Ako legálne prespať v prírode na Slovensku? Ak si nedáte pozor, hrozí pokuta

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 8. 2020
Prespávanie vo voľnej prírode na Slovensku je často na hranici zákona. Treba si všímať stupeň ochrany i platné zákazy.
Ako legálne prespať v prírode na Slovensku? Ak si nedáte pozor, hrozí pokuta

Zdroj: Shutterstock

Dovolenka na Slovensku je tohtoročný hit. Dokazujú to preplnené Tatry či akvaparky praskajúce vo švíkoch. Dovolenkovať doma však možno aj v iných podmienkach.

Kempovanie, prespávanie pod holým nebom alebo poriadny „čunder“ si aj tento rok získali množstvo našincov. Poznáte pravidlá prespávanie v lese či voľnej prírode? V tomto článku poukážeme na mieste, na ktorých (ne)možno legálne prespávať a aj tiež na to, čo vám v prípade odhalenia hrozí. Každý správny turista by mal vedieť, že stanovanie nie je povolené kdekoľvek.

Stupne ochrany od nula do päť

Územná ochrana prírody a krajiny hovorí okrem iného aj o stanovaní. Pre územie Slovenskej republiky vymedzila 5 stupňov ochrany – od základného prvého, ktorý platí pre celé územie Slovenska a predstavuje akýsi všeobecný rámec ochrany prírody a krajiny, až po ten najprísnejší piaty stupeň. Pod päťku potom už spadajú územia európskeho či svetového významu. Platí, že vyšší stupeň ochrany vždy rozširuje stupeň predchádzajúci.

Základné pravidlá pre spánok v prírode

  • v lese nikdy nerozkladajte otvorený oheň          

  • ak chcete prespať v chránenej oblasti, hľadajte vyhradené miesta, nespite mimo nich prípadne len tak vo voľnej prírode - narúšate prirodzené prostredie zvierat a porušujete zákon

  • miesto na spanie vždy začnite hľadať skôr, než sa začne stmievať

  • vyhýbajte sa priestranstvám s osamelými stromami, ktoré môžu byť častým cieľom bleskov

  • ak máte čas, nájdite si náhradné miesto na spanie, kam sa v kríze môžete presunúť

  • do batohu si nezabudnite zabaliť zdroj svetla, doklady, výbavu na prenocovanie, mobilný telefón, pitnú vodu a dostatok jedla

 

Čo znamená druhý stupeň ochrany?

Druhý stupeň ochrany platí pre tzv. územia chránených krajinných oblastí označené CHKO, ak nie je ustanovené inak. Tento stupeň ochrany priamo zakazuje niektoré ľudské aktivity, k iným je nutné získať súhlas orgánu ochrany prírody (výstavba lesných ciest, organizovanie verejných podujatí, budovanie turistického chodníka a pod.). 

Druhý stupeň ochrany môže v tej-ktorej oblasti znamenať zákaz vstupu pre motorové vozidlá či zákaz zakladania ohňa. Každé územie má svoje vlastné pravidlá a mali by byť dostupné pre návštevníkov či už online alebo pri vstupe do konkrétneho územia.

Druhý stupeň znamená, že v oblasti môžete nocovať, resp. nie je to priamo zakázané.

Výhrady na stanovanie vo voľnej prírode a stupni ochrany dva mimo oficiálnych táborísk môžu mať vlastníci alebo užívatelia dotknutých pozemkov (obec, súkromný vlastník, obhospodarovateľ, užívateľ alebo vlastník poľovného revíru), ktorí môžu v zmysle svojich kompetencií vaše táborenie pri náhodnom objavení riešiť v rôznom stupni správneho konania.

  • 1. zóna - celé územie Slovenska

  • 2. zóna - CHKO

  • 3.-5. zóna - zakázané táborenie aj bivakovanie, pohyb iba od východu do západu Slnka

  • Národná rezervácia a pamiatky - najprísnejšie zákazy za účelom ochrany

kde mozno prespavat legalne?

Zdroj: 4camping.sk

Dá sa teda voľne bivakovať iba v 1. a 2. ochrannom pásme, čokoľvek vyššie už je bez šance. Na súkromných pozemkoch nesmiete ani nocovať bez súhlasu majiteľa. Prenocovať v bivaku musíte tak, aby ste les žiadnym spôsobom neničili (týka sa rastlín, živočíchov aj pôdneho prekrytia).

Zákaz stanovania od tretieho stupňa

Vyslovený zákaz stanovania nájdete “až” pri treťom stupni ochrany, ktorý okrem stanovania zakazuje aj bivakovanie, táborenie či skalolezecký alebo horolezecký výstup. Ak nie je ustanovené inak, do tretieho stupňa ochrany spadá územie národných parkov či chránených areálov, ktoré však môžu mať aj vyššie stupne ochrany. 

Ostatné - vyššie stupne ochrany tento tretí stupeň “len” rozširujú, čo znamená, že na území vo štvrtom či piatom stupni ochrany platia aj zákazy tretieho stupňa – teda aj zákaz stanovania a podobných aktivít.

Ochrana jednotlivých oblastí je vykonávaná lesnou strážou alebo aktivistami. Mali by sme pred každou takouto nocou vo voľnej prírode uvažovať nad tým, či tým neporušujeme zákon a pravidlá a či je to skutočne nutnosť. Pred cestou venujte trochu času skúmaniu lokality z dostupných zdrojov (sprievodca, mapa, internet, často na poslednú chvíľu i miestne potraviny či krčma), vyhnete sa tak nepríjemnostiam.

Ak nevyhradia miesto na prenocovanie, máte smolu

Každá z chránených oblastí si určuje či miesto na prenocovanie resp. stanovanie vyhradí. Nocovanie vo voľnej prírode riešia návštevné poriadky jednotlivých národných parkov. Pokiaľ sa rozhodnete prenocovať v chránenom území mimo miesta na to vyhradených, riskujete vysokú pokutu.

Výška pokuty nie je stanovená zákonom a tak vám jej ochrancovia môžu vystaviť aj vysokú pokutu, ktorá má odstrašiť od ďalšieho takéhoto konania nielen vás, ale aj všetkých ostatných.

Anketa

Aký typ ubytovania na Slovensku preferujete?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok