Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy treba opäť platiť plnú sumu?

14.10.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Obedy zadarmo v školských jedálňach už nebudú zadarmo. Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov budúci rok končí.


Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov stravujúcich sa v školských jedálňach, ktorú minulý rok vo veľkom schválila bývalá vláda, končí. Takzvané obedy zadarmo sa budú rušiť od januára budúceho roka. Namiesto neho budú mať rodičia nárok na dvojnásobný daňový bonus. Musia však pracovať. Názory na zrušenie dotácie sa rôznia.

Obedy zadarmo neboli úplne zadarmo

„Na rok 2019 sme predstavili významné sociálne opatrenie, ktoré sme pracovne nazvali obedy zadarmo. Má sa to týkať detí v poslednom roku predškolského vzdelávania a potom sa to má dotýkať všetkých detí na prvom a druhom stupni základného vzdelania," uviedol bývalý premiér Robert Fico vo chvíli, keď jeho vtedajšia vláda v roku 2018 schválila zmenu.

Už pri predstavovaní tohto sociálneho opatrenia začali politici používať pojem „obedy zadarmo," čo mohlo ľudí zmiasť. V zákone z dielne vládneho Smeru sa ale hovorilo „len" o dotácii vo výške 1,20 eura. Zvyšok musel doplatiť rodič. Navyše, mnohé samosprávy pre toto opatrenie museli zvýšiť režijné náklady.

Maximálne do decembra tak bude štát dávať dotáciu v sume 1,20 eur na každé dieťa – predškoláka alebo školáka základnej školy, a to za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti. Sumy doplatkov sa rôznia v závislosti od toho, v akom finančnom pásme je škola, do ktorej chodí dieťa. Tie sú štyri a majú zohľadňovať rôzne ceny potravín v rôznych častiach Slovenska.

 

Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy za ne treba opäť platiť?

Zdroj: Pixabay

Ako to bude fungovať po novom?

Vedúce školských jedální sa vrátia k výberu poplatkov za stravovanie a k získavaniu potvrdení od rodičov detí v hmotnej núdzi - na tie bude štát naďalej poskytovať dotáciu na obedy zadarmo. Pracujúcich rodičov čaká namiesto obedov zdarma výraznejšie daňové zvýhodnenie za ich ratolesti.

Obedy zdarma nahradí dvojnásobný daňový bonus pre deti do 15 rokov zo sociálneho balíka, ktorý predstavila vláda Igora Matoviča. Rodina môže vďaka bonusu po novom ročne ušetriť vyše päťsto eur na jedno dieťa. Nárok na daňový bonus majú však len pracujúci rodičia.

„Zaviazali sme sa, že budeme cielene pomáhať osamelým rodičom a rodinám na hranici chudoby. Preto sme presadili zdvojnásobenie daňového bonusu. Rodič tak dostane o 273 eur ročne viac na jedno dieťa,“ uviedla Veronika Remišová zo strany Za ľudí.

Jedálne zainvestovali, oplatilo sa im to?

Mnohé obce a mestá dali na vybudovanie a rekonštrukcie jedální, nákupy nových zariadení a prijatie ďalších zamestnancov státisíce eur. Varujú, že ak sa zníži počet stravujúcich sa detí, peniaze minuli zbytočne. Školské jedálne sa museli vysporiadať so zložitou evidenciou detí prítomných na vyučovaní, a keď sa už s novinkou vysporiadali - dochádza k úprave zákona.

Richard Sulík zrušenie súčasného systému školských obedov zadarmo obhajuje. „Už pred voľbami sme hovorili, že tento systém je zlý, deti si často ten obed nevyzdvihnú a chceme to vylepšiť,“ uviedol predseda SaS. „Obedy zadarmo zostanú pre deti zo sociálne slabých rodín a pre deti, ktorých rodičia sú nezamestnaní. Budú stáť len jeden cent,“ dodáva Sulík.

Novinka pre rodiny s deťmi sa finančne javí skutočne ako výhodnejšia alternatíva. Zatiaľ čo dotácia na obed zadarmo sa poskytovala iba počas školského roku, na daňový bonus má rodič nárok 12 mesiacov v roku. Peniaze. resp. úľavu teda uplatňuje aj v mesiacoch, kedy dieťa školu nenavštevuje a nestravuje sa v školskej jedálni.

Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity a člen predsedníctva Most-Híd Ábel Ravasz je tiež toho názoru, že obedy zdarma sa rušiť nemuseli. „Z pohľadu inkluzivity školského systému – ktorej cieľom je, aby sme vo vzdelávaní vytvorili aspoň približne rovnaké šance pre každé dieťa – ide o fatálnu chybu,“ napísal v blogu pre Denník N.  Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5h