Rušíte predčasne sporenie alebo termínovaný vklad? Často prídete o celý úrok

30.06.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Ak zrušíte svoj termínovaný vklad alebo stavebné sporenie predčasne, poplatkom sa nevyhnete. Takmer vo všetkých prípadoch platí, že sa to vôbec neoplatí.


Ak si chcete vybrať peniaze zo sporenia či termínovaného vkladu skôr, než bolo dohodnuté, môžete. Za skorý výber peňazí s viazaného vkladu zaplatíte viac ako pri predčasnom výbere zo sporiaceho účtu. Sankcie sa často neoplatia a vy takmer vždy prídete o všetky peniaze navyše, ktoré ste usporili. Preto si treba dobre zvážiť, na aké dlhé obdobie si chcete peniaze do banky uložiť, ešte pred otvorením vkladu či sporenia si neváhajte pozrieť aj sankčné poplatky a podmienky predčasného výberu.

Sporiaci účet vie byť flexibilnejší

Ešte stále platí, že sporiace účty majú výpovedné lehoty veľmi flexibilné. V závislosti od podmienok konkrétnej banky sa lehoty pohybujú od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov. Naopak na termínovaných vkladoch je potrebné držať peniaze niekoľko mesiacov až rokov, aby vám priniesli dohodnutý úrok. 

Poplatok za predčasné ukončenie termínovaného vkladu je zvyčajne vo výške celého zarobeného úroku, prípadne jeho časti. V niektorej banke ale môžete takto prísť aj o časť samotného vkladu.

Na štandardných termínovaných vkladoch môžete vyberať bez sankcií iba v deň obnovy vkladu, respektíve v lehote 7 pracovných dní od obnovy vkladu.

 

Zdroj: Shutterstock

Ak zrušiť, tak radšej hneď na začiatku

Čím neskôr zrušíte viazaný vklad, tým nevýhodnejšie to bude. Odborníci radia, že ak už musíte viazaný vklad predčasne vzrušiť, je výhodnejšie to urobiť hneď na začiatku sporenia. Vtedy totiž stratíte úroky len za krátky čas. Pri zrušení tesne pred koncom je sankcia vyššia. 

Najideálnejšie samozrejme je vklad nerušiť predčasne alebo vyberať z neho priamo k ukončeniu viazanosti, vtedy o nič nepríde. 

Je tiež dôležité povedať, že pri predčasnom zrušení termínovaného vkladu neexistuje jednotný sankčný poplatok a každá banka sa riadi vlastnými pravidlami. Ak chcete vedieť, koľko by ste zaplatili za predčasný výber z termínovaného vkladu vo vašej banke, pozrite si na internete niektorý z porovnávačov termínovaných vkladov, kde by tiež mala byť uvedená informácia, či banka umožňuje predčasný výber a aký si bude účtovať poplatok.

Podmienky konkrétnych bánk pri predčasnom zrušení

Banky pri sankčnej politike nedodržiavajú rovnaké pravidlá. Každá z nich má výpočet poplatku nastavený individuálne. Často používajú aj zložité vzorce, v ktorých zohľadňujú výšku poplatkov a počet dní do splatnosti termínovaného vkladu alebo si účtujú percentá z vyberanej sumy či istiny, prípadne klientovi nevyplatia úrok, ktorý mohol získať, pretože predčasným zrušením porušil ich obchodné podmienky.

Ak napríklad zrušíte termínovaný vklad v Tatra banke stratíte celý úrok z vyberanej sumy. Rovnako je to aj v prípade SLSP, Prima banke, Poštovej banke či Raiffeisen banke. 

Niektoré banky majú benevolentnejšie podmienky. mBank napríklad zruší len 50% z vypočítaného úroku, ČSOB má pri viazanosti kratšej ako 1 mesiac sankčný poplatok 0,50% z vyberanej, od 1 mesiaca vrátane je výška poplatku 0,75 % z vyberanej sumy. Ďalšie banky ako VÚB sa na termínovaný vklad pozerajú aj z toho pohľadu, ako dlho ste šetrili resp. Znižujú úrok podľa toho, ako dlho šetríte. 

J&T Banka v prípade záujmu o predčasnú výpoveď vkladu pristupuje ku každej požiadavke individuálne.

Strážte si termíny, banky na ne nemusia upozorňovať

Nie každá banka vás na zmenu sadzby neupozorní. Preto pri dlhodobom termínovanom vklade sa celkom bežne stáva, že zabudnete na jeho splatnosť. Preto nie je vôbec od veci si tento termín postrážiť a vyhnúť sa tak nepríjemnostiam. Všetky banky zmeny úrokových sadzieb zverejňujú na svojich internetových stránkach, avšak len niektoré klientov upozorňujú priamo, že sa blíži výročie ich vkladu.

Ak máte šikovného a starostlivého finančného poradcu, bude vás na výročie upozorňovať. Mnohí tak robia prostredníctvom telefonátu mesiac až dva pred obnovením vkladu. Niektoré banky informujú klientov správou do internet bankingu.


Ako sa orientujete vo svete financií? Vyskúšajte si náš jednoduchý vedomostný kvíz.

Čo znamená skratka RPMN?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5