Štát ukázal zaujímavé oblasti na dovolenku. Ľudia tak podporia aj domáci turizmus (+mapka)

26.07.2021 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Dovolenka pri mori alebo vo Vysokých Tatrách? Ak si ešte kladiete túto otázku, štátni analytici na to už nedávno aj presvedčivo odpovedali. Projektom Zdravíme Slovensko!


Zaujimavé turistické lokality, ktoré majú problémy s nezamestnanosťou. Taký je výsledok úradníckej iniciatívy analytikov z Inštitútu sociálnej politiky, ktorý patrí pod ministerstvo práce. Jej cieľom je ľuďom ukázať, ako môžu počas tohto leta podporiť domáci cestovný ruch. Cieľom je aj oživiť trh práce a pomôcť slovenskej ekonomike.

Zdravíme Slovensko!

Projekt Zdravíme Slovensko! tvorí jednoduchá webová stránka, na ktorej ľudia nájdu informácie o cestovnom ruchu, ako ho môžu podporiť, ale aj interaktívnu mapku Slovenska, na ktorej nájdu zaujímavé turistické destinácie. Zároveň sa z nej dozvedia, či je v danom okrese problém s dlhodobou nezamestnanosťou.

 

Projekt zároveň prináša konkrétne dáta a návrhy, ako môže každý domáci dovolenkár podporiť jednu z najviac zasiahnutých oblastí slovenské hospodárstva - cestovný ruch. Stačí pritom dovolenkovať doma. Podľa analytikov tak čas, ktorý Slováci a Slovenky trávia na Slovensku, prospieva celej ekonomike.

„Je nevyhnutné, aby sme naďalej prejavili svoju solidaritu, a preto sa pripájam k tejto iniciatíve. Keď podporíme našich podnikateľov v cestovnom ruchu, podporíme tým ďalšie spojené služby a najmä pomôžeme konkrétnym ľuďom a našej ekonomike. Pretože zdravá ekonomika prináša prospech pre nás všetkých,“ povedal minister práce Milan Krajniak.

Tip: Dovolenka na Slovensku: Koľko zaplatíte za týždeň a čo je pandemický príplatok?

Tipy na rodinné výlety 2021 - celé Slovensko (+ mapka)

Zdroj: Shutterstock

Jeden milión zachráni 52 pracujúcich

Cestovný ruch na Slovensku predstavuje približne tri percentá hrubého domáceho produktu a zamestnáva  približne 100-tisíc ľudí. Tento počet však do značnej miery znížila aj pandémia koronavírusu. Štátni analytici však vypočítali, že každý ďalší milión eur, ktorý ľudia minú v domácom turizme, vytvorí alebo udrží približne 52 pracovných miest.

To v praxi znamená, že každé jedno minuté euro v reštaurácii či na kúpalisku sa počíta 1,6-krát. „Iniciatíva stavia na záveroch našich analýz a ponúka overiteľné argumenty v prospech trávenia času na Slovensku,“ tvrdí generálna riaditeľka Inštitútu sociálnej politiky Lucia Fašungová.

Tými sú podľa nej podpora zamestnaných v turizme a nadväzných odvetviach a zníženie zdravotných rizík spojených s cestovaním. „Zároveň chceme poukázať na dopady krízy na zamestnanosť a budovať s verejnosťou solidárnu komunitu, ktorá dbá o svoje zdravie aj o zdravie našej ekonomiky,“ dodala Fašungová.

Mapka a prieskum

Podrobnosti k iniciatíve aj s interaktívnom mapou s turisticky zaujímavými miestami po celom Slovensku sú zverejnené na stránke www.zdravimeslovensko.gov.sk. Súčasťou je aj dobrovoľný dotazník, prostredníctvom ktorého môže každý zdieľať svoje zážitky či postrehy z ciest po Slovensku.

Na mapke sú pri jednotlivých turistických lokalitách tiež farebné guličky. Tie sú buď žlté alebo tmavo ružové. Pričom platí, že ružové miesta na mape vyznačujú oblasti s dlhodobo najväčším počtom nezamestnaných ľudí, ktorým ľudia svojou dovolenkou môžu pomôcť rásť a rozvíjať sa.

Ružovou sú označené miesta ako napríklad Dobšinská ľadová jaskyňa, hrad Šomoška, hvezdáreň v Michalovciach, Domaša či múzeum Červený kláštor. Naopak žltou sú označené miesta ako napríklad Jastrabská skala, synagóga v Šuranoch, Šútovský vodopád či múzeum oravskej dediny v Zuberci.

10 okresov s najvyššou nezamestnanosťou (tabuľka, máj 2021)

Poradie okresov Okres Ku koncu sledovaného mesiaca v %
1 Rimavská Sobota 21,19
2 Revúca 20,08
3 Kežmarok 19,21
4 Vranov nad Topľou 16,69
5 Rožňava 16,55
6 Sobrance 16,51
7 Sabinov 16,50
8 Medzilaborce 15,06
9 Poltár 14,91
10 Trebišov 14,78

Zdroj: ÚPSVaRPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 3 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo