V dobe „covidovej“ podnikatelia podvádzali viac. Poisťovne hlásia tisíce odhalených pokusov o podvod

23.02.2021 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Podnikanie - spravodajstvo


Vylákať peniaze z poisťovne je trestný čin. Zakryť podvod nedokázala ani „korona“. Dokazujú to výsledky odhalených prípadov


Spôsoby ako prežiť túto neľahkú dobu sú rôzne. Mnohí podnikatelia, ktorý majú svoje prevádzky zatvorené niekoľko mesiacov, sú zúfalí a svetlo na konci tunela akosi neprichádza. V zúfalej dobe sa dejú zúfalé činy. A medzi nimi sú aj pokusy o vylákanie časti peňazí z poisťovní. 

Poisťovne hlásia až 20 % nárast odhalených pokusov o poisťovací podvod. „Na týchto výsledkoch sa podľa všetkého podpísala situácia okolo pandémie COVID-19, keď sa niektorí snažili kompenzovať výpadok finančných prostriedkov neoprávnenými nárokmi voči poisťovni. Zároveň sa mnohí páchatelia zrejme spoliehali, že poisťovňa bude mať počas mimoriadnej situácie sťažené možnosti prešetrovania podozrení,“ domnieva sa vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – Slovenskej poisťovne Jaroslava Zemanová.

Kým naša najväčšia poisťovňa hlási takmer 2800 poisťovacích podvodov, Kooperativa hlási ďalších 1800 pokusov o poistný podvod a pridávajú sa aj ďalšie poisťovne.

 

Odhaľovaniu podvodov venujú poisťovne pozornosť

To, že sa podvádzať nevyplatí, dokazuje aj množstvo odhalených prípadov. 

„Poisťovne využívajú mnohé nástroje a možnosti ako takýmto prípadom predísť. Diagnostiku dát z dopravnej nehody, hydrometeorologické aplikácie, stanoviská posudkových lekárov či spoluprácu s inými poisťovňami,“ uvádza Igor Faktor, riaditeľ úseku vnútornej kontroly a vnútorného auditu poisťovne Wüstenrot. 

Poisťovne sa snažia odhaliť všetky pokusy o podvod, ale cielia aj na prevenciu, aby takémuto podvodnému jednaniu predchádzali. Majú preto zavedené systémy, ktoré obsahujú indikátory podvodov. Systémy sa aktualizujú a na ich vývoji pracujú častokrát v rámci nadnárodnej skupiny a tiež v spolupráci nielen so slovenskou políciou ale aj na medzinárodnej úrovni.

Akonáhle systém objaví podozrivý prípad, nastúpi tím špecialistov kontrolnej činnosti. 

„Poistné podvody vplývajú najmä na výšku poistných plnení, čo sa premieta aj do ceny poistenia. Ide o druh kriminality s vysokou latenciou, ktorý je náročné odhaliť a preukázať.  Preto naša poisťovňa hlavne preventívnym opatreniam venuje takú pozornosť. Snažíme sa znižovať ich dopady na cenu poistenia a tým chrániť prostriedky našich klientov,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.  

Tento rok bol špecifický práve tým, že sa mnohí „podvodníci“ spoliehali na to, že kvôli obmedzeniam kvôli covid-19 sa na ich podvod nepríde.

„Často išlo doslova o naivné pokusy podvodov, kde hlásené poškodenia na vozidle boli zadokumentované už pri uzatváraní poistenia, alebo pri predchádzajúcich škodách uplatnených buď u nás alebo v konkurenčných poisťovniach,“ zdôrazňuje Vojtech Kosík z oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – Slovenskej poisťovne. 

 

V dobe „covidovej“ podnikatelia podvádzali viac. Poisťovne hlásia tisíce odhalených pokusov o podvod

Podvody na úrazoch a životnom poistení sa zdvojnásobili

Kým v minulých rokoch bolo najviac pokusov zaznamenávaných v oblasti povinného zmluvného poistenia a havarijné poistenie, poistenie majetku a životné a úrazové poistenie boli približne na rovnakej úrovni, tento rok sa najviac prejavili pokusy o vylákanie prostriedkov práve zo životného a úrazového poistenia a tiež z poistenia podnikateľov.

Častokrát dochádzalo k situáciám, kedy bolo poistenie uzatvorené účelovo, teda sa manipulovalo s časom. Poistenie sa uzatvorilo, až v deň kedy sa napríklad úraz stal, či dokonca pár dní po. Prípadne dochádzalo aj k fiktívnym úrazom. Toto sú situácie, na ktoré sú poisťovne obzvlášť pripravené a v prípadoch, kedy sa má vyplatiť poistné plnenie krátko po uzatvorení poistenia sú takmer všetky podvodné pokusy zachytené.

Tradične najviac vo fingovaných úrazoch dokonca aj v spolupráci s lekármi víťazí severné Slovensko. V južných regiónoch sa snažia vylákať financie na škodách na poľnohospodárskych strojoch a na západnom Slovensku je veľký počet poistných udalostí z priemyselného poistenia a poistenia podnikateľov.

Fenomén minulého roku – navyšovanie škôd

Okrem fingovaným poistným udalostiam sa však vlani výrazne zvýšila veľkosť škôd

Naozaj sa často jednalo o skutočne vzniknuté škody na majetku, ale škoda bola popísaná vo väčšom rozsahu, ako sa skutočne stala. Aj tu nastupujú kontrolné mechanizmy, ktoré škodu posúdia a pokus o navýšenie odhalia, preto sa podvádzať naozaj nevyplatí.  

Trestné oznámenia a spolupráca s políciou

Odhaľovaním podvodov sa poisťovne primárne nesnažia kriminalizovať klientov. Avšak je dôležité si uvedomiť, že páchateľovi poisťovacieho podvodu hrozí trest odňatia slobody. Napríklad poisťovňa Wüstenrot sa na políciu obrátila v piatich prípadoch a Allianz podala až 6 trestných oznámení s kompletným dôkazovým materiálom.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Podnikanie - spravodajstvo