Dovolenka na Slovensku: Koľko zaplatíte za týždeň a čo je pandemický príplatok?

28.06.2021 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Mnoho ľudí bude chcieť aj tento rok kvôli pandémii dovolenkovať na Slovensku. Pozrite si, koľko to stojí a čo sa môže platiť navyše.


Pandémia je už síce na ústupe, vo svete sa ale šíri nebezpečnejší variant koronavírusu z Indie. Odborníci a štátne autority preto ľuďom odporúčajú, aby dovolenkovali radšej doma. Prípadne aby navštevovali len krajiny, ktoré Slovenská republika považuje za „zelené“. Poďme sa teda pozrieť, koľko by mohla stáť týždenná dovolenka pre štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi a aké poplatky pandémia priniesla.

Ekonomická analytička z FinGO Lenka Buchláková vypočítala, že priemerná rodina – dvaja rodičia a dve deti – môžu za týždeň oddychu v slovenských podmienkach zaplatiť približne 1400 eur. Ide o prepočet, ktorý vychádza z priemerných cien uvádzaných Štatistickým úradom SR. Cena zahŕňa ubytovanie, jedlo a prípadnú dopravu. Strava na jeden deň vychádza v priemere na jednu osobu v sume 18 eur.

 

Tip: Koľko stoja platby a výbery kartou v zahraničí v roku 2021?

Letná dovolenka na Slovensku 2021 (ceny + deti)

Zdroj: Shutterstock

Za čo platia ľudia na dovolenke?

Aké podmienky ľudia uprednostňujú na domácej dovolenke? Podľa Buchlákovej si väčšina domácich dovolenkárov vyberá ubytovanie s takzvanou polpenziou. Na svojom pobyte teda majú raňajky a večeru v cene. Ak si dovolenkári nevyberú túto možnosť, volia skôr ubytovanie bez stravy, varia si alebo sa najedia mimo svojho hotela.

Aká je však priemerná cena za noc? Ako vypočítala analytička z FinGO, dovolenkári v slovenských penziónoch zaplatia za noc v izbe pre dvoch dospelých a dve deti v priemere 74 eur. Do celkovej sumy za týždeň – čo je podľa Buchlákovej 1400 eur – sa počíta aj benzín či nafta na dopravu, ceny taxíkov či náklady na miestnu verejnú dopravu.

„Na zábavu, čím myslíme rôzne druhy atrakcií ako sú zábavné parky, míňame v priemere desať eur na deň, na alkohol v priemere 12 eur. Na suveníry vynakladáme najmenšiu časť dovolenkového rozpočtu, a je to v priemere necelých päť eur,“ vypočítala Buchláková.

Čo je to pandemický príplatok?

Dovolenkárov ale tento rok čaká jeden poplatok navyše. Hotely a penzióny si podľa analytičky účtujú takzvaný pandemický príplatok. O čo vlastne ide? Pandémia totiž ubytovacím zariadeniam zvýšila náklady na udržiavanie hygienických opatrení, ktoré im prikazuje štát. Ide hlavne o stravovacie priestory v hoteloch a penziónoch.

„Aj gastroprevádzky počítajú do cien aj takzvaný hygienický príplatok, čo zvyšuje ceny pre rekreantov nielen na Slovensku, ale aj v iných obľúbených dovolenkových destináciách,“ potvrdzuje Buchláková. Ľudia nechajú v reštauráciách viac peňazí aj pre rast cien potravín, elektriny, plynu či rastu sumy minimálnej mzdy v krajine.

Okrem toho sú na „minimálku“ naviazané príplatky za nočnú prácu, víkendy a sviatky. Ako dodala analytička, slovenská dovolenka je podľa jej prepočtov v porovnaní s vlaňajškom drahšia o približne 15 percent. Drahšia je teda hlavne kvôli dopadom pandémie, ktorá zasiahla ubytovanie a reštauračné zariadenia najviac.

Ako zdražovali dovolenky v zahraničí:

  • Chorvátsko o 40 %
  • Taliansko o 65 %
  • Grécko o 38 %
  • Španielsko o 34 %
  • Turecko o 14 %

Kde sú dovolenky v zahraničí lacnejšie:

  • Buhlarsko o 37 %
  • Tunisko o 20 %

Kam chodia Slováci?

Na Slovensku nemôže dominovať nič iné  –  ľudia chodia prevažne na hory. Slováci si do kopcov namieria každý rok a tieto výlety aj preferujú. Podľa štatistík so dokonca hory vyberajú častejšie ako iné európske krajiny. V praxi je každý štvrtý výlet v kopcoch a trvá jeden a viac dní. Naopak, spomedzi všetkých krajín Európskej únie sa chce do hôr najmenej Lotyšom.

Pri dlhodobejších výletoch dominuje najobľúbenejšia destinácia – Chorvátsko. Slovenskí dovolenkári si na výlety trvajúce osem a viac dní vyberajú túto destináciu, ale radi zamieria aj do Talianska. Jedna noc v Chorvátsku stojí v priemere 79 eur a strávia tam spravidla až desať nocí za sebou. Taliansko je o niečo drahšie, ľudia tam za noc nechajú v priemere 81 eur a strávia tam asi osem nocí.

Čo sa týka výletov na pár dní, slovenských turistov to stojí viac ako napríklad tých českých. V priemere je to 420 eur za viac ako štyri noci. Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Slováci sa však už poučili z dovolenkovania na dlh. Väčšina si oddych dopraje za svoje úspory. Zvyšok ešte stále platí dovolenku napríklad cez spotrebný úver.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5