Dopady pandémie: V Česku rastie nezamestnanosť, na Slovensku klesá HDP

09.11.2020 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Opatrenia na zabránenie šírenia vírusu covid-19 prispeli k nárastu nezamestnanosti v oboch krajinách. Ako aj k poklesu HDP.  Prijatím mnohých podporných programov sa vlády oboch krajín snažili minimalizovať škody spôsobené pandémiou.   


Z prvej vlny pandémie vyšlo Česko bohatšie

Z prvej vlny vyšli Slovensko aj Česko menej poškodené, než iné krajiny Európskej únie. Kým na Slovensku bol pokles HDP v prvom štvrťroku 5,2 % a v druhom štvrťroku 8,3 %, priemerný pokles v krajinách EU predstavoval v druhom štvrťroku 11,4 %. Pokles českého hospodárstva bol miernejší: v prvom štvrť roku 3,3 % a v druhom 8,7 %. Vyplýva to z analýzy, ktorú v októbri realizovalo Centrum ekonomických a trhových analýz (CETA) spolu s medzinárodnou investičnou spoločnosťou Goldenburg Group.

"Miernejší pokles HDP Česka je sčasti zásluhou neadresnej, plošnej podpory ekonomiky, vrátane opatrení v oblasti daní a odvodov. Slovensko takto veľkorysé nebolo. Tomu však bude zodpovedať aj vyšší nárast dlhu v Česku," komentoval výsledky analýzy Matěj Homola, výkonný riaditeľ Goldenburg Group Ltd. a dodal: "Relatívne „zbohatnutie“ Česka aj Slovenska voči priemeru EÚ v prvom polroku sa zrejme do konca roka vytratí. Aktuálna druhá vlna totiž ďalej výrazne zhorší HDP, nezamestnanosť aj zadlženie oboch krajín."

Tip: Máte nárok na podporu od štátu? Skontrolujte si aktuálne podmienky pomoci

Dopady pandémie: V Česku rastie nezamestnanosť, na Slovensku klesá HDP

Zdroj: Shutterstock

Nárast nezamestnanosti je na Slovensku miernejší

Aj to bol jeden z faktov, na ktorý s obľubou poukazú niektorí poprední slovenskí politici. Do akej miery prispeli k udržaniu pracovných miest podporné vládne programy, je predmetom hlbšej analýzy. Určite však môžeme už teraz skonštatovať, že kým medziročná nezamestnanosť v Česku vzrástla až o štvrtinu, situácia na Slovensku bola priaznivejšia.

Tabuľka: Nezamestnanosť v 2. štvrťroku 2020 a 2019
Krajina Slovensko Česká republika
2. Q 2019 5,7 %  1,9 %
2. Q 2020 6,6 % 2,4 %
Zdroj: CETA

Druhá vlna je ničivá, pomôže iba spotreba     

Zvládnuť prvú vlnu pandémie pomohli zamestnávateľom vládne stimuly. Tých českých bolo viac a štedrejších, oproti tým na Slovensku. Vedľa príspevku pre zamestnávateľov na udržanie pracovného miesta (Kurzarbeit), pandemickej PN-ky či ošetrovného, mohli českí podnikatelia počítať napríklad aj s odpustením odvodov na poistné (na Slovensku bol možný iba odklad)

S podporou v takomto rozsahu sa však už pri druhej vlne nepočíta. Rastú schodky verejných rozpočtov, zmenšujú sa rezervy firiem. V Českej republike sa počíta s deficitom 500 mld. korún (cc 18,5 mld. eur) a na Slovensku by mal deficit dosiahnuť 11,5 mld. eur. To je štyrikrát viac, než bol plánovaný schodok verejných financií na začiatku roka.

Tabuľka: Vývoj nezamestnaných v ČR a v SR pred pandémiou

Rok Slovensko Česká republika
2016 4 % 9,7 %
2017 2,9 % 8,1 %
2018 2,2 % 6,5 %
2019 2 % 5,8%

Zdroj: Světová banka https://data.worldbank.org/indicator/SL.UEM.TOTL.NE.ZS?locations=SK-CZ, štatistické úrady, predikcia, CETA

 

To, že nezamestnanosť porastie, je viac než isté. Očakáva sa až dvojnásobné zvýšenie nezamestnanosti v ČR. Na Slovensku sa predikuje prekročenie 7 %-tnej hranice.

Tabuľka: Odhad nezamestnanosti v ČR a v SR 2020,2021

Rok Slovensko Česká republika
2020 3,8 % 7,4 %
2021 3,4 % 6,8 %

Zdroj: Světová banka https://data.worldbank.org/indicator/SL.UEM.TOTL.NE.ZS?locations=SK-CZ, štatistické úrady, predikcia, CETA

 

"Ekonomickým víťazom pandemickej krízy bude ten, kto udrží vyššiu spotrebu domácností. Kľúčom k úspechu nebudú  extra stimuly a dávky, ale to, či vláda presvedčí firmy a domácnosti transparentnými a predvídateľnými opatreniami, že koniec krízy sa blíži. A to bez ohľadu na to, koľko to bude ešte reálne trvať. Ak však ľudia uveria, že prichádzajú natrvalo zlé časy, prestanú míňať a začnú sporiť, tak tie zlé časy z pohľadu vývoja HDP skutočne prídu," hovorí analytik CETA Michal Hejl.

Už teraz môžeme sledovať niektoré vládne opatrenia, ktoré by mali prispieť k rastu spotreby. Vianočný príspevok 5 000 korún českým dôchodcom či 13. dôchodok našich slovenských dôchodcov by sa mohol "preliať" do predvianočných nákupov.

 


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5