Covid-19 a dovolenka: Ako funguje cestovné poistenie a koľko to stojí?

02.08.2021 | Redakcia, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Chystáte sa počas leta na dovolenku? Nemali by ste zabudnúť na cestovné poistenie, ktoré mnoho ľudí stále považuje za nepotrebné. Skutočnosť je však často iná.


Každého môže počas dovolenky v zahraničí zastihnúť nepredvídaná udalosť. Finančné náklady takýchto problémov však môže kryť cestovné poistenie. V zelených krajinách, ktoré tak označí slovenské ministerstvo zahraničných vecí, chráni toto poistenie dovolenkára aj proti Covidu-19, v červených a čiernych však už nie.

 

Čo vlastne kryje cestovné poistenie?

Cestovné poistenie slúži na krytie neočakávaných udalostí, či už zdravotných alebo finančných, ktoré sa niekomu prihodia v zahraničí alebo na domácej dovolenke. Poistenie sa skladá zo základného balíka a špeciálneho pripoistenia. Základný balík spravidla tvorí krytie liečebných nákladov spolu s asistenčnými službami. V rámci pripoistenia si ľudia môžu vybrať špeciálne udalosti, ktoré môžu na ich dovolenke nastať a pri ktorých chcú byť chránení.

Čo môže byť v základe:

 • úhrada liekov,
 • ošetrenie,
 • hospitalizácia,
 • zubár,
 • operácie,
 • prevoz pacienta alebo telesných pozostatkov,
 • a podobne.

Čo môže byť v pripoistení:

 • športové aktivity,
 • batožina a osobné veci,
 • storno zájazdu, leteniek a ubytovania,
 • zodpovednosť za škodu,
 • úraz,
 • a podobne.

Tip: Chystáte na leto dovolenku? Pozrite si, ako ju čerpať správne

Ako funguje cestovné poistenie a koľko to stojí?

Zdroj: Shutterstock

Pozor na čierne krajiny

V princípe platí, že pri ceste do čiernej krajiny na cestovateľskom semafore, kam ministerstvo zahraničia naďalej odporúča necestovať, nie ste poistením liečebných nákladov chránení pre prípad nákazy vírusom Covid-19.

„Do čiernej krajiny cestujete na vaše riziko, pretože cestovné poistenie vás v prípade ochorenia na Covid-19 nechráni,” vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.Cestovné poistenie totiž spravidla nekryje také udalosti v súvislosti s pandémiou.

Toto pravidlo platí najmä v krajine, ktorá je vopred označená ako vysoko riziková. Ak teda ochoriete na Covid-19 a budete potrebovať zdravotnú starostlivosť v zahraničí, poisťovňa bude prihliadať na to, v ktorej krajine sa to prihodilo.

Poisťovne majú v týchto prípadoch právo úplne zamietnuť preplatenie nákladov. Viaceré poisťovacie domy sa ale pandémii už prispôsobili a ponúkajú poistky, ktoré už tieto riziká kryjú v základnom balíku. Ponuky sú však rôzne, treba si ich overiť dopredu.

Preplatí poisťovňa karanténu: Niektoré poisťovne síce už ponúkajú cestovné poistenie, ktoré s pandémiou a karanténou rátajú, no stále to nie je pravidlom. Mnoho krajín sveta má aj naďalej platnú povinnosť podrobiť sa povinnej karanténe pri príchode zo zahraničia. Ak sa do nej niekto dostane, musí počítať aj s nákladmi na hotel či iné ubytovanie. „Chcem prízvukovať, že karanténa nie je považovaná za liečenie ochorenia. Ak vás teda niekde pošlú do karantény, budete si ju musieť kompletne zaplatiť sami, cestovné poistenie vám nepomôže,“ vysvetľuje Búlik.

Ako funguje poistenie storna?

Obzvlášť obozretní by mali byť ľudia, ktorí sa pri ceste do zahraničia spoliehajú aj na poistenie storna v prípade, že nebudú cestovať do zahraničia zo strachu z pandémie. Poisťovňa storno nepreplatí, ak sa niekto rozhodne necestovať pre obavy.

Poistenie storna funguje len vtedy, ak pred odchodom dovolenkár akútne ochorie napríklad na Covid-19 alebo ak mu niekto adresne nariadi domácu karanténu, a tým mu znemožní vycestovať. Časť poisťovní preplatí prepadnuté letenky či ubytovanie pri poistení storna zájazdu v prípade, že ministerstvo zahraničia danú krajinu preradí do 3. alebo 4. stupňa cestovného odporúčania.

Dobrou správou však je, že časť aeroliniek v tomto roku výnimočne umožňuje prebookovanie aj najlacnejších leteniek na iný termín v prípade, že krajina neumožňuje vstup cudzincom na svoje územie.

„Odporúčam vybrať si také aerolinky, ktoré majú vo svojich podmienkach možnosť prebookovať let bez ďalších podmienok. Netreba sa spoliehať na podmienku zákazu vstupu do krajiny,“ hovorí finančný analytik.

Mnohé krajiny ho totiž zrušili a uplatňujú 14-dennú karanténu. Ak sa kvôli tomu niekto rozhodne necestovať, nebude mať nárok na úhradu nákladov zo storna.

Cestovné poistenie je drahšie

Tento rok ľudia zaplatia za cestovné poistenie minimálne raz toľko ako vlani. Pod tohtoročné zdraženie sa podpísala hlavne pandémie. „Aj vzhľadom na aktuálnu situáciu s epidémiou a vznik nových mutácií je preto otázne, či pôjde o konečné navýšenie ceny alebo nie,“ hovorí Alojz Kozoň, oblastný riaditeľ a akcionár Sophistic Pro finance.

Koľko však môže stáť? Napríklad základný balík pre štvorčlennú rodinu, ktorá cestuje do Chorvátska, môže stáť od 16 eur. Pri kvalitnom poistnom krytí, ktoré by zahŕňalo napríklad aj riziko Covidu-19, sa cena poistenia hýbe od 40 € pre celú rodinu. Ceny sú však v poisťovniach rôzne. Odporúčame preto využiť internetové porovnávače.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvo