Komentár: Ťažiari naskočili na vlnu optimizmu, ropná rally pokračuje

13.11.2020 | Martin Krištoff, Finance.sk
Komentáre


K vakcínam sa upínajú nádeje celého sveta ako k riešeniu súčasnej pandémie, čo okrem iného zvyšuje dopyt aj po rope.


Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Cena severomorskej ropy Brent aj ľahkej texaskej WTI rastie a na trhoch aktuálne nebadať žiadne náznaky korekcie.  Cena ropy vzrástla v dôsledku stimulov obchodníkov, ktorí pokračujú v úsilí o zotavenie cien čierneho zlata na základe informácií o vakcíne. K vakcínam sa upínajú nádeje celého sveta ako k riešeniu súčasnej pandémie, čo okrem iného zvyšuje dopyt aj po rope.

Treba povedať, že táto nádej je v kontraste s realitou do značnej miery falošná. K opätovnému návratu leteckej dopravy na úroveň pred vypuknutím koronakrízy a k zvýšeniu ekonomickej aktivity nepríde spontánne po jednom oznámení o nádejnom očkovaní. 

Komentár: Ťažiari naskočili na vlnu optimizmu, ropná rally pokračuje

Zdroj: Shutterstock

Rastu cien ropy majú v posledných dňoch pomáhať najmä pripomienky, že Rusko a Saudská Arábia sú pripravené „vylepšiť“ dohodu OPEC+ na podporu cien čierneho zlata. Očakáva sa tiež, že produkcia ropy v USA v roku 2021 poklesne viac, ako sa očakávalo, čo by znížilo ponuku v obehu. Ďalšie skúšobné obdobie 3. fázy bude mať pravdepodobne v nasledujúcich týždňoch dlhodobý vplyv na ceny, ak budú úspešné. Contango (čiže situácia, keď je cena futures vyššia ako spotová cena pri splatnosti) v krivke termínových obchodov s ropou zostáva rovnako silné ako kedykoľvek predtým.

Ropa rýchlo posilnila, udržanie ceny ale nebude jednoduché

Cena ropy Brent v stredu v noci vzrástla o 4,80 % na 44,00 USD za barel, čo je zhruba 11,0 % nárast za týždeň.  Aktuálne má podporu pri 100-dennom kĺzavom priemere na úrovni 42,70 USD za barel a čelí náročnejšiemu dlhodobému odporu v oblasti 46,50 USD za barel. WTI cez noc vyskočila o 5,0 % a od pondelka sa vyšplhala na 41,80 USD za barel, čo predstavuje 11,50 % zisk. Rovnako čelí dlhodobej rezistencii v oblasti 43,50 USD za barel. Budúci vývoj však bude závisieť od reálneho úspechu vakcíny v globálnom meradle. Minimálne rovnaký vplyv však bude mať aj to, či sa formátu OPEC+ podarí udržať aspoň súčasné ceny komodity. Pretože počas trvania tejto dohody sme už viackrát zažili prepady, spôsobené rôznou snahou o dodržiavanie vlastných záväzkov.
 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre