Hudba, filmy, multimediálna zábava. Tieto streamingové služby raz nahradia káblovku či rádio

13.08.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Streamingové služby zažívajú počas pandémie nebývalý rast. Za pár eur mesačne dokážu nahradiť televízor či rádio.


Klasická televízia a rádio majú už niekoľko rokov súpera, ktorý ich môže čoskoro pochovať. Streamingové služby sú na svete čoraz populárnejšie a pandémia koronavírusu ešte viac urýchlila ich penetráciu na trhu. Rozhodli sme sa rozobrať aktuálnu ponuku - overené služby, ale aj novinky, ktoré sú dostupné aj na slovenskom internete.

Čo je to streaming?

Streaming pochádza z anglického slovíčka stream – prúd. Ide o technológiu kontinuálneho prenosu audiovizuálneho materiálu medzi zdrojom a koncovým používateľom. V súčasnosti streaming slúži predovšetkým na prenášanie audiovizuálneho materiálu prostredníctvom internetu (webcasting). Webcasting sa môže uskutočňovať v reálnom čase (internetová televízia alebo rádio) alebo metódou Video on demand (napr. YouTube). 

Na streamovanie videozáznamov viacerým používateľom musí mať prevádzkovateľ okrem obsahu zároveň k dispozícii aj streamovací server, ktorý zaisťuje plynulé vysielanie dát a komunikáciu s cieľovými počítačmi.

 • streamovacia služba ponúka obsah on-line, teda potrebujete mať kvalitné a stále pripojenie, zároveň, ale môžete obsah ukladať aj na off-line konzumáciu

 • poplatok je zväčša na mesačnej báze, služby ponúkajú zväčša úvodné, skúšobné, obdobie zdarma

 • môžete zakúpiť aj zvýhodnené rodinné, študentské alebo celoročné predplatné

 • streamovacie služby ponúkajú buď video alebo audio obsah, kombinované zatiaľ nie sú v ponuke

 • slovenská lokalizácia, teda slovenské titulky, dabing alebo priamo domáca produkcia, sú už pomerne bežne dostupné, nie je to však pravidlo

 • kvalita obrazu aj zvuku je vždy dostatočne vysoká

 

Streamingové služby - Netflix, HBO, Disney, Amazon

Zdroj: Pixabay

Netflix bol prvý a stále je najlepší

Netflix je otcom všetkých streamovacích služieb a podľa odborníkov na multimediálny obsah zatiaľ stále najlepší na trhu. Ani minuloročné zvýšenie cien ľudí neodradilo od sledovania tejto služby. Knižnica Netflixu zahŕňa všetko od kvalitných originálov z Hollywoodu za posledné storočie, vlastné seriály, české a slovenské filmy a čo je dôležité, mnohé z titulov sú dabované po česky, prípadne s českými titulkami.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 7,99 eur

HBO

HBO ponúka všetko to, na čo sme už roky zvyknutí pri tejto svetovej značke. Najmä teda najväčšie filmové trháky a originálnu tvorbu. Obrovským benefitom tejto video streamovacej služby je lokalizácia pre Slovensko a Českú republiku. Nájdete tu najviac titulov s dabingom. Služba bola prvá, ktorá ponúkala naozaj bohatú knižnicu titulkov pre našu lokalitu. HBO Go ponúka priamy detský režim, zatiaľ čo konkurenčné služby len detské profily.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 6,99 eur

Amazon

Pokiaľ na Netflix nenájdete to, čo hľadáte, je pravdepodobné, že ten film či seriál nájdete niekde na Amazon Prime. Napriek tomu, že u nás na Slovensku nejde o takú rozšírenú službu, v zahraničí trhá čísla obľúbenosti. Prime Video stále obsahuje niekoľko špecializovaných programov - a dokonca aj schopnosť čerpať na extra obsah (ako sú napríklad čoraz viac populárne anime kanály) za malý poplatok. 

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 8,84 eur

Apple

Apple sa rozhodol bojovať o srdcia fanúšikov na oboch frontoch - ponúka streamovaciu službu televízie, ale aj hudbu. Pre používateľov Apple zariadení ide v prípade televízie o pomerne jasnú voľbu. Apple všetky svoje služby perfektne integruje do svojho eko systému, čo uľahčuje ovládanie a používanie. Príjemným prekvapením je potom možnosť používať Apple TV+ aj na smart televízoroch rôznych značiek, tiež cena je jedna z najnižších.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 4,99 eur

Hudobná streamovacia služba od spoločnosti Apple ponúka viac ako 50 miliónov skladieb, 24/7 rádiá, nechýba Beats 1, podcasty, umožňuje počúvať skladby off-line a v neposlednom rade zhromažďuje všetku hudbu, ktorú máte vo svojich zariadeniach, na jedno miesto. Ak ste používali iTunes, ktoré Apple nedávno zrušilo, všetka vaša hudba sa automaticky importovala do Apple Music.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 2,99 eur

Disney

Ste fanúšikom filmov, príbehov a rozprávok od legendárneho štúdia Disney? Potom budete milovať službu Disney Plus. Pri spustení viac ako 600 filmov a televíznych relácií je služba streamovania plná nielen klasických detských filmov a trhákov z celej Disneyove knižnice, ale je tiež prísľubom originálnej produkcie s obrovským rozpočtom.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 6 eur

Spotify

Spotify je pravdepodobne najznámejšia a najpoužívanejšia hudobná streamovacia služba. Ponúka knižnicu, ktorá počíta viac ako 50 miliónov skladieb. Práve vysoká popularita z nej robí pre mnohých jasnú voľbu. Funguje tiež ako hudobná sociálna sieť. Môžete si vytvárať verejné playlisty, ktoré sa dajú zdieľať, či nasledovať.

Aplikácia je dostupná na všetkých najčastejšie používaných platformách a je prehľadná a intuitívna.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 5,99 eur

Deezer

Francúzska streamovacia služba zažila minulé roky pomerne silnú kampaň cez jedného zo slovenských mobilných operátorov. Nie je tak populárna ako Spotify, ale ponúka viac skladieb. Je ich cez 56 miliónov a pochádzajú od vydavateľstiev ako Universal Music Group, Sony Music alebo Warner music Group. Predplatenie služby vás oslobodí od reklám, budete si môcť skladby sťahovať off-line, počúvať ich v ľubovolnom poradí a získate prístup k textom piesní. Benefitom je kvalita skladieb 320 kbps. Ak zaplatíte za celý rok, získate dva mesiace zadarmo.

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 5,99 eur

YouTube Music

YouTube je mimoriadne obľúbená forma bezplatného počúvania hudby. Doposiaľ sa ale nedala počúvať pri vypnutom displeji mobilu. Nová aplikácia YouTube Music (nahradila Google Play Music) funguje ako štandardná mobilná a webová aplikácia s tým, že v databáze má všetky hudobné videá, ale aj koncerty a iné vystúpenia. Platená verzia bez reklám YouTube Music Premium stojí šesť eur, teda toľko, čo Spotify. 

 • Minimálna cena mesačného predplatného: 6 eur


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoh