Od 1. októbra sa opäť sprísňujú protipandemické opatrenia. Tu je ich prehľad

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 29. 9. 2020
Nakazených, resp. pozitívne testovaných na covid-19 pribúda. To si vyžiada ďalšie sprísnenie opatrení na zabránenie šírenia: režim na hraniciach sa síce nesprísni avšak zakážu sa svadby, hromadné podujatia, obmedzia sa reštaurácie či obchody.
Od 1. októbra sa opäť sprísňujú protipandemické opatrenia. Tu je ich prehľad

Zdroj: Shutterstock

Výsledkom včerajších rokovaní ústredného krízového štábu je sprísnenie ďalších protipandemických opatrení, ktoré vstúpia v platnosť vo štvrtok 1. októbra.

Týkajú sa predovšetkým týchto oblastí: 

Tip: Nová pandemická PN po 1. septembri. Kto na ňu má nárok?

Zdroj: Shutterstock

Cestovanie na Slovensko zo zahraničia

Prístup k Rakúsku a Maďarsku sa zatia nemení. Podľa Mikasa máme porovnateľné problémy ako susedia a preto by iné opatrenia aj tak pravdepodobne nepriniesli želaný efekt.

Česká republika zostáva i naďalej v zozname rizikových krajín. Pri návrate je nutné mať negatívny RT-PCR test alebo podstúpiť 10-dňovú  karanténu. 

Aké povinnosti plati v súčasnosti pri cestovaní zo zahraničia sa dočítate na portále korona.gov.sk.

Hromadné podujatia sú zakázané

Za pôvodcu a ohnisko nákazy označil hlavný hygienik Ján Mikas rôzne firemné večierky, svadby či iné rodinné stretnutia. Z toho vyplýva zákaz pre všetky hromadné, športové a cirkevné podujatia až na výnimky: 

  • sobáše
  • krsty
  • pohreby
  • zasadnutie orgánov verejnej moci

Výnimku môžu mať podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívne výsledky RT-PCR testu a toto podujatie bude nahlásené na príslušný regionálny úrad verejného zravotníctva.

Na kary, či oslavy po krste alebo sobáši sa výnimka nezťahuje. Tie sú zakázané.

"Čo by som chcel zdôrazniť sú rodinné oslavy. Tie nevieme nejakým spôsobom zakázať. Dôrazne odporúčame, aby sa tieto rodinné oslavy preložili na inú vhodnú dobu.", apeloval Mikas na tlačovej besede.

 

Stravovacie zariadenia: obmedzená prevádzka, výdaj cez okienko

Reštaurácie a stravovacie zariadenia sa musia pripraviť na obmedzenú otváraciu dobu a to od 6.00 do 22.00 hodín. 

Rozvoz stravy a nápojov nie je časovo obmedzený. Rovnako tak nie je obmedzený ani predaj a výdaj stravy cez okienko.

"Chceli by sme veľmi odporúčiť ľuďom, aby rúško z tváre v reštaurácii mali dole iba počas jedenia a pitia. Počas celého ostatného pobytu v reštaurácii alebo v bare by mali mať rúško nasadené.", doplnil premiér Igor Matovič informácie o pobyte zákazníkov v reštauráciách.

Obchody, rúška a vyhlásenie núdzového stavu

V interiéri, teda vo vnútri, budú rúška povinné. Rúška sú povinné v interiéri aj pri športových aktivitách (napríklad v posilňovni)

V exteriéri, teda vonku, by ste si mali rúško nasadiť vždy, ak sa vo vašej blízkosti nachádza cudzia osoba a nemôžete si udržať aspoň dvojmetrový odstup.

Premiér Igor Matovič ďalej uviedol: "V prípade obchodov a obchodných domov pristupujeme k opatreniam, ktoré sme tu už mali. To znamená, že bude obmedzený počet pracovníkov na prevádzku". Pristúpilo sa k zatiaľ tomu najmiernejšiemu obmedzeniu a to 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka. Dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi by mal zostať zachovaný a to najmä pri radoch pri pokladni. Slováci toto nariadenia viac menej dodžiavajú neustále, takže s tým by sme nemali mať väčší problém. Rovnako ako dezinfekcia na ruky a rúško na tvári sú už vyžadované automaticky.

To či bude, alebo nebude vyhlásený núdzový stav, rozhodne krízový štáb na rokovaní v stredu 30. septembra. V pondelok avizované opatrenia vstúpia v platnosť vo štvrtok 1. októbra 2020.

Anketa

Suhlasíte s opatreniami, ktoré zavádza vláda na zmiernenie šírenia epidémie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok