Bude jedna nabíjačka pre všetky mobily? Únia v lete prinesie reguláciu

02.02.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Európska únia chce do leta 2021 predstaviť návrh regulácie pre nabíjačky mobilných zariadení.


Bude mať Európska únia jednotné nabíjačky pre všetky telefóny resp. smartfóny? O jednej nabíjačke pre všetky elektronické zariadenia sa v EÚ hovorí takmer desať rokov. Únia chce do leta 2021 predstaviť návrh novej regulácie. Napriek tlaku výrobcov chce eurokomisia tentoraz iniciatívu pretlačiť v kontexte udržateľnosti a obehovej ekonomiky. EÚ by tak mohla ročne znížiť množstvo elektroodpadu o takmer 30-tisíc ton. Upozornil na to portál Euractiv.sk.

Jednou z diskutovaných možností je aj radikálnejšia zmena smernice o ekodizajne. Tá stanovuje povinné ekologické parametre pre domáce spotrebiče. Jej súčasťou by mohol byť návrh na jednotné nabíjačky a konektory pre širokú škálu elektronických zariadení. Okrem telefónov, by si tak spotrebiteľ mohol na rovnakom zariadení nabiť aj menší televízor, toastovač, vŕtačku, či iné spotrebiče a zariadenia na batérie.

Víťazom môže byť najmodernejší USB-C port

Jeden konektor na všetky typy telefónov znie možno ako sci-fi úloha, no skutočne k tomu môže dôjsť. V čase, keď už zariadenia nabíjame aj bezdrôtovo, sa europoslanci opäť snažia zjednotiť nabíjačky. Favoritom je najmodernejší USB-C port.

„Zámerom iniciatívy je pokryť zariadenia s podobnými požiadavkami na napájanie, vrátane slúchadiel, fotoaparátov, elektronických čítačiek, prenosných reproduktorov či elektronických fitness náramkov,“ uviedol predstaviteľ eurokomisie.

Ešte donedávno pritom platilo, že čo telefón, to iný typ nabíjačky. Po dohode výrobcov spred desiatich rokov ostali na trhu tri. Je to microUSB, moderné USB-C a ešte je tu americký výrobca, ktorý presadzuje svoj konektor lightning, teda Apple.

 

Zdroj: Pixabay

Z troch koncoviek jedna spoločná?

Z troch nabíjacích koncoviek by mala ostať iba jedna. Europoslanci opäť chcú aby na všetky nové telefóny, či tablety pasoval USB-C port, ktorý je rýchlejší ako jeho predchodca. Na rozdiel od microUSB, ktorý používame ešte mnohí umožňuje tento USB-C konektor aj obojstranné použitie.

Apple zatiaľ na novinku nezareagoval, avšak už nejaký čas pri niektorých svojich zariadeniach používa konektor USB-C. Ak sa Európska únia zhodne na jednej univerzálnej nabíjačka, neostane ani tomuto technologickému gigantovi iná možnosť, ako prispôsobiť svoje zariadenia pre potreby európskeho trhu. 

Dnes je nabíjačiek oveľa menej ako v minulosti. Štúdia z roku 2014 ukázala, že z dovtedajších 30 druhov sa ich počet do roku 2009 znížil len na tri. Ak by sme na všetky mobilné zariadenia mali jednu a tú istú nabíjačku, mnohé by sa tým zjednodušilo, znížili by sa náklady a zlepšila by sa bezpečnosť nabíjačiek. Klesol by aj objem elektronického odpadu, dnes je totiž pri každom mobile či tablete pribalená jeho vlastná nabíjačka.

Bezdrôtové nabíjanie zažíva revolúciu

Regulácia môže prísť v čase, kedy už mnohé zariadenia budú podporovať nabíjanie bezdrôtovo. Či bude práve toto jediný spôsob, ako budeme v budúcnosti nabíjať zariadenia, ešte s určitosťou nevedia povedať ani špecialisti. Ešte stále však nejde o primárnu formu nabíjania a tak tento typ nabíjačiek nemôže byť regulovaný.

Používanie rôznych nabíjačiek je ekologický problém

Používanie rôznych nabíjačiek je podľa eurokomisie veľký environmentálny problém. Pri zvyčajnej dvojročnej životnosti telefónov tak hromadenie adaptérov a káblov podľa odhadov vytvára tisíce ton elektrického odpadu ročne.

Ambíciou teraz je, aby sa s každým novým telefónom nepredávala aj nová nabíjačka a znížilo sa tak aj množstvo elektroodpadu. Komisia odhaduje, že v najbližších ôsmich rokoch vygenerujú samotné nabíjačky každý rok až 13 300 ton elektronického odpadu. Ak by bola iniciatíva úspešná, eurokomisia odhaduje, že by v Únii ročne ubudlo 29 tisíc ton elektroodpadu.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5