Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie do domácnosti?

21.07.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Letné horúčavy vedia byť často neznesiteľné, najmä ak ich nemôžete tráviť niekde pri vode či v lese. Riešením môže byť klimatizácia, často však stačia aj kvalitné žalúzie. Ako si vybrať a na čo si dať pozor? 


Ak ešte stále uvažujete nad výberom klimatizácie, jej obstaranie a inštaláciu už zrejme túto letnú sezónu nestihnete. Odporúčame počkať na koniec leta, kedy možno využiť rôzne výpredajové akcie. Klimatizácia predsalen nie je lacná záležitosť. Už len jediná klimatizačná jednotka vás môže vyjsť na niekoľko tisíc eur. V tomto článku sa vám pokúsime pomôcť a poradiť pred kúpou. Možno ju totiž vôbec nepotrebujete.

Mobilná klimatizácia vs. vstavaná jednotka

Ak chcete vedieť, aký je rozdiel medzi prenosnou a vstavanou klimatizačnou jednotkou tak vedzte, že obrovský. Prenosná klimatizácia je síce lacný špás a často môže pomôcť vychladiť pracovné priestory či sklady, avšak do domácnosti je to pomerne nepríjemný spoločník. V drvivej väčšine prípadov totiž prenosná klimatizácia spôsobuje obrovský hluk, potrebuje priestor niekde pri okne (kvôli vypúšťaniu horúceho vzduchu) a taktiež musíte meniť kondenzovanú vodu z nádobky. 

Na druhej strane má mobilná klimatizácia výhodu v tom, že ak sa pominú horúce letné mesiace, môžete ju odpratať niekam do pivnice a nemusíte ju skladovať v byte či dome. Väčšinou má kolieska a je ľahko prenosná, takže manipuláciu s ňou zvládne aj bežný človek.

Klasickú pevne vstavanú klimatizáciu určite každý z nás pozná. Aj keď ju nemáte doma, na rôznych budovách ich vidíte namontované na fasádach budov, v tom totiž spočíva pointa – že majú vnútornú aj vonkajšiu jednotku. Tento druh spravidla vyžaduje odbornú montáž a aj odborný servis, ktoré nemusia byť najlacnejšie. Avšak výsledok je mimoriadne uspokojivý. Vstavaná klimatizačná jednotka ponúka pomerne tichý chod, zvládne za krátky čas vychladiť celý byt a v zásade ju netreba nijak servisovať.

 

Ako vybrať dobrú klimatizáciu?

Zdroj: Shutterstock

Aký priestor potrebujete vychladiť resp. potrebujete vôbec klimatizáciu?

Pri kúpe klimatizácie nezabudnite, že riadiť sa pri je výbere heslom „čím vyšší výkon, tým lepšie“ nie je najrozumnejšie. Dôležitý je priestor, ktorý potrebujete vychladiť. Týka sa to nielen veľkosti, ale aj členitosti, presvetlenia, veľkosti okien, či kvality tesnenia dverí a okien. Svoju úlohu zohráva aj zateplenie budovy. Kým v zime pomáha uchovať v miestnostiach teplo, v lete zas dokáže udržať chlad.

Ak máte zateplenú bytovku či dom, a môžete krížovo vetrať, zvážte aj externé žalúzie. Tie dokážu aj v lete poskytnúť pri kompletnom zatiahnutí teplotný rozdiel až 5 stupňov. To v lete často postačuje. Cenový rozdiel je pritom ušetrených niekoľko stoviek eur v porovnaní so vstavanou klimatizačnou jednotkou.

Ďalšou dôležitou otázkou je, koľko miestností potrebujete vychladiť? Ak len jednu veľkú miestnosť, postačí vám takzvaná split verzia. To znamená, že budete mať jednu vnútornú klimatizačnú jednotku ktorá chladí a jednu vonkajšiu, ktorá odvádza teplo a kondenzát.

Čo všetko zohľadniť pred kúpou klimatizácie

Už v predajni si overte výkon a najmä spotrebu energie. Tá môže byť počas väčšieho používania prístroja totiž značná. Veľmi dôležitá je aj hlučnosť – veľa klimatizácií dosť hučí - najmä tie prenosné. 

Skontrolujte si aj, či má vaša budúca klimatizácia režim na kúrenie či zvlhčovanie. Kúrenie vás môže vyjsť často lacnejšie ako vykurovanie radiátormi

Dôležité je aj si zistiť ako sa vymieňajú filtre a či ich budete mať kde kupovať. Odporúča sa totiž meniť ich každého polroka. Nielen kvôli šíreniu nečistôt a mikroorganizmov, ale aj kvôli výkonu.

Odporúčame vyberať také klimatizačné jednotky, ktoré umožňujú pripojenie a ovládanie prostredníctvom mobilného telefónu na diaľku. Kým vy sa budete vracať z rozhorúčeného vonkajška, vaša domácnosť vás môže privítať príjemne vychladeným vzduchom - pár kliknutiami v mobilnej aplikácii.

Dôležitou súčasťou klimatizácie je aj odvádzanie kondenzovanej vody. Tú môžete v ideálnom prípade odviesť do odkvapu na bytovke či dome. Existuje však aj tzv. odparník, ktorý sa montuje priamo na vonkajšiu klimatizačnú jednotku, stojí približne sto eur a vytekajúcu kondenzovanú vodu dokáže vyparovať do ovzdušia. Nevýhodou je, že jeho životnosť je zhruba 2-3 roky, takže ho budete musieť kupovať a servisovať častejšie.

Niektoré, no skôr tie modernejšie a drahšie modely majú dokonca zabudovaný snímač, vďaka ktorému klimatizácia spustí studený vzduch len ak je práve niekto v okolí. Šetrí tak energiu, čo môže byť pri výbere klimatizácie tiež jedným z kritérií. Ak hovoríme o energetickej úspornosti, prevádzkové náklady klimatizácie vyjadruje koeficient prevádzky, vyjadrený parametrom chladenia a kúrenia.

Rovnako ako pri iných spotrebičoch aj pri klimatizáciách natrafíte na takzvané energetické triedy. Tie udávajú ako efektívne využívajú zdroje a teda aj koľko energie ušetria. Najúčinnejšia je energetická trieda A a konkrétne klimatizácia so systémom inverter. Technológia inverter umožňuje meniť výkon kompresora a tak ušetriť vaše náklady na energiu.

Ako správne klimatizovať byt či dom?

Ak už ste si vybrali klimatizáciu a máte ju doma, používajte ju s rozumom. V praxi to znamená, že vzduch vo vnútri vašej domácnosti nechlaďte viac ako o päť stupňov ako je vonku. Pri nesprávnom používaní totiž môžete prechladnúť aj uprostred júla. 

Naučte sa programovať svoj prístroj a nepoužívajte ho nepretržite. To, že máte pri prevádzke zatvárať dvere a okná iste viete. Klimatizáciu nenechajte fúkať na ľudí. No a čo sa týka zdravotných rizík, je vlastne dobré sa spýtať aj lekára na jeho názor.

Na vonkajšiu jednotku potrebujete povolenie

Ak budete kupovať vstavanú klimatizáciu s vonkajšou jednotkou, dajte si pozor na to, aby ste si nepohnevali susedov. Na jej montáž na fasádu bytovky totiž budete potrebovať písomný súhlas susedov. 

Na internete sa môžete tiež dočítať, že budete potrebovať stavebné povolenie resp. ohlásenie na úradoch. Tento úkon však netreba ohlasovať.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo