Gastrolístky alebo hotovosť? Zamestnanec po novom dostane na výber

07.10.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Zamestnanec si bude môcť vybrať medzi gastrolístkom alebo finančným príspevkom na stravovanie, ktorý mu jeho zamestnávateľ vyplatí v hotovosti alebo na účet.


Stravné lístky alebo peniaze v hotovosti resp. na účet. Takúto dilemu už čoskoro budú riešiť všetci zamestnanci, ktorí majú nárok na príspevok na stravu. Návrh na výber medzi poukážkou a hotovosťou sa síce nedostal do prvého Sulíkovho „kilečka“, ktoré parlament schválil ešte začiatkom leta, no gastrolístky už čoskoro prejdou obrovskou zmenou po iniciatíve ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Ten ho predstavil ako súčasť novely Zákonníka práce, ktorá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Novela má platiť od marca 2021. Zrušenie gastrolístkov je v programovom vyhlásení vlády.

Zamestnanec si tak po novom bude môcť vybrať medzi gastrolístkom alebo finančným príspevkom na stravovanie, ktorý mu jeho zamestnávateľ vyplatí v hotovosti alebo na účet.

Podľa Zákonníka práce majú nárok na stravné lístky pracujúci na základe pracovnej zmluvy, ak v rámci pracovnej zmeny vykonávajú prácu viac ako štyri hodiny. Dohodári nárok na príspevok na stravu nemajú.

Chcú ukončiť štátom garantovaný biznis

Poslanec SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič hovorí, že zmena prinesie viac slobody pre zamestnancov, zamestnávateľov, odbúra sa byrokracia a ubudnú poplatky na strane zamestnávateľov aj gastroprevádzok, ktoré platia emitentom províziu.

Obe verzie gastrolístkov v súčasnosti využíva približne 850 000 zamestnancov. „Títo všetci sa skladajú na štátom garantovaný biznis pre niekoľko málo emitentov gastrolístkov. Hodnota gastrolístkov je približne 700 miliónov eur a obrat gastrofiriem je približne 70 miliónov eur a ročný zisk je okolo 10 miliónov eur,“ priblížil Viskupič na tlačovej konferencii.

„Dohoda v rámci koalície je taká, že zamestnanec dostane na výber, či chce gastrolístky alebo peniaze. Ide o daňové zvýhodnenie a očakávame, že si to vyberú vo forme peňazí,“ povedal minister Richard Sulík.

 

Gastrolístky alebo hotovosť? Zamestnanec po novom dostane na výber

Zdroj: Pixabay

Zamestnanec nepríde o stravovací benefit

Najprv sa hovorilo o zrušení gastrolístkov, konečná verzia však umožní ich používanie a rozhodnutie nechá na zamestnancovi. V prípade novely sa teda budú aplikovať úplne rovnaké pravidlá ako doteraz, príspevok zamestnávateľa sa nebude zdaňovať, nebudú sa z neho platiť odvody. Zamestnanec o nič nepríde, dostane rovnakú hodnotu ako doteraz. Zmení sa len možnosť výberu - buď dostane príspevok v peniazoch a jeho voľnosť bude väčšia alebo si ponechá stravné lístky.

Premiér Igor Matovič nechce, aby o gastrolístkoch naďalej rozhodovali zamestnávatelia. Túto skutočnosť chce nechať na samotných zamestnancoch. Tí sa začali v posledných dňoch búriť - upozorňujú, že ak si časť zamestnancov vyberie jednu možnosť a zvyšok druhú, spôsobí to hlavne chaos a s tým spojenú zvýšenú administráciu a povinnosti.

Možnosť voľby sa nepozdáva ani Asociácii zamestnávateľských zväzov. Výsledkom bude výrazný nárast byrokracie. Tá tvrdí, že zvýši byrokraciu spojenú s personálnou agendou vo firmách. Rozšírenie foriem príspevku a možnosť voľby zamestnancom nepovažuje za zjednodušenie podnikania, ale za presný opak. „V praxi si to vyžiada nielen úpravu účtovných softvérov, ale aj procesov vo firme,“  povedal pre agentúru SITA generálny sekretár asociácie Oto Nevický. Nevyrieši to podľa neho ani dvojročný limit, počas ktorého zamestnanec musí ostať pri jednom variante.

Gastrolístky používame už 20 rokov

Stravné lístky schválil pred dvadsiatimi rokmi ešte prvý vládny kabinet Mikuláša Dzurindu. Zákon dal zamestnávateľom na výber, či zamestnancom dajú stravné lístky, alebo zabezpečia stravovanie. A tento zákon prakticky v nezmenenej podobe funguje aj v súčasnosti resp. do plánovanej zmeny v marci 2020.

Z gastrolístkov profitujú najmä ich emitenti. Najväčší emitent gastrolístkov, spoločnosť Up Slovensko, mala minulý rok zisk viac ako tri milióny eur. V roku 2016 to bolo až päť miliónov. Zisková marža tejto jednej firmy predstavovala vlani 25,1 percenta. V roku 2012 to bolo cez 43 percent. Ide o čistý zisk, teda už po odpočítaní nákladov. Druhá najväčšia spoločnosť Edenred, ktorá v roku 2018 získala menšiu gastrolístkovú firmu Vaše Slovensko, mala v roku 2019 zisk 1,7 milióna eur. Suma bola podobná ako pri firme Doxx. Tá zarobila 1,9 milióna eur. Spomínané tri firmy boli tiež zapletené v karteli, ktorý v roku 2017 odhalil Protimonopolný úrad a v tom čase päť firiem dostalo miliónové pokuty.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Firmy - spravodajstvo