Zamestnanosť v decembri vo väčšine odvetví medziročne klesla

23.02.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


V priemere za rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 vzrástla zamestnanosť len v informačných a komunikačných činnostiach o 3 %.


Zamestnanosť v decembri 2020 vo väčšine odvetví medziročne klesla, zvýšila sa len vo vybraných trhových službách a v informáciách a komunikácii. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zamestnanosť sa v poslednom mesiaci roka 2020 zvýšila len vo vybraných trhových službách a v informačných a komunikačných činnostiach.

Zamestnanosť v decembri 2020 v porovnaní s decembrom 2019 rástla len vo vybraných trhových službách o 1,5 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 1,1 %. Najväčší pokles bol v ubytovaní o 25,6 %, znížila sa aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 11,6 %, stavebníctve o 7,7 %, priemysle o 5,6 %, veľkoobchode o 5,2 %, maloobchode o 3,1 %, doprave a skladovaní o 3 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 1,1 %.

V priemere za rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 vzrástla zamestnanosť len v informačných a komunikačných činnostiach o 3 %. Znížila sa v ubytovaní o 14,2 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 8,2 %, stavebníctve o 5,9 %, priemysle o 5,6 %, veľkoobchode o 3,8 %, maloobchode o 3,5 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 2,1 %, doprave a skladovaní o 1 % a vo vybraných trhových službách o 0,8 %.

V EÚ stúpa počet mladých nezamestnaných

Miera nezamestnanosti v eurozóne v závere minulého roka stagnovala a k zmene nedošlo ani v prípade celej Európskej únie. 

Podľa údajov Eurostatu dosiahla miera nezamestnanosti v eurozóne v decembri 8,3 %, čo je rovnaká hodnota ako v predchádzajúcom mesiaci. Na porovnanie, v decembri 2019 dosiahla nezamestnanosť v bloku s jednotnou menou 7,4 %.

Nemenila sa ani nezamestnanosť v rámci širšej Európskej únie. V decembri minulého roka dosiahla 7,5 %, rovnakú hodnotu ako v novembri. V decembri 2019 predstavovala miera nezamestnanosti v EÚ 6,5 %.

V kategórii mladých však nezamestnanosť ku koncu minulého roka vzrástla. V eurozóne dosiahla miera nezamestnanosti mladých ľudí v decembri 18,5 %, zatiaľ čo v novembri predstavovala 18,1 %. V Európskej únii dosiahla 17,8 %, v novembri to bolo 17,5 %.

 

Zamestnanosť v decembri vo väčšine odvetví medziročne klesla

Zdroj: Shutterstock

Minulý rok zaniklo viac pracovných miest ako v roku 2009

Minulý rok zaniklo až štyrikrát viac pracovných miest ako počas svetovej finančnej krízy v roku 2009, uviedla Medzinárodná organizácia práce. Obmedzenia vo firmách a verejnom živote zredukovali počet pracovných hodín vo svete o takmer 9 %, čo zodpovedá 255 miliónom pracovných miest na plný úväzok.

Globálna nezamestnanosť vzrástla v minulom roku o 1,1 % alebo 33 miliónov osôb na 220 miliónov nezamestnaných. Ďalších 81 miliónov ľudí sa buď nezaregistrovalo ako nezamestnaní, alebo úplne prestalo hľadať zamestnanie. Mnohí sa zároveň v súčasnej situácii vzdali hľadania novej práce.

Prvá pomoc pre podnikateľov trvá už takmer rok 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) hovorí, že pomoc na prekonanie krízy sa má zvyšovať podľa toho, ako dlho trvá kríza. Keďže na začiatku koronakrízy potrebovali firmy preklenúť len určité obdobie, pomoc bola menšia, teraz však už rezort práce prichádza z treťou, bohatšou verziou projektu Prvá pomoc, pretože kríza trvá už takmer rok. 

Krajniak tiež uviedol, že v čase hospodárskej krízy z roku 2008 za prvý rok krízy stúpla na Slovensku nezamestnanosť o päť percent, kým pri súčasnej koronakríze stúpla ročná miera len o 2,5 %. Vyzdvihol tiež, že vláda v tom čase minula na pomoc omnoho menej, ako to robí tá súčasná.

Začiatkom roka zákonodarcovia odobrili novelu Zákonníka práce, v ktorej sa nachádza stať aj o tom, že zamestnanec má právo na odpojenie i počas práce z domu. Ako vysvetlil Krajniak, nikto nebude môcť byť trestaný za to, že ak ho nadriadený kontaktuje mimo pracovnej doby, odmietne vyhovieť jeho požiadavke s tým, že už je po pracovnej dobe.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo