Aké povinnosti majú od septembra absolventi strednej školy voči úradom?

Redakcia | rubrika: Článok | 31. 8. 2021
Letné prázdniny sa skončili a absolventov stredných škôl čakajú aj isté povinnosti voči štátu. A to hlavne v prípade, ak nepokračujú v štúdiu na vysokej škole a zatiaľ sú bez práce.
Aké povinnosti majú od septembra absolventi strednej školy voči úradom?

Zdroj: Shutterstock

Mladým absolventom stredných škôl sa končia letné prázdniny. Mnohí z nich si po skončení školy chceli ešte oddýchnuť a prvé zamestnanie ich ešte len čaká. Okrem hľadaní práce sa im vynárajú rôzne otázky z hľadiska zdravotného poistenia. Napríklad, či sa treba hlásiť v zdravotnej poisťovni alebo či treba niečo od septembra platiť.

Zdravotné poistenie za študenta platí do 25. roku jeho života štát. Po ukončení strednej školy štát za študenta uhrádza zdravotné poistenie ešte do konca letných prázdnin. To v praxi znamená, že sa o zdravotné poistenie nemusia starať len do 31. augusta 2021.

 

Aké sú povinnosti stredoškoláka v zdravotnej poisťovni?

Od 1. septembra tohto roka si už musí absolvent začať platiť zdravotné odvody sám. Samoplatiteľom sa stáva vtedy, ak už nepokračuje v štúdiu, nie je evidovaný na úrade práce, nie je zamestnaný alebo nezačne podnikať. Plateniu zdravotných odvodov ako samoplatca sa teda vyhne tak, že sa prihlási na úrad práce.

Kto sa rozhodne plynule pokračovať v štúdiu na vysokej škole v tom istom roku, je poistencom štátu aj v období prázdnin do zápisu na vysokú školu. Stredoškolák teda po skončení prázdnin môže platiť zdravotné odvody ako samoplatca, zamestnanec, podnikateľ alebo odvody platí štát, ak je evidovaný na úrade práce.

Keď sa je evidovaný na úrade práce, odvody za neho vybaví úrad. Keď si nájde klasickú prácu ako zamestnanec, za platiteľa jeho zdravotného poistenia sa prihlási jeho zamestnávateľ. V praxi tak absolvent v týchto dvoch prípadoch nemá žiadne povinnosti. Iná situácia však nastáva pri založení podnikania.

Ak sa absolvent rozhodne zarábať ako samostatne zárobkovo činná osoba, musí za seba platiť aj zdravotné odvody. Ide teda v praxi o živnostníka, ktorý je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni, že odvody bude platiť sám ako podnikateľ. Slovenská legislatíva hovorí aj o lehote, a to do ôsmich dní odo dňa vzniku podnikania.

Povinnosti stredoškoláka v Sociálnej poisťovni

Pri sociálnom poistení v podstate neplatí to, čo pri zdravotnom. Ľudia si ho začínajú platiť až po tom, ako sa zamestnajú alebo začnú podnikať. Študenti strednej školy počas štúdia nie sú povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne a neplatí ich ani štát. Sú teda bez sociálneho poistenia a to znamená, že aj bez nároku na dávky. Absolventi, ktorí sa po prázdninách rozhodnú prihlásiť na úrade práce tak musia počítať aj s tým, že nemajú nárok na žiadne dávky v nezamestnanosti.

Študenti si však počas školy môžu platiť aj dobrovoľné sociálne poistenie. V tom prípade majú nárok na dávky podľa toho, aké poistenie si platia, z akého vymeriavacieho základu a v akej výške. V praxi ale absolventi po skončení letných prázdnin nemajú voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Ani prihlasovacie, oznamovacie či odvodové.

Kto musí Sociálnej poisťovni nahlásiť koniec školy?

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni majú iba študenti, ktorí sú zároveň poberatelia sirotského dôchodku. V situácii, keď napríklad menia svoju školu, prerušia ju alebo ju skončia. Dôvodom je totiž podmienka nároku na výplatu sirotského dôchodku. Nárok im zaniká dňom, kedy prestávajú byť nezaopatreným dieťaťom.

V praxi to znamená, že v prípade študenta to je skončenie školy. Poberateľmi tiež prestávajú byť vtedy, keď dovŕšia vek 26 rokov života. To, či poberateľ sirotského dôchodku študuje, sa preukazuje potvrdením od danej školy.

Sociálna poisťovňa si to ale v praxi môže overiť aj vo vlastnej réžii. Študent tak nemusí oznamovať, že sa niečo zmenilo. Výnimkou sú len študenti tých škôl, ktoré nie sú v registri rezortu školstva. Z neho totiž Sociálna poisťovňa čerpá aj informácie o poberateľoch sirotského dôchodku.

Spravidla ide o školy, ktoré spadajú pod rezorty vnútra či obrany. Pre tieto prípady platí, že študenti musia potvrdenie predkladať. Rovnakú povinnosť majú aj študenti, ktorí majú školu v zahraničí.

Aké sadzby sa platia pri odvodoch?

Zamestnanec:

  • Nemocenské poistenie: 1,40 %
  • Starobné dôchodkové poistenie: 4 %
  • Invalidné dôchodkové poistenie: 3 %
  • Poistenie v nezamestnanosti: 1 %
  • Zdravotné odvody zamestnanca: 4 % (osoby so zdravotným postihnutím platia 2 %)

Zamestnávateľ:

  • Nemocenské poistenie: 1,40 %
  • Starobné dôchodkové poistenie: 14 %
  • Invalidné dôchodkové poistenie: 3 %
  • Poistenie v nezamestnanosti: 1 %
  • Garančné poistenie: 0,25 %
  • Úrazové poistenie: 0,80 %ň
  • Rezervný fond: 4,75 %
  • Zdravotné odvody zamestnávateľa za zamestnanca: 10 %

Živnostník:

  • Nemocenské poistenie: 4,4 %
  • Dôchodkové starobné poistenie: 18 %
  • Dôchodkové invalidné poistenie: 6 %
  • Rezervný fond: 4,75 %
  • Zdravotné odvody: 14 %
  • Zdravotné odvody osoby so zdravotným postihnutím: 7 %

Anketa

Čerpali ste už nejaké dávky?

Žiadať o podporu v nezamestnanosti môžu:

O dávku v nezamestnanosti žiadate na:

Dávka v nezamestnanosti sa vypláca:

Pred podaním žiadosti o dávku v nezamestnanosti sa na úrade práce:

Prílohou k žiadosti o dávku v nezamestnanosti je:

Výška dávky v nezamestnanosti:

Poskytnutím invalidného dôchodku sa:

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok