Udalosti týždňa: Novinka v aplikácii záchrany, ďalšia poisťovňa preplatí Covid a ako chce štát pomáhať rodinám?

03.09.2021 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Redakcia portálu Finance.sk na konci každého týždňa prináša prehľad krátkych správ a najdôležitejších udalostí vo financiách a ekonomike. Pozrite si, čo zaujímavé priniesol uplynulý týždeň.


1. Ďalšia poisťovňa rozširuje krytie na Covid-19

Vzhľadom na zmeny v pravidlách cestovania a zrušenie cestovateľského semaforu poisťovňa Uniqa rozširuje krytie ochorenia na Covid-19 v liečebných nákladoch na všetky krajiny a pre všetky platné zmluvy cestovného poistenia. Zmena je platná od 17. augusta 2021 a okrem nákladov na liečbu zahŕňa aj krytie karanténneho ubytovania v zahraničí.

Čo v prípade karantény: Cestovné poistenie sa automaticky zdarma predĺži, ak poistený vycestoval v súlade s opatreniami a uviazol v zahraničí v preventívnej karanténe. Klienti majú v prípade umiestnenia do karantény v zahraničí nárok na preplatenie nákladov na ubytovanie do limitu 1 500 eur.

Znamená to, že všetci klienti s cestovným poistením v Uniqa bez ohľadu na typ zmluvy už majú kryté náklady na liečbu Covid -19 pre všetky krajiny a zároveň aj náklady na ubytovanie v prípade uviaznutia v karanténe. Rozšírenie krytia sa týka všetkých zmlúv cestovného poistenia, teda nielen krátkodobého, ale aj ročného, vrátane zmlúv uzatvorených cez bankopoistenie alebo cestovné kancelárie.

Platí aj storno: Ochorenie na Covid-19 nie je vylúčené z poistenia storno poplatkov. Znamená to, že poistený si môže uplatniť náhradu storno poplatkov aj v prípade nákazy koronavírusom a následnej hospitalizácii, domácej liečby alebo povinnej karantény. Platí to aj v prípade, ak bol pred vycestovaním do zahraničia pozitívne testovaný PCR testom. Poistenie storna sa ale nevzťahuje na udalosti, ktoré nastali v dôsledku epidemiologickej situácie v cieľovej krajine alebo na Slovensku.
TOP udalosti: Ktorá poisťovňa preplatí Covid a ako fungujú rodinné poradne?

Zdroj: Depositphotos

2. Aké vylepšenia ponúka aplikácia Horská záchranná služba

Aplikácia Horská záchranná služba, ktorú spustila záchranná služba v spolupráci s poisťovňou Generali, je na horách k dispozícii všetkým turistom už vyše roka. Na základe dopytov horských záchranárov aj ľudí teraz prichádza jej rozšírenie o ďalšie užitočné funkcionality. Do dnešného dňa si aplikáciu stiahlo už viac ako 100-tisíc užívateľov.

Najzásadnejšou novinkou je spustenie nového webového portálu aplikácie, ten umožňuje operátorom tiesňovej linky nielen lepšie zobraziť informácie prenesené z aplikácie, ale naviac dokáže lokalizovať aj volajúceho, ktorí nemá aplikáciu stiahnutú vo svojom mobile. Súčasne je možné s volajúcim zahájiť online chat, prostredníctvom ktorého môže zasielať aj fotografie z miesta nehody alebo konkrétnych zranení.

Jednou z noviniek v aplikácii je aj možnosť zvoliť si ako jazyk aplikácie angličtinu alebo nemčinu, aby si pomoc prostredníctvom aplikácie dokázali privolať aj turisti zo zahraničia.  Okrem toho je už aplikácia dostupná na stiahnutie prostredníctvom App Store alebo Google Play na celom svete. Veľký záujem je aj o funkciu Kniha vychádzok a túr, ktorá naplánuje turistiku tak, aby sa každý do plánovaných cieľov vrátil bezpečne a včas.

3. Štát ide zriadiť rodinné poradne

Ministerstvo práce pripravuje národný projekt „Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny“. Očakáva od toho zmiernenie napätia v rodinách, zlepšenie komunikácie v domácnostiach, ale aj predchádzanie negatívnym javom v rodinách. Pilotné poradne vzniknú začiatkom budúceho roka v piatich okresných mestách.

Prvé poradne vzniknú v Trnave, Nových Zámkoch, Žiline, Košiciach a v Humennom. Miesta boli vybrané na základe aktuálne dostupných informácií z oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately či sociálnych služieb s dôrazom napríklad na nedostupnosť poskytovaných služieb, najvýraznejšie sociálnopatologické javy či veľkosť mesta.

Tieto poradne bude môcť navštíviť každý, kto sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia, kde zároveň nájde kvalifikovanú odbornú pomoc prvého kontaktu. Odborné činnosti budú poskytovať psychológovia, sociálni pracovníci, ale aj iní odborníci a to za dodržania maximálnej anonymity a mlčanlivosti.

So spustením projektu rezort práce ráta v 3. štvrťroku tohto roka a jeho realizácia potrvá 28 mesiacov. Národný projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu s celkovými výdavkami v predpokladanej výške zhruba 3,1 milióna eur.


Kvíz: Viete všetko o poistení na hory? Otestujte sa

Sezóna lyžovačiek vrcholí a preto ak ste ešte neboli tento rok lyžovať, určite by ste nemali podceniť aj poistenie na hory. Viete čo všetko obnáša poistenie na hory a na čo si treba dávať pozor? Pripravili sme pre vás test.

1/10 V ktorej z uvedených oblastí Slovenska neoperuje Horská záchranná služba?Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 2 krát 5 0.5