Jednorazový príspevok 300 eur na nezaopatrené dieťa môže dostať zelenú od vlády

14.04.2021 | Roland Regely, Finance.sk
Dávky a dôchodky - spravodajstvo


Podľa doterajších výpočtov by nový príspevok na nezaopatrené dieťa pri 1 100 000 poberateľoch rodičovského príspevku mohlo štát stáť zhruba 330 miliónov eur, ktoré sa dostanú k 660 000 rodinám.


Pre obmedzenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu by podľa predstaviteľov strany Hlas-SD mali byť odškodnené všetky rodiny s nezaopatrenými deťmi. Hlas-SD preto tento týždeň predloží Národnej rade (NR) SR návrh zákona, ktorým navrhne jednorazovo odškodniť slovenské rodiny. Podľa návrhu by rodiny mali dostať jednorazovo 300 eur na každé nezaopatrené dieťa. Informovali o tom predstavitelia strany v pondelok na tlačovej konferencii.

Jednorazová pomoc pre deti

Príspevok by mal pomôcť rodinám, ktoré museli investovať do technického vybavenia na diaľkové štúdium svojich detí alebo tým, ktoré mali obmedzené príjmy, pretože pre zatvorené školy musel ostať jeden z rodičov doma. Podľa výpočtov strany by to pri 1.100.000 poberateľoch rodičovského príspevku mohlo štát stáť zhruba 330 miliónov eur, ktoré sa dostanú k 660.000 rodinám.

„Chcem z tohto miesta požiadať, nie vyzvať, aby keď tento návrh bude predložený do parlamentu, sme k nemu pristúpili naozaj pragmaticky. Ak budú mať vládne strany pocit, že ho treba nejakým spôsobom korigovať, že vzhľadom na nejaké rozpočtové možnosti chcú tú sumu zvyšovať alebo znižovať, tak nech sa páči, ale prosím, nezmietnite tento návrh zo stola,“ dodal líder strany Peter Pellegrini. Podotkol, že ideálne by bolo, keby si poslanecký návrh vláda osvojila a do parlamentu ho poslala s návrhom na skrátené legislatívne konanie.

Pellegrini upozorňuje, že rodičia takmer rok ostávali doma so svojimi deťmi nie z vlastného rozmaru, ale z rozhodnutia štátu. Strana kritizuje, že koalícia v októbri neschválila jej návrh na zvýšenie pandemického OČR na úroveň čistej mzdy a tento návrh vytiahla až teraz v apríli, keď už to nie je až také potrebné, keďže postupne bude dochádzať k otváraniu škôl. Naopak, výdavky rodín na počítačovú techniku, lepšie pripojenie či stravovanie detí rástli.

„Mnoho rodín tak reálne pocítilo zhoršenie svojej finančnej situácie a mohlo sa dostať až na pokraj finančného krachu. A štát im nijakým spôsobom nepomohol,“ uzavrel Pellegrini.

 

Zdroj: Pixabay

Návrh má podporu aj v koalícii

Sme rodina podľa Borisa Kollára zahlasuje za jednorazový odškodňovací detský príspevok, ktorý navrhuje Hlas. „V niektorých prípadoch kľudne aj poruším koaličnú zmluvu. Rodiny boli decimované, matky museli byť doma s deťmi. Nejakú jednorazovú dávku im musíme dať,“ povedal v RTVS.

Vláda zmení a zjednoduší covid automat a chystá uvoľnenie opatrení od 19. apríla, povedal ďalej Kollár. Detaily však podľa neho predstaví premiér Eduard Heger. „Mne to neprináleží,“ dodal.

Sme rodina a Hlas síce spolu nemajú dostatok hlasov na presadenie zákona v parlamente, obe strany však môžu ku konaniu priviesť zvyšok vládnej koalície. Sme rodina tým, že im partneri dali sľub, a strana Hlas tým, že má v súčasnosti najsilnejšiu voličskú podporu.

Čo vieme zatiaľ o novom príspevku pre rodiny?

  • Malo by ísť o jednorazový príspevok počas pandémie, nie trvalú pomoc

  • Príspevok bude možné vyplatiť veľmi rýchlo, pretože je neadresný a nevyžaduje si komplikovanú byrokraciu

  • Peniaze by mali prísť 600-tisíc domácnostiam

  • Odborníci takúto pomoc neodporúčajú, nakoľko vláda by novým príspevkom mohla podporiť domácu spotrebu v situácii, keď jej pokles nie je podľa analýz NBS spôsobený nedostatkom peňazí, ale tým, že ich niet kde minúťPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Dávky a dôchodky - spravodajstvo