Komentár: Biden už teraz pokoril minimálne Trumpovo „ego“

06.11.2020 | Olivia Lacenová, Finance.sk
Komentáre


Zatiaľ čo Trump sa sústredil na „predčasné“ prehlásenie sa za víťaza amerických prezidentských volieb a vyjadrenia, že v prípade iného scenára napadne výsledky volieb, Biden si bez veľkých slov dokázal ukradnúť väčšinu sŕdc Američanov.


Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

Počas štvrtkového popoludnia viedol podľa The Associated Press počtom sčítaných hlasov nad Trumpom 264:214. Na to, aby dosiahol vytúžené víťazstvo potrebuje kandidát na nového amerického prezidenta aspoň 270 hlasov. 

V dôsledku predbežných výsledkov sa pozitívne vyvíjala aj situácia na kapitálových trhoch, no predlžovanie sčítania hlasov a následného ohlásenia výsledkov by mohlo viesť k zmene smeru vývoja. V prípade, že by Trump skutočne napadol výsledky volieb, znamenalo by to, že nový americký prezident nebude známy ešte poriadne dlho, čo by na trhy vlialo vlnu neistoty a možný negatívny sentiment zo strany investorov. 

Rizikové je aj Trumpovo víťazstvo, ktoré by mohlo mať negatívny dopad na vývoj zahraničného obchodu. Panujú totiž obavy z toho, že by mohol naplniť svoje predchádzajúce hrozby ohľadom rozpútania obchodnej vojny s Európu. 

Trhy sa však obávajú aj Bidenovho víťazstva spoločne s republikánskym Senátom, ktoré by mohlo byť dôvodom na nižší rast výnosov dlhopisov. Naopak prevaha hlasov pre kandidáta demokratov by na trhy vniesla pozitívnu vlnu a pravdepodobne by znamenala vyšší rast výnosov dlhopisov. A aký by mal byť ten predpokladaný rast? Bez dostatočných aktuálnych dát len ťažko odhadnúť vývoj situácie, ale  tak ako sme mohli sledovať už veľakrát v minulosti, investori sledujú správanie ostatných, ktoré môže viesť k reťazovej reakcii a ak je to správnym smerom, zvyčajne znamená významne silnú výkonnosť daného aktíva a v konečnom dôsledku zisk pre investorov. Zvolenie Bidena by však pravdepodobne viedlo aj k nižšej výkonnosti amerického dolára. 

Zatiaľ sa zdá, že tým, kto si nakoniec sadne do prezidentského kresla na ďalšie volebné obdobie bude Biden, no Trump sa určite nevzdá bez boja a až do poslednej chvíle využije všetky dostupné prostriedky na to, aby zvrátil  situáciu vo svoj prospech. Bez ohľadu na to, je jedno isté, akýkoľvek výsledok súčasných volieb, bude mať dopad na kapitálové trhy po celom svete ako aj  globálnu ekonomiku. Otázkou zostáva, či bude pozitívny alebo negatívny....
 

Zdroj: PixabayPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre