Platenie linkom pomocou četu? Novinka dorazí na Slovensko už na jeseň

27.08.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Na Slovensko prichádza nová služba, ktorá pre bežných používateľov, ale aj firmy prinesie vyšší komfort pri platení. PayMe je ďalšia služba, ktorá platby medzi ľuďmi zjednoduší.


Platby medzi fyzickými osobami, ale aj firmami prostredníctvom mobilných aplikácií budú na Slovensku čoskoro ešte jednoduchšie.

Slovenské banky plánujú koncom tohto roka pridať do internetbankingov špeciálny komunikačný štandard PayMe, vytvorený na pôde Slovenskej bankovej asociácie. O novinke PayMe informoval Denník E.

PayMe - ako to bude fungovať?

Každý používateľ internetbankingu bude po novom môcť veľmi jednoducho vytvoriť unikátny internetový odkaz, v ktorom ostatným povie, koľko peňazí a na aký účet mu majú poslať.

Každý, kto tento odkaz obdrží a má internetbanking alebo mobilbanking bude môcť veľmi jednoducho tento link prečítať a peniaze poslať. 

V praxi to bude vyzerať tak, že ak sa kamaráti rozhodnú „poskladať“ napríklad oslávencovi narodenín a venovať mu určitú sumu, cez PayMe to bude jednoduchšie ako predtým. Jeden z nich vojde do mobilnej aplikácie svojej banky a vytvorí v nej odkaz - ten oznámi ostatným, aby na spomínaný účet poslali určitú finančnú čiastku.

K takejto „skladačke“ nebude potrebovať čísla bankových účtov ani nebude nikde potrebovať ani mená svojich kamarátov. V zásade nebude musieť robiť vlastne nič, čo by zaberalo čas alebo vyžadovalo extra sústredenie.

 

ako zaplatiť cez chat alebo konverzáciu? čoskoro cez novú službu PayMe

Zdroj: Pixabay

K transakcii nebude treba ani číslo účtu

Unikátny link bude obsahovať potrebnú informáciu - takže v aplikácii tento budúci prijímateľ peňazí len uvedie, že mu ľudia majú napríklad poslať 20 eur, a aplikácia mu vygeneruje odkaz, ktorý pošle kamarátom e-mailom, SMS alebo v čete cez Messenger, WhatsApp, Viber, iMessage alebo inú komunikačnú platformu.

Kamaráti si následne vo svojom smartfóne kliknú na odkaz, automaticky sa otvorí ich banková aplikácia a spýta sa ich, či chcú prijímateľovi zaplatiť 20 eur. Ak áno, platba prebehne ako každá iná operácia v mobilbanking. V niečom to môže pripomínať VIAMO, ale predsalen to bude fungovať trochu inak.

K plateniu cez PayMe teda nebude potrebné sťahovať žiadnú novú aplikáciu alebo spúšťať funkcionalitu. Klient ju získa automaticky cez mobilnú appku. 

Slovenská banková asociácia (SBA) vytvorila technický štandard na jednoduchú výmenu údajov o platbe v elektronickom prostredí. Bude prevádzkovateľom služby PayMe, ktorá umožní vymieňať si informácie o platbe pomocou poslaného linku. 

Koľko bude trvať prevod cez PayMe?

Keďže na Slovensku zatiaľ nefungujú okamžité (instantné) platby, peniaze dostane zákazník okamžite iba vtedy, ak bude mať rovnakú banku ako odosielateľ peňazí. 

Platby cez platobný link dostanú nový rozmer v roku 2022, keď by sa aj na Slovensku mali zaviesť okamžité platby. Môžu sa stať novým spôsobom platenia aj u obchodníkov. Najmä na webe, no i na miestach, kde sa vzhľadom na chýbajúci platobný terminál teraz platí hotovosťou. To by uľahčilo mnohé a zatraktívnilo niektoré prevádzky, ktoré platobný terminál nemajú - napríklad kaderníctva a pod.

Kedy spustia PayMe na Slovensku?

Novinka má začať fungovať postupne od konca septembra. Odvtedy totiž banky budú môcť novú funkciu nasadzovať do svojich aplikácií. Podľa informácií Denník N ju pred Vianocami zrejme budú mať už všetky relevantné slovenské banky. 

Majitelia účtov, ktorých mobilbanking ešte nebude vedieť prečítať link s platobným príkazom, budú mať stále možnosť zmeniť si ho na QR kód a zaplatiť s jeho pomocou (to už aktuálne zvládnu všetky bankové aplikácie na Slovensku).

Pre Denník E potvrdili spustenie služby Tatra banka, Slovenská sporiteľňa a ČSOB. Ostatné bankové domy o tom zatiaľ uvažujú.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo