Plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie? Analytička vypočítala, o koľko si od januára priplatíte

10.11.2021 | Redakcia, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, že ceny energií sa na Slovensku v budúcom roku prudko zvýšia. Dôvodom sú najmä vysoké ceny elektriny a plynu na svetových burzách, tvrdí analytička Wood & Company Eva Sadovská.


V aktuálnom roku ceny elektriny a plynu na svetových burzách prudko vzrástli, čo by sa malo podpísať aj pod budúcoročný nárast cien energií pre slovenské domácnosti. Hoci hlavné slovo má pri ich stanovení regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Dopady vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácnosti sa líšia a to v závislosti od ich spotreby.

Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. „Ak ale domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur,“ tvrdí analytička E. Sadovská.

Obdobná situácia je podľa jej slov v prípade elektriny. Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť podľa analytičky o nárast ročných nákladov do približne 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. „Ak ale domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur,“ dodala.

TIP: Vyššie ceny za elektrinu či plyn? Zmeňte dodávateľa energií

Zdroj:

Energie tvoria deväť percent nákladov

Náklady na bývanie a energie tvoria z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností tvoria približne štvrtinu, elektrina, plyn a teplo dovedna vyše deväť percent. Podľa E. Sadovskej konkrétne výdavky na elektrinu ukrajujú z rodinných rozpočtov Slovákov 3,7 percenta, výdavky na plyn tri percentá a na teplo odchádza ďalších 2,5 percenta.

V tomto roku sú pritom ceny energií lacnejšie ako v roku 2020. Za prvých osem mesiacov 2021 boli ceny elektriny medziročne lacnejšie o – 4,3 percenta, v prípade plynu bol zaznamenaný pokles ceny v priemere o – 9,7 percenta a za teplo sa platí menej o – 0,9 percenta. Dôvodom boli podľa analytičky nižšie ceny energií na svetových trhoch.

V rokoch 2018 až 2020 ceny energií na Slovensku rástli. Najmiernejší nárast pocítili ľudia v roku 2018, kedy bola elektrina medziročne drahšia o 2,8 percenta, tepelná energia o 1,3 percenta a plyn dokonca mierne zlacnel o – 0,1 percenta. V roku 2019 ceny energií poskočili výraznejšie smerom nahor a to vo všetkých troch prípadoch (elektrina o 7,3 %, plyn o 5,8 % a teplo o 6,5 %).

Čo odporúča analytička alebo 8 rád, ako ušetriť v domácnosti:

  • Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov.
  • Vyhodnoťte správne zvolenú tarifu.
  • Poriadne si prečítajte a naštudujte zmluvu. Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
  • Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je. Používajte sprchu namiesto vane a pri varení  efektívne používajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
  • Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, resp. stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %.
  • Nevypínajte kúrenie úplne. A to aj keď odchádzate z bytu. Vykúriť po návrate späť vychladený byt je drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.
  • Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety.
  • Vetrajte krátko a intenzívne. Stačí napríklad 5 minút a viackrát denne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 2
Hlasované: 4 krát 5 0.5