Slovenská sporiteľňa od júna mení cenník. Ktoré služby budú drahšie?

28.05.2021 | Redakcia, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Zdražovanie služieb na pobočkách pokračuje. Od 1. júna tohto roka robí veľkú zmenu svojho sadzobníka poplatkov aj Slovenská sporiteľňa. Ľudia si priplatia najmä za takzvané pobočkové a hotovostné služby. Ako prvý na to upozornil portál Finančný kompas.


Banky sa už dlhšiu dobu snažia ľudí naučiť, aby pri niektorých finančných operáciách využívali výhradne internet banking. Aj preto sú napríklad čoraz drahšie pobočkové služby, ktoré sú v internetovom bankovníctve zadarmo. Ide napríklad o zmeny v trvalom príkaze, vkladanie a výbery na pobočke či prevody peňazí medzi účtami.

Okrem toho sa zvyšujú ceny za takzvané hotovostné operácie. Dôvodom je hlavne ekonomická politika banky. Náklady na prácu s hotovosťou sú totiž čoraz vyššie, chrániť bankovky a mince na pobočkách je pomerne drahá záležitosť. Preto sa spolu s výdavkami musia zvyšovať aj poplatky. Podobným smerom sa vydala aj Slovenská sporiteľňa.

Čo sa v SLSP mení pri účtoch?

Banka sa rozhodla od júna zmeniť aj názvy platobných kariet k balíkom účtov. Napríklad pri Space účte Junior  bude vystavená platobná karta VISA Junior. Pôvodne išlo o Space kartu Junior. Obdobná zmena nastane aj pri študentskom účte. Pri klasickom osobnom účte dostane klient rovnako elektronickú platobnú kartu VISA.

Klient s osobným účtom  Exclusive zase dostane platobnú kartu VISA Platinum alebo Standard. V balíku SPOROžíro senior k účtu pribudla služba vlastná karta k jednej platobnej karte. Od júna tiež bude v cene balíka osobného účtu dlžníka aj výpis poštou v rámci celého Slovenska.

V rámci osobných poplatkov k bežným účtom si však banka bude za výpis účtovať dve eurá. Do zmeny sadzobníka stojí táto služba jedno euro.

 

nový sadzobník poplatkov SLSP 2021

Zdroj: Depositphotos

Aké budú poplatky za debetné karty?

Elektronické:

  • VISA Junior za mesačný poplatok 0 eur
  • VISA elektronická za mesačný poplatok 1,30 eur

Embosované:

  • VISA Standard za mesačný poplatok 2,20 eur
  • VISA Platinum za mesačný poplatok 8 eur

Aké budú poplatky za kreditné karty:

  • VISA Gold – mesačný poplatok za kartu je 8 eur a mesačný výpis transakcií v papierovej forme poštou bude stáť 2 eurá
  • Štedrá karta, VISA Classic - poplatok za výber hotovosti z bankomatu inej banky bude za poplatok 8 eur
  • VISA Gold - poplatok za výber hotovosti z bankomatu inej banky bude zadarmo

Poplatky za karty

Ľudia si priplatia aj za takzvané expresné vydávanie platobných kariet. Poplatok od júna stúpne o desať eur na úroveň 50 eur. Cenovka sa zmení aj pri opätovnom vytlačení PIN kódu, poplatok bude päť eur. Banka mení cenu aj pri platbách za hazardné hry, lotérie a za stávkovanie z pôvodných troch eur na päť eur.

Pri klasických platobných kartách zdražie aj výber hotovosti z bankomatu inej banky na Slovensku a v zahraničí. Stáť to bude po novom tri eurá. Táto služba však zdražela len o 0,50 eura. Sadzba však platí pri výbere v eurách. Výber hotovosti cez  POS terminál, imprinter v banke alebo u obchodníka na bude za poplatok deväť eur.

Klientov však zrejme poteší, že zmena PIN kódu cez akýkoľvek bankomat bude po novom zadarmo. Predtým si banka účtovala dve eurá.

Koľko bude stáť trvalý príkaz?

Od júna si klienti Slovenskej sporiteľne priplatia aj za realizáciu jednorazového platobného príkazu či prevodu FIT 2.0 z účtu na pobočke. Poplatok stúpne s pôvodných päť eur na šesť eur. Cena sa takto zmení aj pri zmene a zrušení trvalého príkazu na pobočke. Cez internet banking to ľudia po novom vybavia zadarmo. Oba prípady sa týkajú aj služieb okolo takzvaného inkasa.

O niečo drahší bude aj urgentný prevod. Pri osobnej návšteve bude stáť po novom 30 eur, predtým bol o desať eur lacnejší. Jeho obdoba funguje aj v elektronických službách Slovenskej sporiteľne, kde bude od júna stáť 15 eur. Pôvodná cena bola desať eur.

Vinkulácia peňažných prostriedkov na klasickom účte, vkladovom účte a či účte sporenia alebo za vypracovanie zmluvy o vinkulácii na základe žiadosti klienta bude za poplatok 120 eur.

Drahšie vklady s mincami

V rámci hotovostných služieb budú drahšie tiež vklady a výbery mincí. Slovenská sporiteľňa ale rozdelila poplatky podľa toho, či sú vkladané mince vytriedené. Pri triedených minciach začína poplatok za vklad či výber od 51 do 500 mincí na siedmych eurách. Od 501 do tisíc mincí človek zaplatí 20 eur a nad tisíc kusov mincí je poplatok 30 eur.

Ak bude chcieť klient vkladať netriedené mince, od 51 do 500 kusov zaplatí poplatok 14 eur. Pri vklade či výbere od 501 do tisíc kusov mincí je poplatok až 40 eur. No a nad tisíc kusov mincí si banka bude od klientov pýtať 60 eur. Rovnaká výška poplatkov pri jednotlivých kusoch mincí platí aj vtedy, keď si bude chcieť niekto peniaze zamieňať.

Aké budú poplatky pri úveroch?

Medzi posledné zo zmien sa radia poplatky za poskytnutie úveru a poistenie úveru. Pri spotrebných úveroch bude rozšírený súbor poistenia stáť v rámci poplatku 8,95 percenta z mesačnej splátky úveru. Predtým bola sadzba nižšia o 0,15 percenta. O 0,11 percenta bude sadzba vyššia aj pri súbore úverového poistenia Senior. Poplatok bude 10,41 percenta z mesačnej splátky.

Pri úvere na bývanie bude po novom poplatok za poskytnutie na úrovni 0,7 percenta z výšky úveru. Minimálne to však bude 300 eur a maximálne tisíc eur. Predtým bola minimálna výška poplatku 199 eur a maximálna 999 eur. Cena však bola rozdelená podľa výšky úveru. Napríklad ak bol vo výške od 30-tisíc eur do 49 999 eur, banka si za poskytnutie pýtala 399 eur.

Zmeny nastali aj pri poistení v rámci úverov na bývanie. Rozšírený súbor poistenia bude za poplatok 11,12 percenta z mesačnej splátky. Čo sa týka komplexného súboru poistenia úveru, ten bude za poplatok na úrovni 13,52 percenta zo splátky. V obidvoch prípadoch stúpol poplatok len minimálne. Prvýkrát sa vyšší poplatok poistného uplatní 3. júla tohto roka. Dovtedy platí starý sadzobník poplatkov za poistenie.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 5 krát 5 0.5