Ženy verzus muži: Kto vie lepšie šetriť peniaze? (+návod na finančný plán)

05.08.2021 | Redakcia, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Štatistiky potvrdzujú, že ženy zarábajú menej ako muži. Zaujímavosťou však je, že muži majú napriek tomu nasporenú menšiu sumu. Upozornila na to ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.


Ženy zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži. Na sporiacich účtoch však majú nasporených približne o osem percent viac finančných prostriedkov ako muži. Podľa prieskumu Fingo.sk majú ženy na sporiacich účtoch zhruba 2 000 eur. Mesačne dokážu dať bokom približne 185 eur.

Najviac sa snažia sporiť mladšie ročníky vo veku 18 až 35 rokov. Odkladajú v priemere 220 eur mesačne. Podľa Buchlákovej je to hlavne preto, že ženy sú v míňaní konzervatívnejšie ako muži. Najčastejšie si odkladajú peniaze kvôli finančnej rezerve na nečakané výdavky.

Muži majú úspory na menšie či väčšie rekonštrukcie domu či bytu a nákupy. Mladší ľudia už tradične šetria na svoje vlastné bývanie. Až polovica populácie si tiež odkladá peniaze na lepší príjem v dôchodku.

 

Viac investujú muži

V rámci investovania sú však úspešnejší muži. Buchláková vysvetľuje, že dokážu podstúpiť väčšie riziko, ktoré v konečnom dôsledku prináša aj vyššie zisky. „Pri ženách zohráva dôležitú úlohu dôslednosť a opatrnosť. Na druhej strane ich investičné rozhodnutia značne ovplyvňujú aj emócie,“ hovorí analytička.

Ako je to so sporením a investovaním:

 • 70 % majetku majú ľudia na Slovensku na bežných účtoch, ide zhruba o 42 miliárd eur.
 • 9,6 % je medziročný rast celkového objemu vkladov v slovenských bankách.
 • 60 % Sloveniek investovanie nevyhľadáva a skôr verí sporiacim a bežným účtom.
 • 35 % ľudí nedokáže čeliť nečakaným finančným výdavkom.
 • 48 % slobodných žien čelí neschopnosti čeliť neočakávaným finančným výdavkom.
 • 36 % mužov čelí neschopnosti čeliť neočakávaným finančným výdavkom.

Ako si zostaviť finančný plán:

 • Pred jeho zostavením treba aspoň dva mesiace sledovať svoje výdavky a zapisovať si, na čo konkrétne sa minuli peniaze.
 • Pravidelným odkladaním aj menších súm je možné vytvoriť si finančnú rezervu na preklenutie neočakávaných situácií alebo dlhodobejším sporením si pripraviť financie na konkrétne ciele, ako je vzdelanie detí či vylepšenie bývania.
 • Napríklad domácnosť s priemerným mesačným príjmom 1 400 eur dáva mesačne na nutné výdavky, teda nájom, energie, splátky úverov, školné a stravovanie zhruba 70 % z celkových príjmov. Minimálna rezerva domácnosti by tak mala byť úrovní aspoň 2 940 eur.
 • Ak by si chcela domácnosť vytvoriť rezervu do jedného roka, musela by si pravidelne odložiť takmer 245 eur.
 • Ak by domácnosť obetovala na vytvorenie rezervy 140 eur, dosiahla by cieľovú sumu rezervy o 21 mesiacov.
 • Nízkopríjmovým skupinám ľudí stačí odkladať 10 eur mesačne bokom. Vo všeobecnosti je odporúčaná hranica minimálne 10 percent z celkového príjmu domácnosti.
 • Odporúča sa mať finančnú rezervu vo výške minimálne 6-tich mesačných výdavkov, ideálna suma je 6 až 12 mesačných výdavkov.

Tip: Sporenie a investovanie. Poznať rozdiel vám ušetrí starosti aj peniaze

Ženy verzus muži: Kto vie lepšie šetriť peniaze?

Zdroj: Shutterstock

Koľko zarábajú ženy a koľko muži?

Priemerná slovenská mzda dosahuje v tomto roku úroveň zhruba 1333 eur mesačne. Muži však v priemere zarobia 1460 eur mesačne, ženy na druhej strane zarobia v priemere len 1198 eur mesačne.

Pod rozdiely v platoch sa podľa Buchlákovej stále podpisujú aj zakorenené predsudky o vhodnosti mužov a žien. Týkajú sa hlavne toho, čo môže zvládnuť či nezvládnuť v práci žena a čo muž.

Firmy sa na ženy môžu pozerať cez prsty aj kvôli materstvu. Štatistický úrad poukazuje aj na to, že celkovú hrubú mesačnú mzdu ovplyvňuje aj celkové množstvo odpracovaných hodín a nadčasov.

Ženy tiež častejšie pracujú v relatívne málo platených odvetviach, ako je starostlivosť o deti či iné na to odkázané osoby, predaj alebo vzdelávanie. Na rozdieloch v platoch sa tento fakt podieľa približne tretinovo.

Zložky mzdy 2021 (tabuľka)

Zložka mzdy Slovensko Muži Ženy
Základná mzda 880 eur 952 eur 802 eur
Prémie a odmeny 118 eur 150 eur 84 eur
Príplatky 100 eur 106 eur 93 eur
Náhrada mzdy 182 eur 190 eur 173 eur
Zdroj: Štatistický úrad SR (2020)      

Najvyššiu priemernú hrubú mesačnú mzdu mali vlani ľudia v informáciách a komunikácii, a to na úrovni 2 192 eur. Druhú najvyššiu priemernú hrubú mesačnú mzdu dosiahli zamestnanci vo finančných a poisťovacích činnostiach, konkrétne 2 026 eur.

Najnižšie priemerné hrubé mesačné mzdy zarobili najmä zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (770 eur),v administratívnych a podporných službách (1 023 eur), v umení, zábave a rekreácii (1 078 eur) či v stavebníctve (1 133 eur).

V ubytovacích a stravovacích službách desať percent zamestnancov nepresiahlo hrubú mzdu vyššiu ako 351 eur a len desať percent zamestnancov zarobilo viac ako 1 124 eur. Napríklad hotelový recepčný zarobil v priemere 985 eur, hotelové recepčné o 60 eur menej.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5