Národná bločková lotéria po rokoch trápenia zrejme čoskoro skončí

09.02.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Dane - spravodajstvo


Keď v septembri 2013 vtedajší minister financií Peter Kažimír spustil bločkovú lotériu, vyzeralo to na obrovský ošiaľ. Hneď prvý týždeň sa do súťaže zapojili státisíce ľudí, vláda si od toho sľubovala, že týmto spôsobom z únikov daní získa ročne do štátnej kasy desiatky miliónov eur. Nestalo sa tak, bločková lotéria vyrába každoročne stratu a zrejme čoskoro skončí.


Záujem o národnú bločkovú lotériu z roka na rok klesá a pôvodný zámer zavedenia lotérie, a to boj proti daňovým podvodom, stráca opodstatnenie. Štát má efektívnejšie nástroje pre boj proti daňovým únikom v oblasti evidencie tržieb. V boji proti podvodom stratila NBL pre zavedenie eKasy svoje opodstatnenie, uviedlo ministerstvo financií.

Nulový efekt

Finančná správa síce tvrdí, že od roku 2012 zaviedla desiatky opatrení, ktoré zlepšujú boj proti daňovým podvodom – napríklad kontrolný výkaz DPH či bločkovú lotériu. Podľa ministra financií Eduarda Hegera však už bločková lotéria stratila svoj význam a má nulový efekt ako opatrenie voči daňovému podvodu. 

Téma ďalšieho fungovania národnej bločkovej lotérie je podľa Hegera diskutovaná na úrovni ministerstvo - TIPOS – finančná správa už dlhšie. „Čím ďalej tým viac sme presvedčení, že fungovanie národnej bločkovej lotérie tak, ako ho poznáme dnes, už nemá význam. V dnešnej dobe máme modernejšie a efektívnejšie nástroje pre boj s daňovými podvodmi v oblasti evidencie tržieb. Bola napríklad zavedená eKasa, takže dôvody na prevádzkovanie národnej bločkovej lotérie z roku 2013 dnes nie sú aktuálne," povedal minister financií Eduard Heger.

 

bločková lotéria skončí

Zdroj: Pixabay

Kedysi sa zapájalo 500-tisíc ľudí

Generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS Marek Kaňka spresnil, že kým na začiatku fungovania sa pravidelne do žrebovania zapájalo 500.000 hráčov, v súčasnosti je to len 19.000. Kontinuálne klesá aj počet registrovaných dokladov. Podľa prezidenta Finančnej správy SR Jiřího Žežulku vie finančná správa vďaka online evidencii tržieb presne určiť, či niektorá prevádzka vydáva, alebo nevydáva pokladničné doklady. Pokiaľ zákazník nedostane pokladničný doklad, alebo dostane falošný, môže FS informovať cez aplikáciu Over doklad.

Ministerstvo financií podľa Hegera preferuje skôr propagáciu vydávania pokladničných dokladov ako prevádzkovanie bločkovej lotérie. Definitívne rozhodnutie o ďalšom prevádzkovaní národnej bločkovej lotérie predstaví ministerstvo financií v najbližších dňoch.

Podľa šéfa TIPOSU Mareka Kaňku vyrába bločková lotéria stratu za celé obdobie a je na úrovni 12,3 milióna eur. Aj preto sa vedenie rozhodlo požiadať svojho vlastníka, teda ministerstvo financií, o jej zrušenie.

Využívanie bločkovej lotérie padalo každým rokom o pätnásť percent.

Na začiatku fungovania bločková lotéria oslovila množstvo Slovákov. Za prvý týždeň bolo do Národnej bločkovej lotérie zaregistrovaných 3 214 725 pokladničných bločkov. Občania pri registrácii preferujú najmä internet a mobilné aplikácie. Viac ako 95 % registrácií prebehlo cez tieto online kanály.

Prvá registrácia bločkov bola možná od 16. Septembra 2013. Zadarmo je registrácia prostredníctvom internetu, mobilnej aplikácie a cez partnerské siete. V zberných miestach spoločnosti Tipos je manipulačný poplatok 20 centov a cena spätnej SMS je 12 centov. Bloček však nesmie byť starší ako dva mesiace a každý pokladničný doklad je možné do lotérie prihlásiť iba raz.

Lotériu v Čechách zrušili po dvoch rokoch

Fungovanie tzv. Účtenkovky v Českej republike skončilo po dva a pol roku fungovania. Ministerstvo financií ČR v súvislosti s núdzovým stavom a s ním súvisiace zmenou rozpočtových priorít pristúpilo k zrušeniu účtenkové lotérie ešte minulý rok na jar. Jubilejné tridsiate žrebovanie prebehlo 15. apríla 2020 a bolo zároveň aj posledným.

„Zrušenie bločkovej lotérie bolo neplánovaným, ale v tejto mimoriadnej situácii nevyhnutným krokom. Svoj hlavný účel ale Účtenkovka už dávno splnila. Spustili sme ju preto, aby sme motivovali zákazníkov k preberanie bločkov, čo je vo vyspelých krajinách brané ako samozrejmosť. A práve vďaka Účtenkovle si nezanedbateľná časť ľudí skutočne začala pravidelne brať v obchode bločky," vysvetlila vtedy česká ministerka financií Alena Schillerová.
 Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 3
Hlasované: 2 krát 5 0.5