Ak sa zamestnanec nedá testovať: môže čerpať dovolenku alebo pôjde na péenku?

29.10.2020 | Roland Regely, Finance.sk
Firmy - spravodajstvo


Ak sa nenechám otestovať, čo z toho pre mňa plynie zo zákona? Prinášame dôležité informácie pre zamestnancov o celoplošnom testovaní.


Krízový štáb minulý týždeň schválil a nariadil plošné testovanie na koronavírus pre celé Slovensko. To automaticky znamená niekoľko noviniek aj pre zamestnancov, ak sa rozhodnú neotestovať. Ak totiž zamestnanec neabsolvuje antigénové testy na COVID-19, musí zostať v domácej karanténe. Môže si však čerpať dovolenku. Pri neplatenom voľne ho zamestnávateľ musí odhlásiť aj z poisťovní a nemôže naňho čerpať pomoc z nového balíka Prvá pomoc +.

Armáda Slovenskej republiky v spolupráci s krízovým štábom a ďalšími zložkami štátu otestovala posledný októbrový víkend ľudí na Orave či Bardejove, druhé veľké testovanie prebehne tento víkend a počas nasledujúceho víkendu bude nasledovať ešte jedno celoplošné testovanie. 

Dobrovoľné testovanie s podmienkou

Antigénové testovanie je síce dobrovoľné, avšak ak ho odmietnu zamestnanci, nemôžu ísť nasledujúcich 10 dní do práce. ​„Kto sa nepreukáže akýmkoľvek negatívnym testom, či už zo štátneho testovania alebo zo súkromného, bude nasledujúcich 10 dní v karanténe,“ povedal premiér SR Igor Matovič.

Podľa Zákonníka práce ide v takom prípade o osobnú prekážku v práci na strane zamestnanca.

Čo zamestnávateľ môže (ale nemusí) poskytnúť zamestnancovi:

 • práca z domu – ak ide o činnosť, pri ktorej je to možné, a ak práca na pracovisku nie je možná

 • ospravedlnená neprítomnosť v práci – postupuje sa na základe ustanovenia Zákonníka práce o dôležitých osobných prekážkach v práci, kde zamestnávateľ ospravedlňuje neprítomnosť zamestnanca v práci z konkrétnych dôvodov

 • čerpanie dovolenky – zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodne na čerpaní dovolenky

 • čerpanie náhradného voľna – ak má zamestnanec nevyčerpané náhradné voľno, do úvahy prichádza aj určenie čerpania náhradného voľna

 • ďalšie prekážky v práci na strane zamestnanca – podľa Zákonníka práce môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi aj pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr

Rozhodnutie je na zamestnávateľovi. Ak zamestnávateľ pracovné voľno zamestnancovi neposkytne, zamestnanec má absenciu. V určitých prípadoch teda môže byť riešením dohoda na práci z domu, po dohode zamestnanca a zamestnávateľa je možné aj čerpanie dovolenky.

 

Ak sa zamestnanec nedá testovať: môže čerpať dovolenku alebo pôjde na péenku?

Zdroj: Shutterstock

Voľný pohyb možný len s negatívnym testom

Od 2. novembra bude platiť zákaz vychádzania pre celé Slovensko. Zákaz vychádzania sa pre občanov nevzťahuje na cestu do/zo zamestnania, ak ide o občana s negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu, certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19, vykonaným najviac 24 hodín pred 24. októbrom 2020. Aby bol test spravený v súkromných zariadeniach platný, mal by byť podľa Matoviča rovnako starý, ako ten vyhotovený v prípade štátneho plošného testovania.

„Každý, kto sa zúčastní testovania, o tom bude mať potvrdenie. Keď sa ním po výzve príslušníka policajného zboru alebo ozborejných síl nepreukáže, tak sa podrobí priestupkovému konaniu a hrozí mu pokuta do 1 650 eur,“ povedal Matovič o tom, ako sa bude karanténa kontrolovať.

Ľudia, ktorí sa otestovať nedajú a budú musieť byť v karanténe, nebudú mať zrejme nárok na dávky OČR alebo PN. Pozitívne testovaní pravdepodobne áno.

Kto má nárok na pandemickú PN a ošetrovné

Od 1. septembra 2020 sa zmenilo čerpanie tzv. pandemickej PN. Nárok na pandemické nemocenské po 1. septembri má ten poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie. Keďže krízová, resp. mimoriadna situácia sa neskončila a naďalej trvá, platia podobné pravidlá, ako v uplynulých mesiacoch pandémie. Vyplýva to z informácií Sociálnej poisťovne na jej webstránke.

Po 23. septembri 2020 má poistenec nárok na pandemické ošetrovné v šiestich možných prípadoch:

 1. Starostlivosť o dieťa do 16 rokov, ktoré je choré - vyžaduje sa potvrdenie od lekára
 2. Starostlivosť o dieťa, ktoré je v karanténe alebo je zatvorená škôlka, resp. škola, ktorú dieťa navštevuje - nevyžaduje sa potvrdenie od lekára
 3. Starostlivosť o príbuzného umiestneného v zariadení sociálnych služieb, ktoré je zatvorené - nevyžaduje sa potvrdenie od lekára
 4. Starostlivosť o dieťa, ktoré počas krízovej situácie dovŕšilo 3 roky a nechodí do škôlky
 5. Starostlivosť o dieťa umiestnené v zariadení sociálnych služieb - dieťa nenavštevuje zariadenie z obavy o zdravie
 6. Starostlivosť o príbuzného umiestneného v zariadení sociálnych služieb - príbuzný nechodí do zariadenia z obavy o svoje zdravie


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Firmy - spravodajstvo