Tipy ako tráviť jarné prázdniny 2021

18.01.2021 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Sviatky


Tento rok ešte školáci ani poriadne nezačali chodiť do školy. Mnohí rodičia si neustále kladú otázku, kedy a či sa ich deti vrátia do školy. Isté však je, že jeden týždeň vo februári určite zostanú doma - budú jarné prázdniny.


Kedy budú jesenné, vianočné či veľkonočné prázdniny sa obvykle dá celkom dobre odhadnúť. Trochu zložitejšie to je s jarnými prázdninami. I keď i tu je možné vysledovať určitý systém. 

Jarné prázdniny trvajú na Slovensku tri týždňe, avšak školáci strávia doma len jeden týždeň. Ktorý? To závisí od kraja, v ktorom navštevujú základnú alebo strednú školu.

Tabuľka: Kedy budú jarné prázdniny v školskom roku 2020/2021

Kraj Prázdniny 2021 (dátum)
Banskobystrický 15. február - 19. február
Trenčiansky 15. február - 19. február
Žilinský 15. február - 19. február
Košický 22. február - 26. február
Prešovský 22. február - 26. február
Bratislavský 1. marec - 5. marec
Nitriansky 1. marec - 5. marec
Trnavský 1. marec - 5. marec

Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu a športu

V tomto školskom roku nastúpia na jarné prázdniny ako prví školáci so stredného Slovenska. V pondelok 15. februára zostanú prázdne lavice v Banskobystrickom, Trenčianskom a Žilinskom kraji.

To čo je pre niektorých prvým školským dňom po prázdninách, je pre iných prvým prázdninovým dňom. Ako druhí si totiž týždeň voľna užijú žiaci z východného Slovenska. Od pondelka 22. februára sa začínajú prázdniny v Košickom a Prešovskom kraji.

Kedže je február krajtší mesiac. Na deti zo západného Slovenska pripadne až prvý marcový týždeň. Jarné prázdniny si užijú ako poslední.

 

Zdroj: Shutterstock

Tipy, ako tráviť jarné prádzniny

"Jaráky" sú obdobie roka bez štátnych sviatkov a voľna. Kombinovať prázdniny, dovolenku a sviatok v tomto prípade nie je možné. Pracujúci rodičia si tak pre svoje ratolesti musia pripraviť náhradný program s dozorom alebo si musia vybaviť u zamestnávateľa dovolenku.

Obvykle sa dali jarné prázdniny tráviť nasledovne:

1) Tábory

Ponuka denných, prímestských či celotýždňových táborov sa z roka na rok zvyšuje. Obvykle ich organizuje škola, ktorú dieťa navštevuje, prípadne oddiel či záujmový krúžok. Je to skvelá príležitosť, ako môže dieťa efektívne stráviť čas a aj sa niečomu novému naučiť aj mimo vyučovania. Samozrejme to nie je zadarmo. Musíte počítať so sumou 10 až 20 eur na deň.  Záleží, čo všetko a aké zameranie bude tábor obsahovať. Neplatí, že prímestský tábor (bez spania) je vždy lacnejší. Častokrát zahrňuje program súvisiaci so vstupmi do rôznych múzeí, zámkov, či zábavných alebo vedeckých parkov pre deti.

2) Zimná dovolenka na svahu

Aj vaša rodina patrí medzi nadšencov zimných športov? Pravdepodobne využívate jarné prázdniny práve k tomu, ako stráviť týždeň či už na zahraničných alebo slovenských horách. Ponuka skiparkov je aj na Slovensku široká.

3) Predĺžený víkend v mestách

Kým ľudia z mesta v tomto období obvykle mieria na vidiek, "dedinčania" by mohli stráviť toto obdobie návštevou niektorého z krásnych Slovenských miest. Mnohé ponúkajú veľa zaujímavostí aj v tomto zimnom/jarnom období.

4) Aquaparky

V období prázdnin lákajú rodiny s deťmi zvýhodnenými pobytmi aquaparky. Pre informácie môžete navštíviť priamo stránky nejakého vo vašom okolí. Zaujíme ponuky však nájdete na zľavových portáloch.

To či bude vôbec možné využiť niektorú z daných aktivít je v súčasnej pandemickej situácii ťažké predpokladať, kedy sa pravidlá neustále menia a lockdown predlžuje.

Tabuľka: Kedy budú jarné prázdniny v školskom roku 2021/2022

Kraj Prázdniny 2022 (dátum)
Košický 21.február - 25.február
Prešovský 21.február - 25.február
Bratislavský 28.február - 4.marec
Nitriansky 28.február - 4.marec
Trnavský 28.február - 4.marec
Banskobystrický 7.marec - 11. marec
Trenčiansky 7.marec - 11. marec
Žilinský 7.marec - 11. marec

Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výzkumu a športu

Prázdniny v školskom roku 2021/2022 budú mať jednu zvláštnosť a to, že až dva týždne pripadnú na marec. Posledný deň pred prázdninami bude pre školákov z východného Slovenska práve piatok 18.február 2022. Prázdninovať začnú nasledujúci pondelok. Za nimi čaká voľný týždeň žiakov z Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Ako poslední na prázdniny nastúpia deti z Banskobystrického, Trenčianskeho a Žilinského kraja a to až v druhý marcový týždeň. Títo žiaci v predchádzajúcom roku jarné prázdniny otvárali. A takto sa to strieda. Tí čo boli v jeden rok prví, sú ďalší rok poslední a poslední sú druhí. Druhí sú nasledujúci rok prví a tak stále dookola. Prvý školský deň po jarných prázdninách je 14. marec 2022.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Sviatky