Komentár: Investori sústreďujú svoju pozornosť na zlato. Jeho cena prekonala ďalší míľnik

14.07.2020 | Olivia Lacenová, Finance.sk
Komentáre


Ešte začiatkom roka sa názory analytikov v predpovediach vývoja hodnoty zlata v roku 2020 rozdeľovali. Kým jedni hovorili o raste, iní predpokladali pokles jeho hodnoty. Dokonca bankový dom JPMorgan vtedy tipoval, že cena unce sa do konca roka dostane na 1 450 USD, no dnes je o stovky USD vyššie.


Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

Nástup a rozšírenie pandémie COVID-19 nakoniec potvrdilo pozitívny scenár rastu tohto drahého kovu. Marcové prepady na trhoch prehĺbili neistotu a obavy investorov v ďalší ekonomický vývoj, a tí sa postupne začali uchyľovať k bezpečným prístavom v podobe drahých kovov. Okrem zlata rástla aj hodnota striebra alebo platiny.
Od začiatku roka prekonala cena zlata už niekoľko historických míľnikov a počas uplynulej stredy po dlhých deviatich rokoch zdolala hranicu 1 800 USD za uncu. Od januára tak vzrástla jeho hodnota o 20 percent.

Svoje predpovede vo vývoji ceny zlata počas tohto roka už dávnejšie prehodnotili aj najväčšie bankové inštitúcie ako napríklad Bank of America, ktorej odhady hovoria pomerne odvážne o prekonaní hranice 3 000 USD za uncu do konca roka. Z môjho pohľadu je reálnejší predpoklad, že sa dostane cez hranicu 2 000 USD za uncu.

Vývoj ceny zlata

Zdroj: Investing.com

Vývoj ceny zlata však bude závisieť nielen od príchodu ďalšej vlny pandémie, jej zvládnutia, rozsahu ďalších opatrení súvisiacich s pandémiou, ich dopadu na ekonomiku, vývoja nezamestnanosti, ale aj od stimulov centrálnych bánk v snahe znížiť tieto dopady. V hre je celý rad ďalších faktorov, ktoré výrazným spôsobom dokážu zamávať s vývojom kapitálových trhov a následným rozhodnutím investorov „vplávať“ so svojim kapitálom do „bezpečnejších vôd“  v podobe zlata. Z pohľadu historického vývoja ceny tejto komodity je totiž jasné, že v čase kríz, kedy ceny akcií klesajú, cena zlata naopak rastie.

Momentálne tlačí cenu hore najmä strach zo spomínanej druhej vlny pandémie. Čísla v USA rastú a každý deň dosahujú nové maximá. Nárast v miernej podobe možno sledovať aj v ďalších krajinách.  Keď k tomu pridáme tlačenie peňazí v snahe udržať globálnu ekonomiku nad vodou, nízke úrokové sadzby v Amerike a neopodstatnený rast aktív na burze, je zrejme len otázkou času, kedy táto „časovaná bomba“ opäť praskne a cena zlata zaznamená ďalší zo série svojich míľnikov.  

Na rozdiel od peňazí sa totiž zlato nedá tlačiť a v období vysokej inflácie predstavuje spoľahlivého uchovávateľa hodnôt. Aj preto je to vhodný spôsob diverzifikácie portfólia. Navyše sa vyznačuje  vysokou likviditou, takže je možné ho aj vo fyzickej podobe pomerne ľahko speňažiť takmer kdekoľvek na svete.

Komentár: Investori sústreďujú svoju pozornosť na zlato. Jeho cena prekonala ďalší míľnik

Zdroj: ShutterstockPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre