Štát zaviedol nulovú sadzbu DPH na respirátory FFP2 a FFP3

08.02.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Cieľom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti týchto ochranných prostriedkov. Opatrenie má trvať do 30. apríla.


Na Slovensku sa zaviedla nulová sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov a ktoré sú filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP2 a FFP3. Návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 z dielne Ministerstva financií (MF) SR schválila NR SR piatok 5. februára 2021. O novele sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

„Účelom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby DPH na uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa,“ vysvetlil rezort financií v materiáli. Toto opatrenie bude trvať do 30. apríla tohto roka.

Rezort predpokladá, že zavedenie nulovej sadzby bude mať na rozpočet verejnej správy negatívny vplyv a zo štátnej pokladnice v tomto roku ukrojí viac ako 15 miliónov eur.

Respirátory budú rozdávať zdarma aj niektoré mestá

Marek Krajčí ľuďom odporúča nosiť respirátory FFP2. „Ak sa respirátor správne nosí – u mužov je dôležité, aby boli aj oholení –, účinnosť respirátorov je veľmi vysoká, až 98 %,“ povedal minister zdravotníctva. Milan Krajniak upozorňuje, že na Slovensku je ich nedostatok.

A aj keď premiér SR Igor Matovič tvrdí, že respirátory sa dajú kúpiť za dobré ceny a kľúčové obchodné reťazce by ich mohli ponúknuť bez marže, niektoré kraje sa už rozhodli ich rozdávať tento rok aspoň najzraniteľnejším vrstvám obyvateľstva.

Potrebu respirátorov u rizikových skupín obyvateľstva si uvedomujú aj mestá a preto začiatkom roka zahájili ich nákup. Viaceré slovenské obce tak poskytnú respirátory FFP2 seniorom bezplatne. Obyvatelia starší ako 65 rokov si ich nájdu bezplatne vo svojej poštovej schránke. Takýto krok už ohlásilo viacero miest, medzi nimi napríklad Poprad, Prievidza, Nové Zámky či Medzilaborce.

Banskobystrický kraj rozdá respirátory FFP2 zamestnancom stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je kraj. Balíček s piatimi kusmi má dostať vyše 3200 ľudí.

Nové Zámky rozdajú respirátory FFP2 takmer 8-tisíc seniorom. Po dva kusy dostanú poštou tí obyvatelia, ktorí do 31. decembra tohto roka dovŕšia vek 65 rokov.

Poprad daruje svojim obyvateľom nad 65 rokov respirátory FFP2. Mesto takto rozdá zhruba 20 000 respirátorov.

 

Zdroj: Shutterstock

V Čechách a Rakúsku sú respirátory už povinné

Česká vláda schválila dočasné zrušenie DPH na respirátory kategórie FFP2 a vyššie. Opatrenie začalo platiť od stredy 3. februára 2021. Na zníženie 21-percentnej DPH na ochranné pomôcky proti koronavírusu vyzvali výrobcovia respirátorov.

Respirátory FFP2 sú už v Českej republiky či Rakúsku povinné vo verejnej doprave či obchodoch, na Slovenskú sú zatiaľ odporúčané najmä pri cestovaní MHD. Ich použitie v interiéri odporúča aj minister zdravotníctva. 

Záujem o respirátory rastie aj u slovenských občanov

Koncom januára obletelo slovenský internet video natočené v jednej z prevádzok reťazca LIDL na ktorom sa ľudia snažili nakúpiť respirátory FFP2 a nedodržiavali pritom odstupy a takmer žiadne opatrenia. Obchodný reťazec sa totiž rozhodol respirátory ponúknuť v akcii. 

Hovorca spoločnosti Tomáš Bezák hovorí o enormnom záujme, ktorý nemohli dopredu očakávať. Oproti minulému mesiacu dokonca mali objednať až trikrát väčšie množstvo. Akčné ponuky sa podľa hovorcu plánujú niekoľko týždňov až mesiacov vopred v snahe čo najpresnejšie odhadnúť záujem zákazníkov. Enormne zvýšený dopyt po tomto tovare bol však podľa jeho slov pravdepodobne výsledkom viacerých okolností spred niekoľkých hodín či dní a vysoko prekonal očakávania.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo