Máte nárok na podporu od štátu? Skontrolujte si aktuálne podmienky pomoci

13.08.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Koronakríza zasiahla peňaženky takmer všetkých občanov na Slovensku. Ako môžete požiadať štát o pomoc a ktoré skupiny obyvateľstva majú nárok na dávku. 


Štát po vypuknutí pandémie koronavírusu spustil opatrenia finančnej pomoci rodinám, zariadeniam sociálnych služieb, zamestnávateľom, SZČO a ľuďom, ktorí zostali zo dňa na deň bez príjmu. Rezort práce približne za sto dní vyplatil takmer 500 miliónov eur, čím v koronakríze pomohlo viac ako miliónu obyvateľov, niektorým opakovane každý mesiac.

„Spustili sme najväčšiu finančnú pomoc v dejinách Slovenska. Pomohli sme doteraz viac ako 200 000 rodinám, vyše 500 000 zamestnancom, 75 000 SZČO, 12 000 ľuďom, ktorí ostali absolútne bez príjmu, pomohli sme zariadeniam sociálnych služieb. Celkovo išlo z našej pomoci ľuďom približne pol miliardy eur. Vláda sa rozhodla šetriť a zaviazala sa znížiť personálne náklady štátu, či nákup tovarov a služieb o 10 %.“ zdôrazňuje minister práce Milan Krajniak. 

Ktoré skupiny obyvateľstva sú najviac zasiahnuté a môžu žiadať o finančnú či inú pomoc?

Prvá pomoc v podobe SOS dotácie ukončená

Na podporu ľudí, ktorí pred vypuknutím krízy pracovali, avšak počas nej prišli o príjem, rezort práce pripravil SOS dotáciu. V nej sa našli napr. aj SZČO, ktoré nemajú nárok na inú pomoc. „Touto dávkou zachytávame tých ľudí, ktorí z rôznych individuálnych dôvodov nesplnili systémové podmienky pre čerpanie pomoci,“ dopĺňa minister.

Ministerstvo práce od 8. augusta zastavuje prijímanie nových žiadostí o SOS dotáciu. Túto pomoc poskytne ľuďom, ktorých žiadosti boli doručené do 7. augusta tohto roka.

 

Pomoc pre zamestnancov a podnikateľov - koronavírus a dávky

Zdroj: Pixabay

Odklad odvodov za najťažšie mesiace

Ďalším podporným balíkom je odklad odvodov za marec, máj a jún pre zamestnávateľov a SZČO, ktorým poklesli tržby o 40 % a viac. Splatiť ho môžu do konca tohto roka. Za apríl sme odvody odpustili tým, ktorí mali uzatvorenú aspoň 1 prevádzku najmenej na 15 kalendárnych dní.

Pandemická péenka

Zamestnancom, ktorým bola pre ochorenie Covid-19 nariadená karanténa, sme umožnili čerpať pandemickú PN. Tú hradí už od prvého dňa Sociálna poisťovňa. Tým, ktorým v tomto období uplynulo šesť mesačné podporné obdobie v nezamestnanosti, štát umožnil poberať ho dlhšie. Doteraz sa poskytovanie dávky v nezamestnanosti predĺžili už trikrát.

Pomoc subjektom rozdelili do šiestich skupín

  1. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia - Ak patríte do tejto skupiny, ešte stále môžete požiadať o príspevok na náhradu mzdy zamestnanca.
  2. SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby o najmenej 20 %. - Ak patríte do tejto skupiny, ešte stále môžete požiadať o paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti.
  3. zamestnávateľom (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie. Ak patríte do tejto skupiny, ešte stále môžete požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca.
  4. SZČO a jednoosobovým s.r.o., ktoré nemajú žiaden iný príjem. Ak patríte do tejto skupiny, ešte stále môžete požiadať o príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti.
  5. občanom, ktorí sa počas pandémie koronavírusu ocitli v krízovej situácii bez príjmu. Ak patríte do tejto skupiny, mohli ste požiadať o dotáciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR do 8. augusta.
  6. zamestnávateľom, ktorí udržia pracovné miesta v materskej škole aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

Ak patríte do tejto skupiny, ešte stále môžete požiadať o príspevok na mzdu zamestnanca.

Rodinám pomáha aj ošetrovné

Rezort práce vyplatil rodinám spolu viac ako 114 miliónov eur. Išli najmä na predĺžené ošetrovné, ktoré mohli poberať rodičia s deťmi počas celej doby zatvorenia škôlok, škôl a jaslí. V jeho vyplácaní sa pokračuje aj počas letných mesiacov. 

Nárok na pandemickú OČR majú rodičia, ktorí z kapacitných dôvodov alebo z obavy o zdravie nedajú svoje dieťa do škôlky či jaslí. „Rodinám sme pomohli aj predĺženým poskytovaním rodičovského príspevku. O ten môžu žiadať rodičia, ktorým počas krízovej situácie končí nárok na tento príspevok a nemajú prácu, do ktorej by sa vrátili,“ približuje Milan Krajniak.

Seniori a príspevok na opatrovanie

Aby sme ochránili seniorov v zariadeniach sociálnych služieb a taktiež aj deti v centrách pre deti a rodinu, zabezpečili sme pre ne ochranné a dezinfekčné pomôcky, zvýšili sme im príspevky na poskytovanie služieb, rovnako aj príspevok na opatrovanie. „V krátkom čase sa nám podarilo zásobiť všetky zariadenia sociálnych služieb a ochránili sme tak približne 90 000 klientov a zamestnancov týchto zariadení,“ opisuje situáciu minister Krajniak. Na pomoc zariadeniam sociálnych služieb a ochranu ich klientov a zamestnancov sme doposiaľ vynaložili viac ako 10 miliónov eur.

Výzva pre najbližšie obdobie

K hlavným výzvam pre nasledujúce mesiace bude nepochybne patriť stabilizácia pracovného trhu a udržanie pracovných miest, s čím súvisí zavedenie trvalého systému „kurzarbeit“. Ide o systém, v ktorom zamestnanci pracujú kratšie a výpadok príjmu im nahradí štát. Zamestnávateľ sa tým zaviaže zachovať pracovné miesta.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5h