České diaľničné známky budú od roku 2021 elektronické. Kúpiť sa budú dať aj offline

29.10.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Českých vodičov čaká budúci rok revolúcia. Prejdú z papierových známok na elektronické diaľničné známky. Okrem toho Česi po vzore Slovákov skúsia aj 365-dňovú známku.  


Naši západní susedia idú v slovenských šľapajách a prechádzajú z fyzických diaľničných známok na elektronické diaľničné známky. Tie začnú platiť od 1. januára budúceho roka, v ponuke budú od začiatku decembra. Hoci ide o elektronický systém, nákup nebude obmedzený len na internet. 

Zmena po dlhých rokoch

S príchodom budúceho roka si vodiči v ČR už nebudú na sklá svojich áut lepiť diaľničné známky. Diaľničná známka 2021 v Česku je už totiž len elektronická. Začne platiť od 1. januára, ale to neznamená, že si ju budete musieť hneď zaobstarať. Klasické ročné nálepky z roku 2020 totiž platia ako vždy až do 31. januára.

S príchodom nového systému sa ale mení dĺžka platnosti diaľničných známok. Kým doteraz ročné kupóny určené pre daný kalendárny rok platili od decembra do januára (14 mesiacov), ročná elektronická diaľničná známka bude platiť presne rok od dňa zakúpenia. To je výhodné napríklad pre vodičov, ktorí si zaobstarávajú nové auto v priebehu roka alebo sa im zmení životné situácie.

 

Diaľničná známka Česko 2021 online - platnosť, ceny a pokuty

Zdroj: Pixabay

Ročná stojí tisíc päťsto korún, desaťdňová tristodesať

Ceny diaľničných známok zostávajú rovnaké. Ročná diaľničná známka 2021 vyjde na 1500 českých korún (55 eur). Virtuálny kupón na 30 dní stojí 440 korún (16 eur) a desaťdňová známka potom 310 korún (11,40 eur). 

Výhodnejšie to budú mať tí, ktorých autá spadajú do kategórie označenej ako "Eko cena". Toto platí pre vozidlá jazdiace na stlačený zemný plyn (CNG) alebo biometán.

Ceny elektronické diaľničné známky 2021 v ČR

Platnosť Bežná cena Eko cena
Rok 1500 Kč 1000 Kč
30 dní 440 Kč 300 Kč
10 dní 310 Kč 200 Kč

Elektronická diaľničná známka v ČR začína platiť od automatického zaslania potvrdenia o platbe a samotný kupon vodiča informuje aj o skončení jeho platnosti v daný deň. Známka ale zároveň nemusí začať platiť hneď po zakúpení, vodič si môže určiť, odkedy sa má jej doba platnosti začať počítať.

Obrázok: Mapa platených a neplatených úsekov českých ciest. 

mapa českých diaľníc

Zdroj: edalnice.cz

Českú diaľničnú známku kúpite online aj offline

Elektronickú známku bude možné kúpiť cez e-shop. Ten by mal bežať na webe edalnice.cz, ktorý bol spustený v júli a obsahuje základné informácie týkajúce sa diaľničných známok pre rok 2021. Predpredaj diaľničných známok na rok 2021 tam bude spustený od 1. decembra.

Centrálny web ale nebude jediným kanálom na nakupovanie elektronickej diaľničnej známky. Vignetu si bude možné zaobstarať aj cez ďalšie e-shopy (bude ju ponúkať napríklad aj Alza.cz), na obchodných miestach (čerpacie stanice) alebo v samoobslužnom kioskoch pri hraničnom priechodoch. Samozrejmosťou je aj mobilná aplikácia.

Kto nemusí mať diaľničnú známku v ČR?

Od nutnosti používať elektronickú diaľničnú známku sú niektoré vozidlá oslobodené. Týka sa to elektromobilov, hybridov či áut na vodíkový pohon s emisiami do 50 gramov CO2 na kilometer, ktoré sú vybavené špeciálnou poznávacou značkou (s písmenami EL na začiatku).

Platiť nemusia ani vozidlá prepravujúce držiteľa preukazu ZŤP, alebo tie určené na prepravu nezaopatrených detí, ktoré sú liečené pre ochorenie zhubných nádorov alebo hemoblastózy. Vyňaté sú aj historické vozidlá so špeciálnou poznávacou značkou a preukazom.

Tí, ktorí majú elektromobil či hybrid spĺňajúci emisný limit, avšak zároveň nepoužívajú špeciálnu registračnú značku, môžu podať takzvané oznámenie o oslobodení. Pre neho stačí vyplniť patričný formulár. To platí aj v prípade áut zaregistrovaných v zahraničí. O oslobodenie môžu požiadať tiež domovy pre osoby so zdravotným postihnutím a to pre autá, ktoré slúžia na prepravu týchto ľudí.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo