Ceny elektriny rastú. Dôvod? Nedostatok vody

15.10.2021 | Olivia Lacenová, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Otázka problémov zmeny klímy už nie je len teóriou, ale naplno sa začína prejavovať aj v praxi. Európske štáty musia čeliť energetickej kríze, ktorá výrazne predražuje cenu elektriny. Tá podľa agentúry Bloomberg vyskočila v Škandinávii v septembri medziročne až na päťnásobok. Príčinou problému je nedostatok vody, ktorá je najdôležitejším zdrojom elektriny v tamojšom regióne.


Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

Keďže zásobníky vody v severských nádržiach sú plné len z polovice, čo znamená, že ich hladina je najnižšia v tomto ročnom období za posledných desať rokov, nórsky štátny energetický podnik Statnett SF bol v pondelok nútený vydať vyhlásenie, že bilancia energie sa nachádza na 2. stupni.

Pre lepšiu ilustráciu, ak by sa situácia zhoršovala a dostala by sa na 5. stupeň, bolo by nutné pristúpiť k prideľovaniu energie. V podobnej situácii je dnes Čína, kde kvôli energetickým výpadkom zastavili výrobu podniky z rozličných odvetví.

To môže v dôsledku nedostatku dodávok znamenať ďalšie zdražovanie najrôznejších tovarov po celom svete, ktoré sú závislé na súčiastkach od tamojších dodávateľov. Vráťme sa ale späť k Európe.

Keďže sa blíži zimné obdobie, ktoré znamená zvýšenú produkciu a spotrebu energií, hladiny vodných nádrží budú klesať, čo ešte umocňuje aktuálne obavy z možného nedostatku energie a prehĺbenia krízy.

Tip: Vyššie ceny za elektrinu či plyn? Zmeňte dodávateľa energií

Ceny elektriny rastú. Dôvod? Nedostatok vody

Zdroj: Depositphotos

Nedostatok vody v severských krajinách totiž môže znamenať, že nebudú energie schopné exportovať. Obmedzovanie vývozu by zároveň mohlo negatívne ovplyvniť aj samotný hospodársky rast dotknutých krajín.

Napríklad Škandinávia v dôsledku vzniknutých problémov stavila na starú a osvedčenú klasiku a pri výrobe elektriny sa momentálne spolieha na 52-ročnú fosílnu elektráreň.

Švédska energetická spoločnosť Vattenfall, ktorá patrí k popredným výrobcom energie v Európe, sa snaží presvedčiť najmä veľkých odberateľov, ako sú priemyselné spoločnosti, aby sa pred prichádzajúcou zimou snažili čo najviac šetriť energiu.

Ceny energií však predražuje aj nedostatok zemného plynu, ktorý sa tiež postupne prejavuje v celej Európe. Spôsobil ho vysoký dopyt po komodite počas pandémie, z ktorého sa spamätáva napríklad Ázia, ako aj znížené dodávky v USA po hurikáne Ida a odmietnutie Ruska zvýšiť dodávky do Európy cez Ukrajinu.

Rastú aj ceny uhlia. K najviac zasiahnutým krajinám energetickej krízy bude patriť nepochybne Írsko a najmä Veľká Británia, kde vzrástla cena zemného plynu podľa spoločnosti S&P Global Platts v priebehu roka o 420 percent.

Situáciu by mohla vyhrotiť aj opäť sa zhoršujúca epidemiologická situácia ohľadom pandémie COVID-19, ktorá by mohla zvýšiť dopyt domácností po energiách.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo