Nové auto vs. jazdenka. Čo sa oplatí viac?

27.08.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Auto je vraj až na pár výnimiek najhoršia investícia. Podľa čoho sa teda rozhodovať pri kúpe? 


Niekto kupuje auto z lásky k technológiám, niekto zase kvôli rodine, deťom či dochádzaniu do práce alebo školy. Jedno je isté - ak si kúpite nové auto, na Slovensku dochádza takmer okamžite k výraznej depreciácií - teda poklesu hodnoty.

Podľa odborníkov stratí vaše auto behom prvého kilometra (takže ihneď po opustení dílerstva) až 11 percent svojej hodnoty a behom prvých piatich rokov klesne hodnota auta až na úroveň 40 percent pôvodnej hodnoty. Ako je teda možné, že ľudia s takou obľubou kupujú nové autá? 

Porovnajte si, o koľko klesne cena po 4 rokoch

Ak idete predávať auto, zistíte si aktuálnu trhovú cenu obdobných jazdeniek. Ak idete kupovať auto, mali by ste si zistiť cenu za jazdenku, ale aj cenu nového auta z dílerstva. Z verejne dostupného cenníka sa dá ľahko zistiť, koľko stojí rovnaké nové auto a koľko z autobazáru. 

Rozdiel v cene môže byť niekoľko tisíc, pokojne aj polovica zo sumy nového auta. Obstarávacia cenníková cena nového auta po započítaní výbavy a prípadne aj pozáručného servisu môže byť pre mnohých astronomická. V priemere však platí, že pri novom aute nemáte minimálne prvé štyri roky žiadne zásadne veľké náklady na opravy, platíte len za bežný servis - výmena oleja, prezúvanie pneumatík, žiarovky a maximálne nejaký spotrebný materiál. Pri staršom aute sa vzhľadom k jeho veku objavujú veci, ktoré musíte riešiť okamžite a často stoja stovky eur. 

Najväčší rozdiel pri rozhodovaní však môže spraviť skutočnosť, koľko bude cena auta napríklad po 4-5 rokoch od začiatku používania. Samozrejme - cena klesá v oboch prípadoch, avšak v prípade jazdenky už pád ceny nie je taký výrazný. Nezabúdajte, že nové auto stratí behom prvých 4-5 rokoch takmer polovicu svojej cenníkovej ceny.  

 

Nové auto vs. ojazdené auto - čo sa viac oplatí kúpiť?

Zdroj: Pixabay

Nové kupujú tí, čo chcú istoty bezstarostnej jazdy

Nové auto by počas prvých štyroch alebo piatich rokov nemalo pýtať žiadne nutné opravy. Ani to však nevyváži obrovskú stratu hodnoty a ojazdené v sumáre vychádza výhodnejšie. Aj to však mnohým nebráni v tom, aby si kúpili nové auto. Nemajú totiž v rodine automechanika a cenia si svoj čas aj nervy. Istotu bezstarostného každodenného používania totiž vie dať len nové auto.

Ak máte iný názor, smelo choďte do jazdenky - s veľkou pravdepodobnosťou ušetríte. No vyberajte s rozumom, nechajte vybrané auto preklepnúť odborníkovi a pripravte sa na nevyhnutné investície po kúpe. V žiadnom prípade sa nedajte zlákať vidinou, že za cenu novej Fabie sa budete dlhé roky a bez ďalších nákladov voziť v imidžovom bavoráku, ktorý má pri kúpe natočených len 200 tisíc - veď "také autá sú predsa stavané na dvakrát toľko".

Prečo sa oplatí kúpiť nové auto

Možnosť dopriať si úplne nové auto je skvelý pocit. Získavate istotu, že bude vo výbornom stave, bez nedostatkov a poškodení. Interiér bude voňať novotou. Výhodou je aj záručná doba, ktorá trvá 2-7 rokov (v závislosti od značky auta a predajcu). Pri novom aute sa nemusíte obávať ani dodatočných investícií do opravy. 

Presvedčiť vás môže aj možnosť konfigurácie výbavy podľa vašich prianí a predstáv. Či už chcete modifikovať motor, prevodovku, interiér, poťahy sedadiel, použité materiály, alebo farbu… fantázii sa medze nekladú. Nové vozidlá majú oproti jazdenkám lepšiu spotrebu, čo vám môže pri tankovaní ušetriť zopár eur. Lákadlom je aj najmodernejšie technické a interiérové vybavenie a v neposlednom rade aj lepšia ochrana v prípade dopravnej nehody.

Pri kúpe nového auta vás však môže najviac odradiť jeho vyššia cena, i keď dnešné možnosti financovania bývajú vcelku priaznivé. Taktiež môžete vystihnúť moment zľavy alebo finančného bonusu - napríklad ak kupujete auto začiatkom roka, predajcovia zvyknú dopredávať modely z minulého roka, ktorý cena klesla v dôsledku nového roka, vyrobené však boli pred pár týždňami či mesiacmi. 

V prípade, že ste si vybrali model vo vami požadovanej výbave a farbe, ktorý aktuálne nie je na predajni alebo na sklade, mali by ste sa pripraviť na dlhšiu čakaciu dobu. Navyše, akákoľvek požadovaná zmena základného modelu vozidla vás bude stáť ďalšie peniaze.

Nákladné sú aj servisné prehliadky a opravy, ktoré sa musia realizovať v autorizovaných servisoch, aby vozidlo nestratilo záruku.

Výhody nového auta v skratke

  • Konfigurovateľnosť - vyberiem si výbavu, farbu aj interiér
  • Množstevná zľava (firemné flotily)
  • Operatívny leasing
  • Odpočet DPH – náklady do firmy

Jazdené je výhodnejšie. Na čo dať pozor pri kúpe?

Ak nemáte dostatočný kapitál na nové auto a nechce sa vám za každú cenu ísť do lízingu či úveru, môžete si kúpiť auto z druhej ruky, tzv. jazdenku. Myslite však na riziká, ktoré by sa s takouto kúpou mohli spájať. Predávajúci jazdeniek bývajú častokrát podnikavci, ktorí chcú veľa peňazí za málo muziky, alebo sa nájdu aj takí, ktorí vám ponúknu autá kradnuté alebo so stočenými kilometrami. Pri výbere jazdenky sa preto riaďte pravidlami.

  • Nekupujte auto osamote - vezmite na obhliadku skúseného kamaráta, automechanika alebo známeho, ktorý sa vyzná. Ušetrí vám to nemalé problémy či náklady spojené s dodatočnými opravami.

  • Pri kúpe si všímajte - karosériu - hrdza, hrúbka laku (vďaka tomu viete, či nebolo nahodou poskladané z viacerých kusov alebo havarované), dátum výroby skla, predné nosníky karosérie, opotrebenie sedadiel, radiacej páky a volantu; servisnú históriu vozidla; únik kvapalín z motora, prevodovky a chladiaceho systému; kontrolujte podlahy karosérie; stav tlmičov, bŕzd a brzdových kotúčov; kontrolujte podvozok a výfukový systém; kontrolujte a porovnajte VIN číslo.

  • Nezabúdajte ani na kontrolu originality vozidla, kde vám okrem iného zistia, či je auto spôsobilé na jazdu. Taktiež odhalí, či auto nie je kradnuté.

  • Pozor na jazdenku zo zahraničia - dovoz je komplikovanejší a často sa už neoplatí dochádzať veľkú diaľku kvôli množstvu byrokracie a vysokým poplatkom za registráciu, nehovoriac o tom, že sa môžete stať obeťou podvodu “autičkárov”, u ktorých je vysoké riziko nejasného pôvodu auta, stočených kilometrov, či predaja zatopených áut.

  • Skúšobná jazda je základ. Najlepšie otestujete auto tak, že ním odšoférujete nejakú trasu, počas ktorej zistíte jeho technický stav. Nenechajte sa v aute len odviezť, predajca môže prípadné nedostatky dobre zamaskovať. Sledujte aj zvuky, ktoré auto vydáva.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h