Čo robiť, ak krajina kam ste vycestovali, vypadla zo zoznamu menej rizikových krajín?

10.07.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Zoznam „bezpečných“ krajín sa neustále mení. Naposledy z neho vypadlo Bulharsko a Čierna Hora. Čo robiť, ak sa vaša krajina nenachádza na zozname a dovolenku už máte zaplatenú.


Aj keď sa náš život pomaly vracia k úrovni „pred koronou“, cestovanie do zahraničia pracovne či na dovolenku sa skôr neodporúča.

Zoznam menej rizikových krajín

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydalo zoznam menej rizikových krajín, kam môžete vycestovať prakticky bez obmedzení. Tento zoznam sa však aktualizuje, preto si musíte neustále preverovať, ako je na tom krajina, kam sa chystáte vycestovať alebo ste už vycestovali.

Medzi bezpečné krajiny momentálne patrí:

Austrália Belgicko Cyprus
Česká republika Čína Dánsko
Estónsko Faerské ostrovy Fínsko
Francúzsko Grécko Chorvátsko
Holandsko Írsko Island
Japonsko Južná Kórea Lichtenštajnsko
Litva Lotyšsko Maďarsko
Malta Monako Nemecko
Nórsko Nový Zéland Poľsko
Rakúsko Slovinsko Španielsko
Švajčiarsko Taliansko  
Zoznam krajín platný od 6. júla 2020, zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Práve v pondelok z neho vypadlo Bulharsko a Čierna Hora. Len 5 krajín je mimoeurópskych.

 

Ako postupovať pri ceste z/do krajiny, ktorá nie je na zozname

Ak sa vraciate späť na Slovensko z krajiny, ktorá sa na zozname nachádza, nemusíte absolvovať po návrate ani karanténu ani sa preukázať negatívnym testom na covid-19.

Do všetkých ostatných krajín sa cestovať neodporúča, avšak to nie je zakázané.

Čo robiť po návrate z krajiny mimo zoznam

V prvom rade vás čaká domáca karanténa resp. izolácia v domácom prostredí až do tej doby, kým neobdržíte negatívne výsledky testu RT-PCR na ochorenie covid-19.

Podstúpiť testovanie (tzv. laboratórnu diagnostiku) musíte najneskôr do 5 dní od návratu. V domácej izolácii však musia zostať aj osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti.

Ihneď po návrate sa telefonicky spojte jednak so svojím ošetrujúcim lekárom (kvôli vystaveniu PN) a tiež s regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Nárok na vystavenie PN kvôli karanténe pre covid-19 má aj osoba žijúca v spoločnej domácnosti.

Aj keď sa Poľsko, Česko a Chorvátsko nachádza na zozname, ministerstvo odporúča necestovať do Sliezskeho veľkovojvodska v Poľsku, do Sliezska a hlavného mesta Prahy v Českej republike a do oblasti Záhrebu a Osijeku v Chorvátsku.  Sú to oblasti s vyšším počtom covid-pozitivných obyvateľov.

Karanténa a testovanie sa týka aj osôb, ktoré navštívili 14 dní pred 6. júlom krajinu neuvedenú na zozname.

Vodiči, piloti, rušňovodiči a ďalšie osoby zamestnané v medzinárodnej doprave majú výnimku z domácej izolácie. Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky  pri ohrození verejného zdravia z 3. júla 2020 presne vymenováva všetky osoby, ktorých sa výnimka týka a špecifikuje postup v prípade podozrenia z nákazy.

Za porušenie domácej izolácie a nerešpektovanie opatrenia hrozí pokuta až do výšky 1659 eur.

Čo robiť, ak krajina kam ste vycestovali, nie je na zozname menej rizikových krajín?

Zdroj: Shutterstock

Ako sa správať na dovolenke

Aby ste čo najviac znížili riziko možnej nákazy je i naďalej nutné dodržiavať určité bezpečnostné a hygienické opatrenia.

R – O – R

ruky – odstup – rúško

Nepodávajte si ruky, umývajte si ich mydlom, pri návšteve obchodu či reštauračných zariadení používajte dezinfekciu.

Ďalej sa odporúča dodržiavať aspoň dvojmetrový odstup a pokiaľ je to možné, zdržiavajte sa čo najmenej v uzatvorených priestoroch. Trávte čo najviac času vonku.  

Nezabudnite si so sebou rúško. Na Slovensku ale aj v mnohých cudzích krajinách platí povinnosť mať zahalený nos aj ústa predovšetkým v obchodoch, nákupných centrách a vo vnútorných priestoroch rôznych úradoch, múzeách, informačných centrách, kostoloch, kláštoroch, hradoch a zámkoch a podobne.

Pred cestou ale aj počas pobytu sledujte epidemiologickú situáciu v danej krajine. Informácie nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí, na stránkach veľvyslanectiev a konzulárnych úradoch. Aktuálne informácie o situácii v krajinách Európskej únie sa dočítatePomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 5 krát 5 0.5h