, neštudovaní a nepracovaní

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 3 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.