4 tipy, ako efektívne sporiť deťom na budúcnosť

01.06.2021 | Komerčný článok, Basta digital
komerčný článok


Sporíte deťom na budúcnosť? Ak nie, mali by ste čím skôr začať. Dlhodobým a správnym sporením im môžete našetriť peknú čiastku, za ktorú sa vám neskôr určite poďakujú. Viete, ako na to? 


Zdroj: bigstockphoto.com

Ako na efektívne sporenie pre deti

1. Určte si cieľ 

Jedným zo základov efektívneho sporenia je mať určený cieľ. Dohodnite sa, či chcete deťom našetriť na školu v zahraničí, svadbu, kúpu nehnuteľnosti alebo im len vytvoriť finančný základ na ľahší štart v dospelosti. Môžete si určiť aj približnú sumu, ktorú by ste chceli sporením dosiahnuť. 

To, koľko peňazí im budete odkladať, závisí len od vás a vašich finančných možností. Nezabúdajte, že je dôležité budovať aj finančnú rezervu pre celú domácnosť a takisto sporiť na vlastný dôchodok. 

Zvoľte si preto takú čiastku, ktorá príliš nezaťaží rodinný rozpočet. A to najmä v prípade, ak máte viac detí a chcete im našetriť podobnú sumu. Pamätajte si, že aj menej peňazí im môže v budúcnosti výrazne pomôcť.

Zdroj: bigstockphoto.com

2. Vyberte vhodný typ sporenia

Od vášho cieľa sa odvíja aj výber vhodného typu sporenia. Dnes máte v tomto smere oveľa viac možností ako v minulosti. Deťom už nemusíte šetriť len na vkladnú knižku či sporiaci účet. I keď aj tie sa stále využívajú. 

Sporiaci účet je však vhodnejší na krátkodobé sporenie do jedného roka, keďže peniaze sa na ňom príliš nezúročujú. Hodí sa napríklad vtedy, ak vaše dieťa čaká budúci rok škola a vy sa chcete pripraviť na výdavky s tým spojené. Za rok si na sporiaci účet dokáže odložiť peknú sumu, ktorá neskôr zmierni vašu finančnú záťaž. 

Ak však chcete dieťaťu do budúcnosti zabezpečiť viac peňazí, najefektívnejším sporením je investovanie. Ak odložené peniaze investujete, nebude ich ohrozovať inflácia a zhodnotia sa. V dnešnej dobe máte na výber veľa možností, ako investovať. Najpopulárnejšie však stále ostávajú podielové fondy. Tie fungujú na princípe kolektívneho investovania, takže do nich nemusíte vkladať veľké čiastky. Navyše majú nižšiu mieru rizika a sú vhodné naozaj pre každého. 

3. So sporením nečakajte

Ak je to možné, začnite so sporením čo najskôr. Mnohí rodičia začnú deťom šetriť napríklad na vysokú školu až v čase, keď už sú na strednej. A to je chyba. Ako pri každom sporení, aj tu platí, že čím skôr začnete, tým menej im budete musieť pravidelne odkladať. 

Ak začnete skoro a nastavíte si rozumnú sumu, váš rodinný rozpočet to neovplyvní a v konečnom dôsledku budete mať nasporené oveľa viac. Najlepšie je začať so šetrením na budúcnosť hneď po narodení dieťaťa.  

Zdroj: pexels.com

4. Sporte pravidelne a dostatočne dlhý čas 

Aby ste deťom sporili naozaj efektívne a dosiahli stanovený cieľ, musíte im odkladať pravidelne. Snažte sa o to, aby ste dodržiavali výšku sumy, ktorú ste si určili na začiatku, a šetrili im naozaj každý mesiac. Samozrejme, možnosťou je aj ročné či štvrťročné sporenie, no finančne vás menej zaťaží prispievať častejšie menšou sumou. Navyše, pri sporení v takýchto časových intervaloch môžete ľahko skĺznuť k tomu, že s ním prestanete.

Najpraktickejšie je nastaviť si na osobnom účte trvalý príkaz. Každý mesiac vám potom budú automaticky odchádzať peniaze na vybraný investičný alebo sporiaci účet. Nebudete sa tak musieť báť, že na sporenie zabudnete alebo vyhradené peniaze miniete. 

Dôležité je tiež to, aby ste sporili dostatočne dlho. A to najmä v prípade, ak im šetríte prostredníctvom investovania do podielových fondov. Aby sa vám takéto sporenie oplatilo, odporúča sa pravidelne investovať minimálne 5 rokov.


Články zo sekcie: komerčný článok