Neočakávané situácie na dovolenke a návod ako ich vyriešiť

28.07.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Zachovajte chladnú hlavu. Aj také nepríjemnosti, ako sú krádež peňaženky, strata dokladov či zablokovaná platobná karta sa dajú efektívne a rýchlo vyriešiť a nemusia vám pokaziť celú dovolenku.


Množstvo Slovákov sa počas pobytu v zahraničí dostane do nečakaných problémov. Aj také nepríjemnosti, ako sú krádež peňaženky, strata dokladov či zablokovaná platobná karta sa dajú efektívne a rýchlo vyriešiť a nemusia vám pokaziť celú dovolenku. Prinášame vám pár tipov, ako na to. 

V dobe obmedzení spôsobených koronavírusom, keď boli ešte zatvorené hotely a výrazne obmedzené cestovanie, mnohí ani nedúfali, že sa tento rok dostanú na dovolenku do zahraničia. Napriek obmedzeniam sa letné dovolenkové destinácie pre turistov otvorili a ubytovacie zariadenia by mali byť pripravené maximálne dodržiavať prísne hygienické predpisy, na ktoré si už ľudia postupne zvykli. Okrem zdravotných rizík však nesmieme zabúdať ani
na obvyklé problémy, ktoré na dovolenkárov číhajú každoročne. 

Keď prídete o peňaženku, treba konať rýchlo

Krádež alebo strata peňaženky za hranicami Slovenska vie poriadne rozhodiť aj ostrieľaného cestovateľa. Prísť o hotovosť, platobné karty a doklady ďaleko od domova, je síce malá katastrofa, no aj s ňou sa dá vysporiadať. Môže to síce priniesť ďalšie nečakané výdavky, no prvoradé je konať čo najrýchlejšie a s rozumom.

Veľmi dôležité je urýchlene kontaktovať svoju banku so žiadosťou o okamžitú blokáciu karty. Postup je taký, že buď urýchlene zatelefonujete na zákaznícku linku vašej finančnej inštitúcie alebo to vyriešite cez internetbanking v prípade, že máte k nemu prístup. Prvoradým  pravidlom je každopádne konať čím skôr, hneď ako to zistíte, bez zbytočného otáľania, aby vašu kartu niekto nezneužil. Dobrou radou pre takéto prípady je, že pred cestou na dovolenku  si do mobilu uložíte číslo na klientske centrum a máte ho tak hneď po ruke. Po návrate domov vám potom vydajú novú platobnú kartu.

Čo sa týka dokladov, tak ich krádež alebo stratu treba urýchlene nahlásiť na najbližšej policajnej stanici.

Dostanete cestovný preukaz

Na veľvyslanectve v danom štáte by vám mali vydať náhradný doklad – cestovný preukaz.  S chýbajúcimi peniazmi vám potom na požiadanie dokážu pomôcť príbuzní alebo priatelia na Slovensku. Existujú osvedčené spôsoby prostredníctvom ktorých vám môžu poslať do vašej destinácie peniaze. Buď vám napríklad cez špeciálnu službu pošlú potrebný obnos peňazí na dohodnutú adresu alebo vám priamym bankovým prevodom môžu vložiť príslušnú čiastku peňazí v banke na Slovensku. Tie si následne vyberiete v pobočke, kde sa momentálne nachádzate.

 

Zdroj: Shutterstock

Každý deň si v zahraničí kontrolujte, či vám nezmizli základné doklady – pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz, technický preukaz a poistenie vozidla (zelená karta), prípadne medzinárodný vodičský preukaz, ak je v danej krajine potrebný.

Nezabudnite na dostatočnú hotovosť, aktuálne kontakty na zastupiteľské úrady, asistenčné služby a myslite aj na tlačivo správy o nehode. Aj keď máte v aute alebo v smartfóne modernú navigáciu, stará dobrá papierová mapa môže mať v niektorých situáciách cenu zlata.

Autonabíjačka prípadne powerbanka pre mobilné zariadenia by taktiež nemala chýbať vo vašej výbave pri ceste na dovolenku. V prípade núdze nie je horšia situácia ako vybitý mobil. Nezabudnite na zapnutie dátových roamingových služieb na svojom mobilnom zariadení - dnes už využívate v rámci EÚ internet a telefonovanie tak ako doma na Slovensku. Cez internet viete potom vybaviť mnohé neočakávané situácie aj na mieste - cez mobil či laptop. 

Pozor aj na cestách, to čo platí u nás, inde nemusí

Ak chystáte na dovolenku autom, určite je vhodné preštudovať si konkrétne špecifikácie v pravidlách cestnej premávky, vrátene tých štátov, cez ktoré budete len prechádzať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že dostanete pokutu vo výške aj niekoľko stoviek eur bez toho, aby ste si boli vedomý toho, že ste urobili nejaký priestupok.

Staré známe pravidlo hovorí, že prevencia je lacnejšia. Dvojnásobne to platí aj pri kontrole technického stavu automobilu. Nehazardujte a nechajte si svoje auto skontrolovať v servise ešte pred vycestovaním na dovolenku. Odporúča sa nechať skontrolovať prevádzkové kvapaliny v aute, pneumatiky, klimatizáciu a tiež povinnú výbavu v tej-ktorej krajine (môže sa líšiť v závislosti od štátu).

Pozor aj na alkohol za volantom. V niektorých prímorských krajinách tolerujú do pol promile, no pri prechode hranicami na územie štátu s nulovou toleranciou, sa môžete dostať do vážnych problémov. Komplikácie môžu nastať aj pri kontrole povinnej výbave vozidla, ktorá má v niektorých krajinách svoje špecifiká.

Ak sa objaví problém s autom v zahraničí, neváhajte kontaktovať svoju poisťovňu prostredníctvom asistenčnej služby. V lete sú na tieto prípady poisťovne pripravené a majú tiež pripravené rôzne scenáre, ako vám môžu pomôcť. Odtiahnu auto, vybavia náhradné, prípadne zaplatia náklady spojené s opravou auta v dovolenkovej destinácií - všetko závisí od konkrétnej poistnej zmluvy.

 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo