Na MDŽ zdravia ženy v Rusku aj kozmonauti z vesmíru, u nás sa máloktorá žena dočká kvetiny

25.02.2021 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Sviatky


Je až prekvapivé, ako rýchlo sa z takýchto osláv MDŽ po nežnej revolúcii upustilo. A pritom deň žien vôbec nie je "komunistickým" sviatkom, ako by sa nám mohlo zdať. 


Uvolnená atmosféra na pracovisku, chlebíčky, vínko a posedenie s kolegami, ktoré sa nejeden raz pretiahlo do bujarého večierku. To je najčastejší popis pamätníkov, ako vypadali oslavy MDŽ pred rokom 1989. Kým sa svoju manželku, matku, dcéru či sestru snažia potešiť v tento deň hlavne tí skôr narodení, mladšia generácia upína svoju pozornosť na valentína alebo deň matiek.

 

Ak sa už rozhodne niektorý muž obdarovať svoju ženu, najčastejšie siahne práve po kvetine, či kytici. Hneď druhým najviac využívaným darčekom je čokoláda a výrobky z nej. Oba tieto produkty sú dostupné aj v čase Covidu. No ak chcete byť originálnejší, veľa obchodov presunula a rošírila ponuku svojich produktov na internet. Nakupovanie na e-shopoch je pomerne bezpečené a dodávky rýchle. 

Ako vznikol MDŽ

MDŽ pripadá každý rok na ten istý dátum, 8. marec. Tento rok je 8. marec 2021 pondelok. 

Nízke mzdy, zlé pracovné podmienky a desaťhodinový pracovný čas boli dôvody, ktoré vyhnali až 40 tisíc krajčírok do ulíc New Yourku v roku 1908. Zimné nedeľné demonštrácie na odohrávali na popud Socialistickej strany USA, ktoré vyvrcholili 8. marca 1908 veľkým zhromažením za volebné právo. 

Prvých medzinárodných osláv sa Medzinárodný deň žien dočkal už v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku a v USA.  Vtedy však ešte bez ustáleného dátumu. 

Pevný dátum bol zavedený až po prvej svetovej vojne.  U nás jeho význam narástol až v pädesiatych rokoch, kedy sa k tomuto dátumu viazalo aj výročie Veľkej februárovej revolúcie. Oslavy MDŽ sa tak okrem feministického niesli i v politickom duchu.

Od roku 1975 je sviatok oficiálne uznaný Organizáciou spojených národov (OSN) a pripomína sa ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj

Tip: Prehľad, ako vychádzajú sviatky v roku 2021

MDŽ, kedy je deň žien a ako vznikol

Zdroj: Depositphotos

MDŽ v Rusku

Intenzitu s akou sa oslavoval deň žien pred nežnou revolúciou dnes už môžete zažiť iba v Rusku. Kým na Slovensku oslavujú tento deň predovšetkým skôr narodení obyvatelia, v Rusku sa oslavuje skutočne vo veľkom. Medzi gratulantov tradične patrí aj prezident Vladimír Putin či napríklad astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice.  Rusko sa premení na kvetinový kraj a pokojne sa môže akejkoľvek žene stať, že bude na ulici odbarovaná kvetinou i od úplne neznámeho muža. V tento deň sa poriadajú aj rôzne závody, či iné akcie, súťaže a večierky. Bohužiaľ oslavy v roku 2021 sú poznačené celosvetovou pandémiou Covid-19 a preto sa tento rok prenesú najskôr len do obývačky vlastného domu či bytu.

Kedy budú významné medzinárodné dni

Deň žien patrí spolu s dňom matiek medzi tie najznámejšie, ktorým venujú Slováci pozornosť. Do pozornosti sa však dostávajú už aj muži resp. skôr otcovia.

Tabuľka: Najznámejšie medzinárodné dni v roku 2021

Medzinárodná deň Dátum Deň v týždni
Sviatok sv. Valentína, deň zamilovaných 14. február 2021 nedeľa
Medzinárodný deň žien 8. marec 2021 pondelok
Deň učiteľov 28. marec 2021 nedeľa
Sviatok práce 1. máj 2021 sobota
Deň matiek 9. máj 2021 nedeľa
Medzinárodný deň detí 1. jún 2021 utorok
Deň otcov 20.jún 2021 nedeľa
Deň mužov 19.november 2021 piatok

Deň mužov na Slovensku nie veľmi známi, omnoha väčšia pozornosť sa v našej spoločnosti však už kladie na úlohu otca a dôležitosť mužského vzoru v rodine. Otcovia majú svoj sviatok pohyblivý, tak ako je deň matiek každú druhú májovú nedeľu, deň otcov je tretiu júnovú nedeľu. 

Väčšina medzinárodných dní nie sú ani sviatkami ani dňami pracovného pokoja (okrem napr. sviatku práce 1. mája) a preto sú to normálne pracovné dni. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5