Komentár: Akcie Alibaby strmo padli. Stačilo, že šéf firmy kritizoval čínskych komunistov

20.11.2020 | Olivia Lacenová, Finance.sk
Komentáre


Aj napriek pádu majú akcie Alibaby za sebou za posledných 12 mesiacov výborné 40-percentné zhodnotenie. A vďaka úspešným nákupným sviatkom ako Black Friday šancu na ďalší rast.


Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

O majiteľovi spoločnosti Alibaba, Jackovi Ma sa v poslednom období hovorilo najmä v súvislosti s  IPO fintech divízie Ant Group, ktoré minulý týždeň zrušili burzy v Šanghaji a Hongkongu. V posledných dňoch však opäť priťahuje pozornosť investorov najmä jeho najznámejší projekt v podobe Alibaba Group, ktorej akcie sa prepadli do červených čísel.  

Akcie spoločnosti počas uplynulého týždňa klesli o 7 percent z 285 USD za akciu na 265 USD za akciu po tom, čo si Jack Ma verejne dovolil kritizovať čínsku komunistickú vládu. Zaujímavé je, že práve po tejto udalosti burzy zrušili pripravovanú primárnu emisiu akcií Ant Group s tým, že ako oficiálny dôvod uviedli zmenu regulácie. 

V ročnom horizonte sa však akcie Alibaby stále pohybujú vo výraznom pluse. Za posledných 12 mesiacov si pripísali viac ako 40 percent a počas pondelkového obchodného dňa sa ich hodnota pohybovala na cene 260 USD za akciu. Trhová kapitalizácia firmy dosahovala 706, 4 miliárd USD.

Je možné, že reštrikcie spojené s pandémiou koronavírusu, v dôsledku ktorých populácia nielen v Číne sústreďuje viac svoje predvianočné nákupy do online prostredia zvýšia príjmy spoločnosti, čo by mohlo mať v budúcich týždňoch pozitívny vplyv aj na vývoj hodnoty akcií na kapitálových trhoch.

Svedčí o tom aj fakt, že počas poslednej veľkej nákupnej 24 hodinovej akcie Singles Day v priebehu jediného dňa spoločnosť prekonala tržby z minulého roka a podľa údajov zo Statista.com zarobila 74,1 miliárd USD. 

Akciu odštartovala v roku 2009 práve Alibaba, pričom postupne ju ponúkajú aj ďalší obchodníci.  Akcia sa dokonca ukazuje ako efektívnejšia než napríklad v Európe známejší Black Friday, ktorý sa koná vždy posledný novembrový piatok. 

Pre spoločnosť predstavuje úspech Singles Day výrazné pozitívum, ktoré môže prispieť spoločne s blížiacim sa Black Friday a vianočnými nákupmi k opätovnému posilneniu akcií spoločnosti.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre