Komentár: ECB je rozhodnutá urobiť všetko preto, aby sa v eurozóne upravila inflácia

29.01.2021 | Martin Krištoff, Finance.sk
Komentáre


„Európska centrálna banka je pripravená využiť všetky nástroje potrebné na stimuláciu inflácie a pozorne sleduje zhodnocovanie eura,“ uviedol člen rady guvernérov Olli Rehn.


Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Reagoval tak na aktuálny problému, ktorému eurozóna čelí: pokračujúca deflácia a slabnúce oživenie. Rehn k svojmu výroku dodal, že niekoľko jeho kolegov z Rady guvernérov vrátane holandského guvernéra Klaasa Knota nedávno zvýšilo možnosť zníženia úrokových sadzieb.

Túto pozíciu podporil aj fínsky guvernér. „Sme určite pripravení použiť a upraviť všetky naše nástroje, ako je to vhodné," uviedol v rozhovore pre agentúru Bloomberg Television a dodal: „Pozorne sledujeme vývoj výmenného kurzu, najmä pokiaľ ide o výhľad inflácie."

ECB k svojmu pandemickému stimulačnému balíku pristúpila ešte v decembri a zatiaľ čo prezidentka Christine Lagardeová tvrdila, že oživenie eurozóny je na dobrej ceste, pomalý postup očkovania a pokračujúce reštrikcie prispievajú k neistote a vyvolávajú otázniky o ďalšom vývoji európskej ekonomiky.

Rehn hovorí, že výhľade inflácie v regióne je „príliš nízky na jeho vkus, a čo je dôležitejšie, príliš nízky pre spoločný cieľ“.

Zdroj: Shutterstock

Inflácia v eurozóne je v súčasnosti -0,3 %, čo je zásadný rozdiel oproti strednodobému cieľu tesne pod 2 %. Skok výmenného kurzu za posledný rok je jedným z faktorov, ktorý tlačí ceny dole čiastočným znižovaním dovozných nákladov.
„Nechcel by som vstupovať do špekulácií o jednej alebo druhej možnosti z našich monetárnych nástrojov," uviedol Rehn. „Povedal by som len, že sme skutočne pripravení použiť a upraviť všetky naše nástroje podľa potreby."

Rehn tiež zdôraznil, že zmena inflačného cieľa ECB by sa mala zmeniť na jasný, symetrický cieľ 2 %. Predtým tvrdil, že takýto posun by pomohol zvýšiť očakávania po rokoch, v ktorých inflácia tvrdohlavo zostávala príliš nízka napriek biliónom eur menových stimulov. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Komentáre