Komentár: Silno podhodnotené striebro sa snaží vyrovnať zlatu

28.07.2020 | Jozo Perić, Finance.sk
Komentáre


Striebru sa podarilo prelomiť hranicu 20 USD za jednu uncu, čo je najvyššia hodnota od septembra a ďalej smeruje k štvorročnému maximu.


Pomer uncí striebra k unciam zlata naďalej prudko klesá.

Komentár hlavného analytika CapitalPanda Joza Perića

Striebro tento týždeň zlomilo hranicu 20 USD za uncu, čo je najvyššia hodnota od septembra. Po prudkom poklese v dôsledku nižšieho dopytu získava striebro spolu so zlatom opäť náskok. Index, ktorý sleduje, koľko uncí striebra je potrebných na nákup jednej unce zlata, ukazuje, že striebro zostáva aj naďalej podhodnotené.

Index striebra

Zdroj: CapitalPanda

Striebro reaguje na ceny zlata mierne pomalšie, čo naznačuje, že ak stúpne cena zlata, môžeme následne očakávať aj rast striebra. V súčasnosti je pomer takmer 88 uncí striebra k 1 unci zlata.

Rok pred začiatkom blokovania sa pomer uncí striebra pohyboval okolo 79 uncí na 1 uncu zlata. Striebro nie je len vzácnym kovom, ale má využitie aj v priemysle, pretože je jedným z najlepších vodičov elektriny.
Cena striebra postupne preráža psychologické hranice – analýzy naznačujú stabilný, až ostrý budúci rast.

Dopyt a bezpečnosť na komoditnom trhu sa obnovujú, čo priťahuje investorov k investíciám do drahých kovov s očakávaním budúcich ziskov.

Relatívna týždenná výkonnosť indexov a komodít

Relatívna týždenná výkonnosť indexov a komodít

Relatívna mesačná výkonnosť indexov a komodít

Relatívna mesačná výkonnosť indexov a komodít

Zdroj: CapitalPanda

Prudký nárast technologických akcií môže tiež naznačovať bublinu, ktorá môže v kombinácii s neuveriteľne veľkými zmenami v menovej politike, implementáciou rôznych úverových dotácií alebo nižších vkladových sadzieb vyvolať obavy, že cena peňazí klesá a investori sa snažia nájsť vhodnú alternatívu vo forme zlata či menej obchodovaného striebra.

„Striebro je v súčasnosti v centre pozornosti,“ uviedol Stephen Innes, hlavný trhový stratég spoločnosti AxiCorp Ltd. Metal. Aktuálna situácia naznačuje, že sa môže zopakovať scenár spred
10 rokov. Počas globálnej finančnej krízy ceny tohto vzácneho kovu klesli a následne do roku 2011 vzrástli na rekordných 50 USD.

Vývoj ceny striebra

Zdroj: CapitalPandaPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre