Školské potreby pre prváka? Pozrite si, čo všetko potrebuje a koľko to stojí (+zoznam)

02.09.2021 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Rodičia budúcich školákov aj tento rok siahnu o čosi hlbšie do svojich peňaženiek. Náklady na školské a ďalšie nevyhnutné pomôcky totiž v rámci nákupu môže presiahnuť hranicu 379 eur.


Okrem základných potrieb ako je školská aktovka či prezuvky bude prvák potrebovať aj ďalšie pomôcky, bez ktorých sa nezaobídu. A hoci je vzdelávanie v štátnych školách bezplatné, nákup tohto druhu realizujú rodičia predovšetkým z vlastných finančných zdrojov. V prípade prvákov aj s pomocou špeciálneho jednorazového štátneho príspevku. Tento rok je vo výške 104,76 eura, ktorý je určený na školské potreby.

 

Koľko to bude stáť?

Nákupný zoznam pre prvákov obsahuje niekoľko druhov tovarov, ktoré je možné zakúpiť predovšetkým v papiernictvách. „U prváčika je potrebné kúpiť všetko naraz a nemáte možnosť preniesť si veci z minulého školského roka, čo je po pandémii u iných ročníkov možné. Niektoré položky v zozname sú v hodnote pár centov, no suma niektorých je desiatky eur,“ približuje Adrián Bódis, country manager spoločnosti IMMOFINANZ pre Slovenskú republiku.

Podľa odporúčaní je vhodné zaobstarať školskú tašku v predstihu nielen kvôli širšej ponuke tašiek, ale aj kvôli možnosti individuálneho prístupu personálu predajne, ktorý sa môže venovať každému osobitne a pomôže vybrať tú správnu pre každého budúceho školáka. Niektorí rodičia zvyknú odkladať nákup na poslednú chvíľu, zväčša kvôli strávenému času v obchodoch a neúplnému nákupnému zoznamu.

Čo potrebuje prvák a koľko to stojí? (+tabuľka)

„Podľa našich výpočtov celková suma predstavuje zhruba 250 eur, no môže sa vyšplhať aj cez 379 eur v prípade, že rodičia plánujú zadovážiť mobilné zariadenie pre dieťa s kreditom alebo paušálom,“ dodáva A. Bódis.

Okrem nevyhnutných školských potrieb rodičia postupom času riešia poplatky za školské a mimoškolské aktivity, ktoré sa líšia v závislosti od školy, ročníka v ktorom dieťa aktuálne je a podobne.

Počítať preto treba aj s príspevkom rade rodičov, poplatkom za školský klub detí, triedny fond, obedy v školskej jedálni, odoberanie časopisov a poplatkami za školské výlety, neskôr aj za školu v prírode.

Školská pomôcka Suma
Školská taška 70 eur
Zošity (základné) 8 eur
Obaly 8,50 eura
Dosky 10 eur
Peračník 9,90 eura
Pero (2 kusy) 9,80 eura
Bombičky do pera (6 kusov) 1,27 eura
Farbičky (12 kusov) 8,70 eura
Ceruzky (4 kusy) 1,68 eura
Guma 1 euro
Pravítko 0,78 eura
Strúhadlo 0,70 eura
Pomôcky na výtvarnú výchovu 18,90 eura
Vrecko na výtvarné pomôcky 7,90 eura
Úbor na telesnú výchovu 45 eur
Vrecko na úbor 9,90 eura
Prezuvky 15 eur
Vrecko na prezuvky 7,90 eura
Hygienické vrecúško 15 eur
Fľaša na vodu 5,90 eura
Desiatový box 8,90 eura
Reflexné prvky 2 eurá
Menovky dieťaťa 1,90 eura
Mobil alebo tablet 100 eur
Kredit alebo paušál 10 eur
Spolu 379 eur

Zdroj: IMMOFINANZ

Treba deti pripraviť?

Nástup na základnú školu je pre dieťa veľkou zmenou, ktorú očakáva zväčša s radosťou. „Pravdou je, že budúcich prváčikov nejak zvlášť motivovať netreba. Väčšina z nich sa prirodzene teší do školy,“ myslí si riaditeľka MŠ a ZŠ Za Kasárňou v Bratislave Monika Hulenová.

O to viac, ak už majú v lete zakúpenú školskú tašku, peračník s obľúbenou postavičkou alebo motívom, či iné školské pomôcky, ktoré si potom denne prezerajú, skúšajú a nevedia sa dočkať, kedy ich konečne využijú, hovorí riaditeľka.

Podľa nej sú to väčšinou však rodičia, ktorí si nie sú úplne istí, či je ich dieťa dostatočne zrelé a túto neistotu nechtiac prenesú i na dieťa. Ako vysvetľuje M. Hulenová, existuje množstvo pútavých farebných materiálov ako napríklad pracovných listov s úlohami, ktoré by mal budúcoročný prvák zvládnuť.

„My máme jednoduchú ukážku takýchto úloh ako pomôcku pre rodičov i na web stránke našej školy. Každý rodič sa teda môže so svojím dieťaťom zahrať na školu a „otestovať“ ho úplne nenásilnou formou v jemu prirodzenom domácom prostredí,“ uzatvára M. Hulenová.



Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 4 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo