8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o platbe kartou v zahraničí

18.08.2020 | Redakcia, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Platiť kartou na dovolenke v zahraničí je už bežná vec. V reštaurácii alebo v hoteli stačí vytiahnuť kartu a hotovosť nemusíte riešiť vôbec. Pri platení menších položiek je však hotovosť ešte častokrát nutná.


V pre slovenských turistov tradičných destináciách, ako sú Chorvátsko, Grécko či Česká republika, Poľsko, Rakúsko alebo Maďarsko sa celkom bez hotovosti ľudia väčšinou nezaobídu. Za zmrzlinu či občerstvenie v stánku v týchto krajinách je hotovosť predsa len jediný spôsob platby. Omnoho viac sú bezhotovostným platbám otvorení obyvatelia Škandinávie.  Tam častokrát zaplaíte kartou aj za použitie toalety.

Podľa prevádzkovateľov kariet (Visa, Mastercard) je podiel slovenských turistov platiacich kartou väčší ako 50 percent. Ľudí, ktorí na dovolenke kartu nepoužijú vôbec je len niečo málo pod 10 %.

Tip: Ukradli vám peňaženku či doklady na dovolenke? Čítajte tipy ako zvládnuť neočakávané situácie

8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o platbe kartou v zahraničí

Zdroj: Shutterstock

Platby kartou všade bez poplatkov

Platby kartou by mali byť všade v zahraničí bez poplatkov. Poplatok si môže účtovať obchodník, u ktorého majiteľ karty platí. Obchodník by o tom mal zákazníka informovať.

Exotickú dovolenku nahláste banke radšej vopred

Pred odletom do exotickej detinácie typu Ázia, Južná Amerila alebo Afrika by mal klient banke dať vedieť, kam sa chystá. Bankér mu môže poradiť, či bude jeho karta v danej krajine fungovať. Keď bankér vie, že je klient v daný čas na danom mieste, nebude platby kartou vyhodnocovať ako neoprávnené a nebude majitela karty otravovať telefonátmi.

Na pustom ostrove je lepšie spoliehať sa na peniaze v kapse

Všeobecne platí, že čím odľahlejšia alebo menej civilizovaná destinácia je, tím je obmedzenejšie aj bezhotovostné platenie. Na exotických ostrovoch tak predstavujú istotu peniaze v peňaženke (aj to skôr doláre alebo libry, než eurá). Nejde len o drobné platby napríklad na parkovisku, ale aj o platenie v obchodoch alebo za služby.

 

Hotovosť nikto nevráti, peniaze z karty áno

Ukradnutú či stratenú platobnú kartu je možné ihneď telefonicky zablokovať a navyše spätne reklamovať prípadné neoprávnené transakcie. V prípade straty alebo krádeže môže klientovi banka kartu vydať znovu a zaslať do miesta pobytu. Dá sa tiež využiť službu Emergency cash na vyzdvihnutie hotovosti.

Pri krádeži hotovosti sú peniaze väčšinou nenávratne stratené.

Za používanie karty v zahraničí hovorí aj finančná stránka veci. Za zmenárenske služby sa bežne platia dve percentá z hodnoty nakupovaných či predávaných bankoviek, najmenej potom čiastka od dvoch eur vyššie.

Nastavenie limitov a kontrola platnosti karty pred odjazdom

Pred odjazdom by si mal každý majiteľ karty nastaviť denný limit, prípadne aj týždenný limit pre platby kartou alebo výbery.

V prípade krádeže karty sa tak zlodej dostane len k časti peňazí na účte. Je vhodné si tiež skontrolovať platnosť karty. Spoliehanie sa na prepadnutú kartu môže pokaziť celý dovolenku.

Výbery z bankomatov? Zvoľte kurz banky

Poplatok za výber z bankomatu sa bežne pohybuje okolo 3 až 4 eur, plus 0,50 % z vyberanej čiastky. To však nemusí platiť u tzv. spriaznených bánk. Niektoré banky umožňujú vyberať peniaze úplne zdarma. Preto určite odporúčame, aby ste si zistili, aké konkrétne podmienky pre danú krajinu vaša banka ponúka.

Pri hľadaní bankomatov v cudzine môžete využiť online mapy, mobilné aplikácie alebo navigáciu.

Záleží tiež na výmennom kurze, podľa ktorého bude banka prevádzať platbu na eurá. Vždy je lepšie využiť kurz banky, než u obchodníka, kde nakupujete konkrétny tovar.

Napríklad služba dynamic currency conversion (DCC), alebo tzv. platba či výber s konverziou, sa väčšinou nevyplatí. Kurzy bývajú horšie. Pri konverzii meny sa tak výber môže veľmi predražiť.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo