Nová tehotenská dávka: nie je rovnaká pre všetky ženy, vyplácať sa bude od 1. apríla

26.01.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Od 1. apríla 2021 sa rozšíri systém nemocenských dávok o novú dávku – tehotenské. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý koncom minulého roka schválila Národná rada SR.


Pracujúce tehotné ženy budú mať od apríla tohto roka nárok na novú dávku s nážvom tehotenské. Okrem toho sa zavedie aj tehotenské štipendium pre študentky. Národná rada SR novinku schválila v decembri 2020. Novelu zákona o sociálnom poistení z dielne koaličných poslancov OĽANO odhlasovalo všetkých 120 prítomných poslancov.

Od 1. apríla 2021 sa tak rozšíri systém nemocenských dávok o novú dávku – tehotenské.

Nová dávka tehotenské - na čo slúži?

Účelom novej dávky je zabezpečiť tehotnej poistenkyni príjem, ktorý bude slúžiť na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve. Nárok na túto dávku budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné ženy, ktoré majú prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne) alebo poberania rodičovského príspevku (SZČO).

Nárok na dávku vznikne od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (deň vzniku dôvodu na poskytnutie tehotenského), t. j. od 13. týždňa tehotenstva.

Podmienkami nároku na túto dávku budú:

  • existencia nemocenského poistenia v deň vzniku dôvodu na poskytnutie dávky, najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie tejto dávky

  • SZČO zaplatenie poistného na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. 

 

Nová dávka tehotenské: nie je rovnaká pre všetky ženy, vyplácať sa bude od 1. apríla

Zdroj: Shutterstock

Tehotenské možno poberať aj napriek iným dávkam

Špecifikom tejto dávky je skutočnosť, že Sociálna poisťovňa ju poskytne aj v období, kedy bude poistenkyňa dosahovať príjem alebo poberať iné dávky.

Nárok na tehotenské zanikne dňom skončenia tehotenstva, teda pôrodom.

Koľko teda dostanú mamičky navyše?

Výška dávky sa bude odvíjať od dosiahnutých vymeriavacích základov (hrubých príjmov) v rozhodujúcom období, ktorým je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. Výška dávky predstavuje 15 % denného vymeriavacieho základu s tým, že nesmie byť nižšia ako dávka určená z 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu a vyššia ako dávka určená z maximálneho vymeriavacieho základu.

V praxi to bude znamenať, že ak maximálny denný vymeriavací základ na rok 2021 bude v sume 71,8028 eura, tehotenské v roku 2021 (od 1. apríla 2021) bude nasledovné:

  • minimálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 7,18028000 eura, t. j. 215,50 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 222,60 eura pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci,

  • maximálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 10,77042 eura, t. j. 323,20 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 333,90 euar pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci.

Nárok na tehotenské vznikne aj tehotným poistenkyniam, ktoré dosiahnu 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu pred účinnosťou zákona (pred 1. aprílom 2021). Týmto poistenkyniam sa bude tehotenské poskytovať od 1. 4. 2021.

Niektoré mamičky dostanú menej, tvrdí obmudsmanka

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila na problém navrhovanej právnej úpravy, že tehotenské pre policajtky či ďalšie dotknuté ženy má byť v nižšej sume, ako bude patriť ostatným zamestnankyniam. Aktuálne nastavený spôsob výpočtu tehotenského môže spôsobiť prehlbovanie vzniknutých rozdielov v budúcnosti. 

Následne sa voči novinke ohradila aj Prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Teší ma, že pani prezidentka poukázala na znevýhodňujúcu právnu úpravu. Som presvedčená, že v tejto veci bude potrebné urobiť kroky na odstránenie diskriminácie. Tehotenstvo a materstvo dotknutej skupiny by nemalo byť z pohľadu štátu menej cennejšie ako tehotenstvo a materstvo iných žien,“ uviedla Patakyová.

O skutočnostiach má rozhodnúť Ústavný súd SR, vyplácanie tehotenskej dávky to však zatiaľ neovplyvní.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5