Pokuta na splátky? Policajti to umožnia len v ojedinelých prípadoch

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 11. 2020 | 1 komentár
Policajti vám na mieste môžu uložiť blokovú pokutu za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky až do výšky 1000 eur. Ak neviete pokutu zaplatiť na mieste, dostanete blok na pokutu na mieste nezaplatenú s poučením o spôsobe zaplatenia.
Pokuta na splátky? Policajti to umožnia len v ojedinelých prípadoch

Zdroj: Shutterstock

Spravili ste dopravný priestupok a policajti vám dajú pokutu. Je jasné, že ak sa nechcete dostať do problémov, tak ju musíte vyplatiť. Aké máte možnosti na jej zaplatenie? Pokutu môžete zaplatiť v hotovosti, kartou alebo vám policajti vydajú blok. Ak si šofér uvedenú sumu nemôže dovoliť zaplatiť, má právo požiadať aj o splátkový kalendár - na ten však policajné zložky pristúpia len v ojedinelých prípadoch.

Na mieste vám za priestupok môže byť vo všeobecnosti uložená bloková pokuta do výšky 33 eur. Avšak pri priestupkoch proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky možno uložiť blokovú pokutu až do výšky 1000 eur.

Čo robiť, ak nemáte hotovosť?

Keď nemáte pri sebe peniaze v hotovosti, môžete si ich za určitých okolností ísť vybrať aj z bankomatu. Policajt môže páchateľa priestupku odprevadiť k bankomatu, vždy to však závisí od plnenie konkrétnych úloh v reálnom čase. 

Ďalšia možnosť je, že zaplatíte pokutu kartou a to priamo u policajtov. To sa dá ale len v prípade, že je hliadka vybavená terminálom. V súčasnosti má Polícia Slovenskej republiky k dispozícii viac ako stovku platobných terminálov, ktoré sú rozmiestnené v rámci všetkých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Možno teda budete mať šťastie a natrafíte na policajtov, ktorí sú vybavení platobným terminálom. Vtedy už za pokutu môžete zaplatiť aj bezkontaktne mobilom či hodinkami. V budúcnosti by platobných terminálov malo byť k dispozícii až 1400.

V prípade, že nemáte k dispozícii ani hotovosť a ani platobnú kartu, sú aj iné možnosti. Ak totiž nemôže páchateľ priestupku zaplatiť pokutu na mieste, podľa zákona mu policajt vydá blok na pokutu na mieste nezaplatenú s poučením o spôsobe zaplatenia pokuty, o lehote jej zaplatenia a následkoch nezaplatenia pokuty. Potom máte 15 dní od spáchania priestupku na to, aby ste pokutu zaplatili, inak polícia pristúpi k jej vymáhaniu. 

 

Splátkový kalendár je posledná možnosť

V prípade, že ako účastník tohto konania nemáte možnosť zaplatiť uloženú pokutu v stanovenej lehote, ste oprávnený sa obrátiť na sekciu ekonomiky Ministerstva vnútra SR. Môžete tam požiadať o splátkový kalendár. Policajti, resp. pracovníci Ministerstva vnútra SR zhodnotia situáciu v závislosti od priestupku i vašej finančnej situácie.

O žiadosti k splátkam sa podľa dostupných informácií rozhoduje v každom prípade individuálne. Vo všeobecnosti však platí, že ministerstvo vnútra umožňuje splácať pokutu v splátkach len v obzvlášť závažných prípadoch, najmä v ťažkých sociálnych situáciách. Minulé roky napríklad žiadosť schválili len takmer polovici uchádzačov.

Ak pokuta nie je v stanovenej lehote zaplatená, bude postúpená na právne vymáhanie.

Zaplaťte do 15 dní, dostanete zľavu

Ak vám Polícia SR pošle pokutu domov listom, pozorne si ho prečítajte. Nachádzajú sa v ňom totiž dve sumy. Rozkaz o uložení pokuty za správny delikt obsahuje údaje o účastníkovi konania ako držiteľovi motorového vozidla, výšku pokuty aj s presnou sumou v číslach, ktorú treba zaplatiť v prípade 2/3 a tiež presnou celou sumou. To znamená, že ako páchateľ priestupku nemusíte nič počítať, všetko je jasne a zreteľne napísané - ak zaplatíte pokutu do 15 dní, postačí poslať na účet 2/3 zo sumy. Polícia potvrdzuje, že ak do 15 dní odo dňa doručenia rozkazu budú na bankový účet uvedený v rozhodnutí, pripísané dve tretiny z uloženej výšky pokuty, pokuta sa považuje za uhradenú v plnej výške.

Podľa vyjadrení Polície SR na sociálnych sieťach sa hromadia prípady, kedy si vodiči dostatočne neprečítajú Rozkaz o uložení pokuty a uhradia napríklad celú sumu do 15 dní. Vtedy im policajti musia poslať tretinu peňazí naspäť. „To však zaberá zbytočne veľa času a administratívnych krokov, ktoré by sme mohli využiť efektívnejšie,“ hovorí Denisa Bárdyová.

Anketa

Akú najvyššiu pokutu ste dostali?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok